Wydarzenie to wpisuje się w ogólnopolską peregrynację od lat towarzyszącą Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 roku przez ks. Jerzego Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później pielgrzymi przybyli z wielu regionów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o godne traktowanie pracowników.
Duchowa łączność ludzi pracy
Wizyta obrazu Matki Bożej Solidarności w Międzyrzecu Podlaskim jest częścią przygotowań duchowych do Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy, która w tym roku prowadzona będzie przez Archidiecezję Warszawską. To okazja do zawierzenia Maryi wszystkich ludzi pracy – ich trosk, zmagań, nadziei i codziennych obowiązków.
Program peregrynacji
Uroczyste powitanie obrazu nastąpi w niedzielę, 13 lipca o godz. 17:45. Wierni będą mogli uczestniczyć we Mszy Świętej oraz czuwaniu modlitewnym. Codziennie przez pięć dni odprawiana będzie Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15:00 oraz Msza Święta o godz. 18:00 z udziałem obrazu i relikwii. Codzienne czuwania modlitewne umożliwią głęboką refleksję i duchowe przeżycie obecności Matki Bożej Solidarności w parafii. Zakończenie peregrynacji i pożegnanie obrazu nastąpi w czwartek, 17 lipca po Mszy Świętej o godz. 18:00.
Tradycja zrodzona z wiary i walki
Peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności i Robotników to tradycja NSZZ „Solidarność”. Obraz ten, namalowany w 1984 roku przez Artura Chacieja z Białegostoku, przedstawia wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej na tle biało-czerwonej flagi, upamiętniającej dramatyczne momenty walki robotników: Poznań’56, Gdańsk’70, Radom’76, Gdańsk’80 i wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981.
Powstały trzy kopie obrazu. Najmniejszy otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który nadał mu nazwę „Matka Boża Solidarności”. Największy z obrazów związkowcy z Podlasia przekazali na Jasną Górę podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy w 1984 roku. Ze względów bezpieczeństwa został wtedy przewieziony w ukryciu, chroniony przez inny obraz. Od 2014 roku obraz peregrynuje po Polsce, niosąc przesłanie nadziei, walki o godność oraz wartości chrześcijańskie w pracy i życiu społecznym.
Krzyż Nowohucki – symbol oporu i wiary
Towarzyszący obrazowi Krzyż Nowohucki to wierna replika krzyża, który w 1957 roku mieszkańcy Nowej Huty postawili w miejscu, gdzie miał stanąć kościół. Wbrew komunistycznym planom stworzenia „miasta bez Boga”, krzyż przetrwał dzięki niezłomności mieszkańców. Dziś uznawany jest za symbol walki o wolność religijną i godność ludzką.
Duchowe dziedzictwo bł. ks. Jerzego
Obecność relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, to szczególna okazja do modlitwy i refleksji nad jego heroiczną postawą w czasach PRL-u. Jego życie i męczeńska śmierć stały się inspiracją dla pokoleń Polaków w walce o prawdę, sprawiedliwość i wolność.
Wspólnota zaproszona do modlitwy
Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i okolic do udziału w tym wydarzeniu. To czas nie tylko modlitwy, ale także wspólnotowego doświadczenia wiary, pamięci i odpowiedzialności za przyszłość ludzi pracy w duchu Ewangelii. (foto: Diecezja Drohiczyńska)
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny