YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Międzyrzecka szkoła będzie współpracować z WAT

19 marca 2021 18:02:54 | autor: redakcja/Ewa Jankiewicz (WAT)
Zespół Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich zawarł porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Dzięki temu szkoła może liczyć m.in. na pokazowe zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich WAT, konsultacje w doborze treści programowych, współorganizowanie konkursów i imprez popularnonaukowych.

Wierzę, że ta współpraca przyniesie obopólne korzyści - powiedział rektor WAT Przemysław Wachulak (fot. Mariusz Maciejewski)

Porozumienie określające obszary wspólnych działań podpisali 9 marca 2021 r. rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i dyrektor ZST Arkadiusz Stefaniuk.

„Jesteśmy jedyną uczelnią techniczną, w której prowadzone są zarówno studia wojskowe jak i cywilne, co sprawia, iż jesteśmy unikalni w skali kraju pod względem możliwości kształcenia, jakie dajemy absolwentom szkół średnich. Dbamy o najwyższy poziom nauczania w Akademii, staramy się go ciągle podnosić. Bardzo się cieszę, że zainicjowaliśmy współpracę pomiędzy Wojskową Akademia Techniczną, a Zespołem Szkół Technicznych i wierzę, iż przyniesie ona obopólne korzyści” – powiedział płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak podczas spotkania zorganizowanego w formule online.

Rektor wyraził również nadzieję, że absolwenci ZST zostaną w przyszłości studentami WAT. „Jestem przekonany, że uczniowie kończący szkoły o profilach technicznych, tak jak w przypadku Zespołu Szkół Technicznych z Międzyrzeca Podlaskiego, znakomicie odnajdą się w naszej uczelni. Czekamy na Waszych absolwentów” – podkreślił.

Prorektor ds. studenckich dr hab. Monika Szyłkowska zapewniła, że Akademia jest w pełni przygotowana do realizacji współpracy i wspierania młodzieży w rozwijaniu zainteresowań naukami ścisłymi i technicznymi. Dla międzyrzeckich uczniów przygotowane zostały też informatory o kierunkach studiów, zarówno cywilnych jak i wojskowych.

Dyrektor ZST podkreślił natomiast, że priorytetem szkoły jest edukacja wykwalifikowanych pracowników, którzy będą mogli znaleźć zatrudnienie zarówno na rynku krajowym, jak i w całej Unii Europejskiej. „Jestem pewien, że nasi uczniowie skorzystają na współpracy z WAT – uczelnią reprezentującą bardzo wysoki poziom nauczania” – powiedział Arkadiusz Stefaniuk.

Jestem pewien, że nasi uczniowie skorzystają na współpracy z WAT – powiedział Arkadiusz Stefaniuk

Zespół Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich tworzą dwie szkoły – Technikum oraz Branżowa Szkoła I stopnia. Placówka kształci specjalistów z zakresu branży budowlanej, mechatroniczno-elektronicznej, mechanicznej, ochrony środowiska oraz fryzjersko-kosmetycznej.

Szkoła dba o unowocześnianie treści, metod i form kształcenia, organizuje zajęcia dodatkowe, staże i praktyki w lokalnych przedsiębiorstwach. Uczestniczy w programach unijnych zapewniających wyjazdy uczniów do Francji, Hiszpanii i Norwegii, podczas których młodzież odbywa staże w tamtejszych zakładach pracy.

W ramach współpracy WAT i ZST w Międzyrzecu Podlaskim będą realizowane też imprezy sportowo-rekreacyjne i kulturalne. Szkoła będzie otrzymywać czasopismo pracowników i studentów WAT oraz publikacje o charakterze naukowym, które mogą być wykorzystywane w procesie dydaktycznym. Opieka WAT nad szkołami to również krzewienie wśród młodzieży wartości, które przyświecają naszym studentom Akademii, podchorążym, przyszłym oficerom Wojska Polskiego.

***

Wojskowa Akademia Techniczna w ramach podpisanych porozumień sprawuje patronat naukowy nad 108 szkołami ponadpodstawowymi, w tym nad pięcioma im. gen. Sylwestra Kaliskiego. WAT realizuje wspólnie ze szkołami szereg przedsięwzięć na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży, propagowania wiedzy politechnicznej i z zakresu wojskowości oraz przygotowania przyszłych kadr na potrzeby polskiej nauki i gospodarki. Ponadto dla szkół objętych patronatem uczelnia organizuje: Dni WAT na terenie szkół (z udziałem wykładowców Akademii), zajęcia w WAT dla uczniów (w tym zwiedzanie bazy laboratoryjno-dydaktycznej), Dzień z chemią, fizyką oraz elektroniką. Wojskowa Akademia Techniczna jest również organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego im. gen. Sylwestra Kaliskiego adresowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Info/foto: Wojskowa Akademia Techniczna/Zespół Szkół Technicznych im. Unitów Podlaskich

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (21 marca 2021 13:02:01) Czy ten mundurowy to nie z miedzyrzeca? autor: gość
  (21 marca 2021 11:46:36) Bez komentarza Dyrekcja robi co może aby pozyskać uczniów, ale tam sa potrzebne zmiany kadrowe. autor: absolwent
  (19 marca 2021 22:53:39) Ty się martw swoją szkołą a nie kogoś podgryzasz. autor: gość
  (19 marca 2021 18:57:00) a jak tam wyniki matur? Bo chyba nie za wesoło....Więc kto ma współpracować? autor: taki nikt
  logo male