YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Międzyrzeckie Święto Niepodległości

12 listopada 2015 11:36:40 | autor: redakcja
Międzyrzeczanie licznie uczestniczyli w obchodach 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rocznicowe obchody rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez proboszczów międzyrzeckich parafii. Przewodniczył jej ks. Paweł Madaliński - proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, a homilię wygłosił ks. dziekan Józef Brzozowski – proboszcz parafii św. Mikołaja.

Z kościoła św. Mikołaja zebrani przemaszerowali na Plac Jana Pawła II, przed pomnik Bohaterów Miasta. Towarzyszyła im orkiestra dęta i asysta Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji. Ostatnim etapem uroczystości był przemarsz na cmentarz parafialny przy ulicy Brzeskiej, gdzie przy mogile poległych w listopadzie 1918 roku odbył się Apel Poległych.

Podczas uroczystości wręczono statuetki Międzyrzeckiego Orlika za wkład w rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Otrzymali je: Anna i Krzysztof Barczukowie - właściciele firmy transportowej oraz Tadeusz Kot - właściciel firmy KOTPOL.

Przyznano także tytuły i odznaki "Zasłużony dla Międzyrzeca". Pośmiertnie wyróżniony został Bogusław Osiej, strażak z OSP Zawadki, który czynnie uczestniczył w życiu swojej jednostki i miasta, był jednym z organizatorów ferii dla dzieci i młodzieży, angażował się w zbiórki żywności.

Kolejny odznaczony to Adam Świeca, radny Miejskiej Rady Narodowej w latach 1978-82 oraz 1984-88. W uzasadnieniu przyznania tytułu napisano, że aktywnie uczestniczył w dziele obrony wartości chrześcijańskich w ramach Instytutu Ks. Piotra Skargi, działał także na rzecz Obrony Cywilnej Miasta.

Odznakę "Zasłużony dla Międzyrzeca" za szczególne zasługi na rzecz upowszechniania kultury i sztuki otrzymał również Andrzej Szczerbicki - instruktor plastyki w Miejskim Ośrodku Kultury, założyciel i kierownik Galerii ES, organizator ogólnopolskich plenerów malarskich.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male