Punktualnie w południe rozpoczęła je uroczysta msza święta koncelebrowana, której przewodniczył ks. Zdzisław Brzoskowski, proboszcz parafii Ostrówki. Starostami tegorocznych gminnych dożynek byli Agnieszka i Dariusz Marczukowie, którzy prowadzą gospodarstwo rolne w Aleksandrówce. Na ręce wójta Piotra Kazimierskiego i przewodniczącej rady gminy Anny Ciesielskiej złożyli oni bochen chleba upieczony z tegorocznych ziaren oraz kosz pełen płodów rolnych.
W dożynkowych uroczystościach wzięło udział wielu gości. Obecni byli m.in. poseł Stanisław Żmijan, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Przemysław Litwiniuk, starosta Mariusz Filipiuk i wicestarosta Janusz Skólimowski, radny powiatowy Marek Sulima, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego Zbigniew Kot oraz wójt gminy Wohyń Stanisław Jóźwik. Złożyli oni gratulacje organizatorom, w szczególności mieszkańcom, którzy zadbali o właściwą oprawę dożynek.
Święto plonów było okazją do podsumowania całorocznej pracy rolników oraz całego samorządu. Dobitnie o złożonych i niełatwych warunkach prowadzenia działalności rolnej mówili zaproszeni goście. Podkreślali wagę aktualnych problemów i wyzwań stojących przed drelowskimi rolnikami. Pogoda ich w tym roku nie rozpieszczała. Do tego dokłada się widmo epidemii afrykańskiego pomoru świń. A wszystko to ma miejsce w sytuacji, gdy ceny płodów rolnych osiągają bardzo niskie wskaźniki, zagrażające opłacalności produkcji.
Czarne chmury nad rolnikami starali się rozwiać przewodniczący sejmiku wojewódzkiego oraz wójt gminy. Przypomnieli oni, co w ostatnim okresie gmina osiągnęła dzięki ciężkiej pracy i aktywnym staraniom jej mieszkańców. Jako przykład podali dokończenie remontu drogi z Międzyrzeca Podlaskiego do Drelowa oraz jedne z najwyższych w regonie wskaźniki pozyskiwania środków z funduszy unijnych na inwestycje w unowocześnianie gminnej infrastruktury, z której korzystają wszyscy mieszkańcy. Podkreślili, że cegiełkę do tego dokładają również rolnicy, którzy aktywnie włączyli się w proces modernizacji gospodarstw. To dzięki ich wysiłkom dożynki nabierają faktycznie radosnego charakteru święta plonów.
W dożynkowym konkursie na wieniec tradycyjny pierwszym miejscem podzieliły się Worsy i Żerocin. Drugie miejsce przyznano dla Drelowa, a trzecie Kwasówce. W konkursie na wieniec współczesny wygrały Szachy. Drugie miejsce przypadło Wólce Łózeckiej, a trzecie Szóstce.
Mieszkańcy gminy Drelów przygotowali tradycyjnie stoiska promujące sołectwa, pełne smakołyków i ludowego rękodzieła. Konkursowa komisja uznała, że najokazalej prezentuje się stoisko mieszkańców Szóstki. Pozostałe miejscowości otrzymały wyróżnienia.
Na scenie królowały tego dnia zespoły ludowe z gminy Drelów oraz "Niezapominajki" z Turowa i "Zorza" z Polskowoli. Zatańczyli również "Drelowiacy", a dzieci ze świetlicy środowiskowej funkcjonującej przy Gminnym Centrum Kultury przygotowały inscenizację o historii chleba.
Wójt Piotr Kazimierski dziękował Aleksandrówce za przygotowanie dożynek. Podkreślał, że to bardzo mała miejscowość, jednak dzięki zaangażowaniu wszystkich mieszkańców stanęła na wysokości zadania i zorganizowała piękną imprezę.
W przygotowanie dożynkowego placu bardzo zaangazowani byli pracownicy Gminnego Zakładu Usług Wodociągowych na czele z nowym kierownikiem Rafałem Kortoniukiem. Organizacyjnie – przygotowania i przebieg dożynek - wsparli także pracownicy Gminnego Centrum Kultury z dyrektor Wiesława Zarembą, która prowadziła imprezę.
Słoneczna pogoda ściągnęła w niedzielę do Aleksandrówki rzesze mieszkańców gminy Drelów oraz gości z bliższych i dalszych miejscowości. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, a do tańca przygrywał zespół "Spełnienia marzeń". Goście zapewne bawiliby się dłużej, lecz wspólne biesiadowanie przerwał deszcz. Na szczęście pojawił się zgodnie z prognozą dyrektor GCK, czyli na koniec imprezy.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny