YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Mieszkańcy wspólnie zbierali śmieci

24 kwietnia 2021 05:54:35 | autor: Justyna Madan
W sobotniej akcji sprzątania "Czysta rzeka" wzięło udział wielu mieszkańców regionu. Każdy chciał się przyczynić do poprawy wyglądu swojego otoczenia, ale takiej ilości śmieci nie spodziewał się chyba nikt. Do akcji przyłączyli się m.in. mieszkańcy miasta Międzyrzec Podlaski, druhowie z OSP "Stołpno" czy pracownicy Krynicy Vitamin.

Akcja Czysta rzeka w Międzyrzecu Podlaskim (fot. Fanpage Urzędu Miasta Międzyrzec Podlaski)

"Czysta Rzeka" to największa ogólnopolska akcja sprzątania rzek oraz ich okolic. Pomysł zrodził się nad Bugiem i początkowo chodziło o sprzątanie jedynie tej rzeki ale akcja szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj.

We wspólnym sprzątaniu wzięło udział 28 wolontariuszy z Międzyrzeca Podlaskiego, w tym czworo dzieci. Inicjatorem już po raz trzeci był Urząd Miasta Międzyrzec Podlaski. Tu zawiązał się sztab Czysta Krzna 2021, którego szefem został Paweł Łysańczuk, a akcję koordynowali pracownicy działu promocji. - W podziękowaniu za udział w sprzątaniu wolontariusze otrzymali dyplomy oraz sadzonki jaśminowca i tawuły. W dwie godziny zebraliśmy blisko 100 worków pełnych przeróżnych śmieci, których nie powinno być nad rzeką. To przerażająca ilość, biorąc pod uwagę, że pracowaliśmy praktycznie w centrum miasta, okolicach Łysej Góry i przy rzece Zna obok Biedronki - mówi Marta Muszyńska, inspektor ds. promocji i komunikacji społecznej międzyrzeckiego magistratu.

- Bardzo ważny w całej akcji jest element edukacyjny. Operacji Czysta rzeka towarzyszy bardzo duża kampania społeczna, dotycząca utrzymania czystości nie tylko nad rzekami. Ona jest po to, aby coś się wreszcie zmieniło w naszych głowach. Dbajmy o przyrodę i o czystość, bo to świadczy przede wszystkim o nas samych – dodaje Paweł Łysańczuk, szef sztabu Czysta Krzna 2021.

W akcji Czysta Rzeka wzięło też udział 8 druhów z OSP "Stołpno".  Do zbierania śmieci z rzeki użylii łodzi motorowej. Udało im się zebrać ponad tonę śmieci. 40 pracowników Krynicy Vitamin sprzątało drogi powiatowe prowadzące do zakładu z Międzyrzeca Podlaskiego i Łosic, a także oba brzegi rzeki Piszczki. Zebrali oni 3100 kilogramów śmieci, a konkretnie 260 worków, kilkanaście zużytych opon samochodowych, stary rower, zepsutą pralkę.

- Dla nas to prawdziwy szok. To aż 3 tony śmieci. To pokazuje, jak potrzebna była to akcja. Wyjęliśmy z Piszczki stary rower. Zebraliśmy kilkanaście opon wyrzuconych do lasu i na brzeg rzeki. Odkryliśmy miejsca, w których ktoś regularnie wyrzucał śmieci do lasu, to były worki ze zużytymi pieluchami, puszki z olejami i innymi niebezpiecznymi dla środowiska substancjami. Niechlubnym standardem były puszki po piwie, butelki po alkoholu czy plastikowe butelki po napojach - mówi Tomasz Kułakowski, rzecznik prasowy Krynicy Vitamin i Sztabu Operacji Czysta Rzeka w Dziadkowskiem-Folwarku.

Pracownicy, którzy tak licznie zebrali się w dzień wolny od pracy aby wspólnymi siłami posprzątać okolicę nie kryją, że był to dzień pełen emocji. - Z jednej strony, niemoc i złość na ludzi, którzy szkodzą sobie, swojej małej ojczyźnie i środowisku. Z drugiej strony, spędziliśmy fantastyczne pięć godzin w doskonałych humorach, pracując fizycznie w terenie, spragnieni swojej obecności na żywo, a nie przed monitorami. Najbardziej cieszy to, że efekty naszej pracy widać gołym okiem. Choć na przyszłość wolelibyśmy nie iść po rekordy. Wierzymy, że akcję docenią nasi sąsiedzi i również zadbają o porządek. Widzimy też potrzebę działań edukacyjnych, chcielibyśmy poszerzać krąg osób zaangażowanych w podobne akcje w kolejnych latach – dodaje Tomasz Kułakowski.

 


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (26 kwietnia 2021 11:01:46) zaśmiecanie ulic Zawsze sprzątam po sobie i nie tylko,a ta krytyka zaśmiecana naszych ulic jest niestety zasadna autor: mieszkaniec
    (26 kwietnia 2021 10:16:58) . Panie mieszkaniec, lepiej patrzeć i wytykać innym? a powiedz mi kiedy ostatni raz schyliłeś się i podniosłeś śmieć, który nie należał do Ciebie? autor: .
    (25 kwietnia 2021 18:31:52) sprzątanie miasta Brudne ulice miasta którymi podążają do pracy pracownicy Wipaszu powinny być inspiracją dla właściciela i dyrekcji obu zakładów do sprzątnięcia tych ulic ponieważ wcześniej tak one nie wyglądały. Jest to wstyd dla miasta oprócz pogarszającego się stanu nawierzchni ulic na ich poboczach śmietnik butelki po alkoholu ,puszki ,niebieskie gumowe rękawiczki ,maseczki itd autor: mieszkaniec
    logo male