YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Mistrzowie nad szachownicą

4 maja 2015 08:01:09 | autor: redakcja
Już po raz drugi MUKS Gambit zorganizował Międzynarodowe Mistrzostwa Międzyrzeca Podlaskiego w Szachach Szybkich.

Mistrzostwa rozegrano w dwóch grupach turniejowych: „open” dla wszystkich chętnych bez względu na wiek i płeć oraz do lat 10 dla dziewcząt i chłopców urodzonych w roku 2005 i młodszych.

Turniej "open" miał bardzo silną obsadę, dzięki zawodnikom dwóch federacji: polskiej i ukraińskiej. Wzięło w nim udział trzech mistrzów międzynarodowych, trzech mistrzów FIDE, szachista legitymujący się tytułem mistrza krajowego i szachista posiadający tytuł kandydata na mistrza. Najwyższymi rankingami elo legitymowali się: IM Daniel Frączek – 2427 i IM Danił Shkuran – 2411. O wysokim poziomie turnieju świadczy również fakt, że wśród 50 uczestników aż 10 legitymowało się rankingami elo przekraczającymi pułap 2000 pkt. Oprócz gości z Ukrainy na turniej przyjechali szachiści reprezentujący kluby z Węgrowa, Mrągowa, Lęborka, Legnicy, Lublina, Gostynina, Krakowa, Lubartowa, Siedlec, Radomia i Warszawy.

Zgodnie z przewidywaniami w turnieju prym wiedli szachiści z najwyższymi rankingami. Mistrzem Międzyrzeca Podlaskiego w Szachach Szybkich w 2015 roku został Vsevolod Rytenko – 7,5 pkt, który wyprzedził Pawła Stomę – 7,5 i Daniela Frączka – 7,0 pkt.

Mistrzynią Międzyrzeca Podlaskiego została międzyrzeczanka Patrycja Waszczuk, reprezentująca klub TS Wisła Kraków. Uzyskała ona 5,5 pkt i w klasyfikacji generalnej zajęła 15 miejsce.

Bardzo dobry występ zanotował Paweł Węgrzyniak z MUKS Gambit. Pokonał kilku wyżej notowanych rywali i z dorobkiem 6 pkt. zajął 10 miejsce w klasyfikacji generalnej. Jednocześnie wywalczył tytuł Mistrza Międzyrzeca Podlaskiego w Szachach Szybkich w kategorii wiekowej do lat 14. Wyprzedził jednym punktem Jakuba Żurawickiego z PUKS Fides Węgrów i Szymona Skawińskiego z UKS MGK Radom.

Wśród juniorek do lat 14 zwyciężyła Zuzanna Łaszczuk z MAZSzach Warszawa, przed Gabrielą Izdebską z PUKS Fides Węgrów i Olgą Plichtą z Siedlec.

Organizatorzy prowadzili również klasyfikację seniorów, którzy ukończyli 60 lat. W tej kategorii wystąpiło 6 zawodników. Zwyciężył najstarszy zawodnik turnieju – Jerzy Kot z Mrągowa.

W turnieju do lat 10 wystartowało 31 zawodników i zawodniczek z Węgrowa, Lubartowa, Warszawy, Miś oraz 17 młodych adeptów sztuki szachowej z Miedzyrzeca Podlaskiego. W tym turnieju prowadzono klasyfikację młodzików i młodziczek do lat 8 i 10.

Doskonałą formę zaprezentowała zawodniczka MUKS Gambit Patrycja Majczyna. Podopieczna Tadeusza Węgrzyniaka pokonała wszystkich przeciwników i z kompletem punktów wygrała turniej. Drugie miejsce w kategorii dziewcząt do lat 10 zajęła koleżanka Patrycji – Aleksandra Szyszko, a trzecie Maja Zajączkowska z Radomia.

Wśród młodzików do lat 10 również prym wiedli międzyrzeczanie. Zwyciężył Wiktor Kukawski, który jednocześnie z dorobkiem 7 punktów zajął 2 miejsce w klasyfikacji generalnej turnieju. Wyprzedził Jerzego Rzeńcę – 6 punktów i Kacpra Litwińca z Radzynia Podlaskiego - 6 pkt.

Wśród chłopców do lat 8 wygrał Tomek Orzełowski z PUKS Fides Węgrów, który zdobył 7 pkt. i zajął jednocześnie 3 miejsce w klasyfikacji generalnej turnieju. Wyprzedził Wiktora Opolskiego z LUKS Lubartów i międzyrzeczanina Macieja Złotkowskiego – 5 pkt.

Ola Żurawicka wygrała klasyfikację do lat 8 z dorobkiem 5 pkt. Druga była radomianka Marcelinka Łaszczuk, a trzecia międzyrzeczanka – Ola Marciniuk.

Dzieci z Międzyrzeca Podlaskiego, które klasyfikowane były w kategorii do lat 8 uczęszczają do klas, w których prowadzone są zajęcia w ramach programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, a zajęcia z nimi prowadzą doświadczone nauczycielki nauczania zintegrowanego.

Zwycięzców poszczególnych klasyfikacji wyróżniono pucharami, dyplomami oraz nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy turnieju do lat 10 otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Zawody mogły się odbyć dzięki dotacji przyznanej przez burmistrza Zbigniewa Kota oraz wsparciu finansowemu Wiesława Kozaczuka - Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Międzyrzecu Podlaskim.

W najbliższym czasie MUKS Gambit planuje zorganizowac w Międzyrzecu dwa turnieje szachowe dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz turniej dla uczniów klas I i II szkół podstawowych.

Info: MUKS Gambit Międzyrzec Podlaski


Otwarte Mistrzostwa w Szachach Szybkich


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male