Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
19.0°C
Kontakt
Region

Mity o pracy niani — o tym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz opiekę nad dziećmi

19 lipca 2023 10:57 | autor: Tekst sponsorowany

Większości osób wydaje się, że o zawodzie niani wiedzą wszystko. W końcu, co może być zaskakującego w opiece nad maluchami? Okazuje się, że lista mitów, które narosły wokół pracy opiekunek jest całkiem długa. Dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się obalić kilka z nich, by pokazać, jak naprawdę wygląda opieka nad najmłodszymi.

Mit: Do opieki nad dziećmi nie trzeba mieć specjalnego wykształcenia

Niestety wielu osobom się wydaje, że opieka nad dziećmi to wyjście dla osób, które chcą uniknąć konieczności nieustannego uczenia się. Nic bardziej mylnego! Chociaż oficjalnie niania nie musi posiadać konkretnego wykształcenia, to obecnie rodzice są bardzo wymagający. Dlatego warto odbywać szkolenia z zakresu opieki nad dziećmi, czytać artykuły i poradniki o ich rozwoju oraz wychowaniu, czy ukończyć kurs pierwszej pomocy. To może znacznie ułatwić znalezienie pracy, zwłaszcza jeśli niania nie posiada dużego doświadczenia. W przypadku pracy w żłobku czy przedszkolu koniecznie jest nie tylko posiadanie odpowiedniego wykształcenia, ale także udokumentowanego doświadczenia w pracy z dziećmi. Dlatego zdecydowanie nie jest to zawód dla osób, które nie mają motywacji do pogłębiania swojej wiedzy.
Kursy dla opiekunek powadzone w trybie online możesz znaleźć na stronie zawodniania.pl .

Mit: W pracy niani stres jest rzadkością

Opieka nad dziećmi może dawać ogromną satysfakcję i wiele radości, jednak często wiąże się również z trudnymi sytuacjami. Niania odpowiada za bezpieczeństwo swoich podopiecznych, dlatego zawsze musi być czujna. Zarówno podczas spacerów, jak i w domu na malucha czyha mnóstwo zagrożeń. Dziecko pozostawione obok rozgrzanego piekarnika czy szafki z chemią gospodarzą, jest narażone na niebezpieczeństwo, więc nie ma mowy o chwili nieuwagi. Poza tym nawet prozaiczne czynności bywają stresujące. Dziecko może odmówić współpracy przy jedzeniu czy ubieraniu się lub wpaść w histerię po wyjściu rodzica. Charaktery podopiecznych również bywają różne i komunikacja z niektórymi dziećmi, a także ich rodzicami to prawdziwe wyzwanie. Dlatego w tej pracy liczy się odporność na stres i cierpliwość.

Mit: Do pracy niani najlepiej nadają się starsze panie

Wielu rodzicom wydaję się, że najlepszą nianią będzie starsza pani, która będzie przyszywaną babcią ich dziecka. Oczywiście może się tak stać, jednak trzeba mieć świadomość, że opieka nad dziećmi to ogromny wysiłek. Aktywne zabawy, ciągłe podnoszenie malucha, pomaganie mu w codziennych czynnościach, a czasem nawet bieganie za nim wymaga sprawności fizycznej. Poza tym młode nianie, choć nieposiadaną tak dużego doświadczenia, często są bardziej zaangażowane w swoją pracę i interesują się aktualną wiedzą dotyczącą rozwoju i wychowania dzieci. Nie brak im także pomysłów na kreatywne zabawy. Dlatego nie warto skreślać kandydatki na nianię ze względu na krótki staż pracy.

Mit: Praca opiekunki nie jest ambitnym zajęciem

Wychowywanie przyszłych pokoleń to bardzo ważna praca z wielu powodów. Niania każdego dnia pomaga swoim podopiecznym prawidłowo się rozwijać. Dając uwagę i dbając o dobre nawyki dziecka w czasie, kiedy jego rodzice nie mogą tego robić. To z pewnością zaowocuje w dorosłym życiu. Dzięki nianiom kobiety, które zostały matkami, również mogą się rozwijać i wrócić do wykonywanej wcześniej pracy. Dlatego bycie nianią to nie tylko zawód, ale także swego rodzaju misja, która wymaga empatii, cierpliwości, kreatywności i zaangażowania.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny