W niedzielny poranek 13 grudnia 1981 r. o godzinie 6 radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który poinformował o powstaniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego. W nocy z 12 na 13 grudnia milicja i Służba Biezpieczeństwa rozpoczęły "polowanie" na działaczy NSZZ Solidarność.
Wojskowe władze do akcji zaangażowały około 100 tys. milicjantów i żołnierzy. Na ulicach polskich miast pojawiło sie 1750 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych. Zablokowano łączność telefoniczną. W ośrodkach internowania w piewszych dniach stanu wojennego zamknięto około 5 tysięcy działaczy związku i antykomunistycznej opozycji.
Działania komunistycznych władz spotkały sie z oporem ze strony społeczeństwa. W największych miastach organizowano demonstracje uliczne, a w dużych zakładach pracy strajki. Były one krwawo tłumione. Podczas pacyfikacji śląskich kopalń strzelano do górników.
Do dziś nieznana jest dokładna liczba ofiar represji. Na pewno przekracza ona liczbę 100 osób, które zginęły od kul podczas strajków i zostały skatowane przez milicjantów i esbeków.
Opozycjonistów spotykały ostre represje. Szykanowano ich, zniesławiano i zwalniano z pracy.
Stan wojenny formalnie trwał do 22 lipca 1983 r.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny