YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Mural w Wysokim już odsłonięty

18 października 2020 20:00:33 | autor: Anna Ostapiuk
Choć w kameralnym stylu, mural w Wysokim został już uroczyście odsłonięty i poświęcony. Wydarzeniu towarzyszyła pokonkursowa wystawa prac plastycznych "Chłopiec z Wadowic".

Mural ku czci św. Jana Pawła II na budynku GOK/GBP w Wysokim (fot. Anna Ostapiuk)

Mural ku czci św. Jana Pawła II powstał z inicjatywy dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim Magdaleny Chodzińskiej ze wsparciem samorządu gminnego. Na jednej ze ścian budynku będącego siedzibą GOK i GBP w Wysokim powstało malowidło przedstawiające papieża na tle jego ukochanych gór, opatrzone słowami "Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd". - Ten budynek jest szczególny, odbywa się tu dużo kulturalnych spotkań. To serce gminy. W każdą niedzielę mają tu miejsce zmianki wszystkich kółek różańcowych Wysokiego i Rudnik. Także i teraz, w październiku, codziennie odbywa się tu różaniec. Budynek tętni życiem, a teraz, mając takiego patrona, będzie jeszcze większa frekwencja - mówił Jarosław Czapski, radny z Wysokiego. Mural w przeciągu 4 dni wykonała Swietłana Ulka, artystka z okolic Krakowa. W swojej pracy wykorzystała farbę silikonową, odporną na warunki pogodowe. 

Uroczystego odsłonięcia w dniu 18 października dokonali przedstawiciele gminnych jednostek oraz zaprzyjaźnionych z nimi organizacji, wśród nich dyrektor GBP, przewodniczący rady gminy, radni oraz komendanci PSP i gminnych jednostek OSP. Poświęcenia dokonał ksiądz dr Piotr Radzikowski, duszpasterz środowisk twórczych diecezji siedleckiej.

- Święty Jan Paweł II dawał ludziom wiarę, miłość, nadzieję i radość - przypomniał radny Czapski. - Z tego miejsca, w imieniu mieszkańców pragnę podziękować za tak wielki dar w postaci muralu. Szczególnie dziękuję dyrektor Magdalenie Chodzińskiej, która włożyła w to dużo pracy i serca. Uroczystość miała skromny charakter, zaplanowany na ten dzień koncert kapeli młodzieżowej "Przerwa Techniczna" i montaż słowno - muzyczny nie odbyły się ze względu na sytuację epidemiczną. Również msza święta dziękczynna została przełożona na inny termin. Kameralny styl wydarzenia nie stracił jednak na podniosłości. - Jan Paweł II był skromnym człowiekiem i lubił skromność. Widocznie musiało tak być... - przypomniał w swoim wystąpieniu słowa dyrektor GBP radny. - Bardzo się cieszę, że udało się ten projekt zrealizować. Niestety, to otwarcie nie odbyło się tak, jak sobie to wymarzyłam. Ale mimo że odwołaliśmy uroczystość, tak wielu mieszkańców przyszło i okazało nam dużo serdeczności. - mówiła Magdalena Chodzińska. Pomysłodawczyni zapewnia jednak, że do tematu i przygotowanego na tę uroczystość programu artystycznego powrócą przy najbliższej sprzyjającej okazji

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa "Wiktoria1920" poświęcona bitwie warszawskiej, która w Wysokim kończy swój objazdowy cykl. Plenerowy pokaz 16 wielkoformatowych plansz był dostępny w 12 miejscowościach gminy, a dzień 19 października będzie ostatnim, w którym zwiedzający mogą zapoznać się z historią jednego z najważniejszych polskich wydarzeń historycznych.

Goście uczestniczący w odsłonięciu muralu mogli zapoznać się również z wynikami konkursu plastycznego "Chłopiec z Wadowic" i pracami tworzącymi wystawę pokonkursową. Wyniki konkursu i prace plastyczne prezentujemy ⇒ tutaj.

REKLAMA
reklama


Odsłonięcie muralu z św. Janem Pawłem II w Wysokim


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (19 października 2020 17:04:00) Kozacko wygląda ta pani. autor: Mlody
    (19 października 2020 09:24:04) polska jak zwykle stoi na pomnikach, pytanie czy nie lepiej te fundusze przeznaczyc na bardziej użytkowe rzeczy ? przecież i tak 99 procent kocha naszego papieża, to chyba jest potrzebne tylko rządzącym, żeby wygrać kolejne wybory autor: gość
    logo male