Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
8.6°C
Kontakt
Region

Na czym polega wypowiedzenie umowy pożyczki?

26 listopada 2018 22:49 | autor: Porada eksperta

Wypowiedzenie umowy pożyczki to rezygnacja ze współpracy pożyczkodawcy z pożyczkobiorcą. Do tej sytuacji może dojść wtedy, gdy nasza zdolność kredytowa gwałtownie spadnie lub wartość zastawionej rzeczy w ramach zabezpieczenia pożyczki zmaleje. Czy pożyczkobiorca może wypowiedzieć umowę?

Czym jest wypowiedzenie umowy pożyczki?

Wypowiedzenie umowy pożyczki to rezygnacja ze współpracy z pożyczkobiorcą, którą wyraża wierzyciel. Może ona nastąpić w momencie, kiedy nie będziemy spłacać rat naszego kredytu czy pożyczki online i znajdziemy się w spirali zadłużenia. Pamiętajmy, że już dwie niespłacone raty mogą stać się powodem wypowiedzenia naszej umowy pożyczkowej.

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy przez pożyczkodawcę?

W momencie, gdy na naszym koncie pojawią się zaległości w spłacie kredytu czy pożyczki, pożyczkodawca może podjąć decyzję o rozwiązaniu umowy pożyczkowej. Aby dopełnić formalności związanych ze swoją decyzją, powinien on stworzyć dokument w formie pisemnej. Rozwiązanie umowy może nastąpić za zgodą obu stron na zasadach ustalonych wcześniej w dokumencie lub zgodnie z zapisem w Kodeksie cywilnym. Pamiętajmy, że pożyczkodawca nie od razu zrywa z nami umowę. Najpierw wyśle nam monit, czyli przedsądowe wezwanie do zapłaty. Stanowi ono przypomnienie o minionym terminie płatności. Od momentu jego otrzymania mamy 14 dni na oddanie należności pod rygorem zerwania umowy. Jeśli nie dopełnimy swojego obowiązku, pożyczkodawca wypowiada umowę pożyczki z 30 - dniowym okresem wypowiedzenia. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić otrzymaną od niego wcześniej kwotę.

Powody wypowiedzenia umowy pożyczki

Pożyczkodawca może chcieć zerwać z nami umowę nie tylko w momencie, gdy nie spłacimy dwóch rat pożyczki, ale również wtedy, gdy nasza zdolność kredytowa, niezwykle ważna przy zaciąganiu zobowiązań , gwałtownie spadnie. Może być to wynikiem zmiany formy zatrudnienia czy utraty pracy. Wierzyciel może chcieć zerwać z nami umowę również wtedy, gdy nasza pożyczka została zabezpieczona nieruchomością, której wartość spadła. Decydując się na pożyczkę warto przemyśleć najbliższe plany dotyczące pracy. Warto dopasować raty naszej pożyczki do finansowych możliwości domowego budżetu.

Czy pożyczkobiorca może wypowiedzieć umowę?

Bywa, że klient firmy pożyczkowej nie jest zadowolony z otrzymywanych usług. Czy może w takiej sytuacji wypowiedzieć umowę pożyczki? Wypowiedzenie umowy to termin zarezerwowany wyłącznie dla pożyczkodawców. Pożyczkobiorcy mogą od umowy pożyczki odstąpić. Czas na odstąpienie od umowy pożyczki wynosi 14 dni od momentu jej podpisania. Nasza decyzja musi zostać zawarta na piśmie i przekazana pożyczkodawcy bezpośrednio lub listownie. Co ważne, chcąc odstąpić od umowy pożyczki nie musimy podawać powodu, dla którego to robimy. Wystarczy, że stwierdzimy, iż pożyczka jest nam w rzeczywistości niepotrzebna.

Aneks do umowy - jak zmienić jej warunki?

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z warunków naszej obecnej umowy, nie musimy od razu od niej odstępować. Możemy porozumieć się z pożyczkodawcą i zaproponować wprowadzenie zmian. Powinny się one znaleźć w aneksie do umowy. Może on regulować okres kredytowania czy wysokość rat naszej pożyczki. Pamiętajmy, że zmiana warunków umowy poprzez aneks może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Nie będą one jednak wysokie. Jeśli nasza zdolność kredytowa spadła i jesteśmy świadomi swojej chwilowej niewypłacalności, nie warto dopuścić do powstania zadłużenia. Niesie ono za sobą dalsze konsekwencje.

Jak uniknąć wypowiedzenia umowy pożyczki?

Gdy sięgamy po pożyczkę, nie myślimy od razu o tym, że coś może pójść nie tak. Abyśmy nie musieli rezygnować z dodatkowych pieniędzy, warto od początku zadbać o naszą historię kredytową . Dzięki wcześniejszym płatnościom regulowanym na czas zyskujemy w oczach pożyczkodawcy. Możemy więc liczyć na wyższą kwotę pożyczki, a także dogodniejszy czas kredytowania. Gdy już otrzymamy pożyczkę, warto jest ją spłacać na czas. Możemy indywidualnie dopasować termin spłaty pożyczki, aby skonfigurować go np. z naszymi miesięcznymi opłatami. W ten sposób nie pominiemy żadnej płatności. Jeśli przytrafi nam się opóźnienie w spłacie, warto skontaktować się z naszym pożyczkodawcą i powiadomić go o naszej niewypłacalności. Wspólnie łatwiej jest znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na ominięcie rejestrów dłużników. Wybrane firmy pożyczkowe oferują możliwość refinansowania pożyczki czy konsolidacji zadłużeń. Pierwsze rozwiązanie pozwala wziąć nową pożyczkę na spłatę poprzedniej. Druga opcja polega na połączeniu mniejszych pożyczek w jedną większą. Jej raty są dopasowane do naszej aktualnej sytuacji finansowej, dzięki czemu łatwo się ją spłaca.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny