YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Na wystawę do GCK

29 maja 2019 13:10:31 | autor: Anna Ostapiuk
Gminne Centrum Kultury w Drelowie zachęca do zwiedzania szóstej odsłony wystawy z cyklu "Mamo, tato – nie pal!!! Ocalić od zapomnienia...". Tym razem tematem przewodnim jest przędzalnictwo Południowego Podlasia.

Przędzalnictwo na Południowym Podlasiu - wystawa w drelowskim GCK (fot. GCK w Drelowie)

Wystawa poświęcona głównie obróbce lnu przedstawia kolejne etapy przygotowania roślin do wytworzenia z nich nici i tkanin. Maszyny i urządzenia rękodzielnicze, półprodukty roślinne oraz gotowe wyroby można podziwiać do końca czerwca 2019 r. w siedzibie GCK w Drelowie przy ulicy Ogrodowej 2.

Warto wybrać się na zwiedzanie wystawy z dziećmi oraz seniorami. Dla starszych to doskonała okazja do wspomnień, zaś młodzi z ciekawością obejrzą urządzenia, które odchodzą w niepamięć: kołowrotki, koziołki, łamaczki czy żelazka z duszą.

"Przędzalnictwo Południowego Podlasia" to szósta odsłona cyklu wystaw Gminnego Centrum Kultury w Drelowie pod chwytliwym tytułem "Mamo, tato – nie pal!!! Ocalić od zapomnienia...".

Na pozór  – kolejna akcja walki z nałogiem pośród osób dorosłych… Czyżby? Wszak inicjuje ją Gminne Centrum Kultury. Ma to jednak sens, jeśli słowu „nałóg” nadamy szersze znaczenie. Bo czymże jest częste nieprzemyślane niszczenie tego, co wydaje się być stare i nieprzydatne, podczas gdy nasi przodkowie nie mogli się bez tego obyć? - tak twórcy wystaw charakteryzują swoj pomysł i cel - Pragniemy ocalić od zapomnienia przedmioty powszechnego użytku minionych pokoleń oraz stworzyć dokumentację kultury codziennej odchodzącej wraz z ludźmi.

Cykl rozpoczęto w 2016 r. Wystawą "Makatka kuchenna". Tematem kolejnych ekspozycji były zabawki i przedmioty z dzieciństwa naszych przodków (Zabawka wiekowa , 2016), ręczniki obrzędowe i ścieżka życia (Ręcznik obrzędowy, 2017), najstarsze egzemplarze gazet, poradników, książek i pamiętników osobistych (Gazeta i pamiętnik sprzed lat, 2017) oraz firany, zazdrostki i obrusy z babcinego kuferka (Okno czasu, 2018). W przygotowanie wystaw włączały się członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy kilkunastu miejscowości gminy Drelów, a często również osoby nawet spoza powiatu. Inauguracje wystaw zbiegały się z Powiatowymi Przeglądami Teatrów Obrzędowych oraz Powiatowymi Przeglądami Kapel i Śpiewaków Ludowych uświetniając uroczystości.


 


Przędzalnictwo na Południowym Podlasiu


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male