YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Nagrody dla literatów z "Trójki"

7 listopada 2016 14:24:56 | autor: Redakcja / ZPO nr 3
Już po raz dziesiąty uczniowie ZPO nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim zostali nagrodzeni w prestiżowej ”Lipie” – Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży, który odbywa się w Bielsku-Białej.

Sukces młodych literatów z Trójki w Bielsku-Białej (fot. ZPO nr 3)

Laureatkami „Lipy 2016” zostały uczennice szkoły podstawowej - Weronika Myszka, Małgorzata Chodyka i Anna Siłka oraz gimnazjalistka Julia Włodarczyk, uhonorowana w tym konkursie już po raz trzeci. Teksty dziewcząt zostały wybrane spośród około 2 tysięcy utworów z całej Polski i opublikowane w zbiorowej antologii.

"Lipa” to konkurs z ponad trzydziestoletnią tradycją, zwany „Matką Konkursów Literackich” dla dzieci i młodzieży. Przez lata impreza posiadała patronat i wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury. Opiekę merytoryczną nad Konkursem sprawowały takie sławy literackie, jak prof. Jarosław Rudniański z PAN i poetka prof. Joanna Papuzińska, a obecnie jurorami konkursu są poeci: Tomasz Jastrun, Julian Wątroba i Jan Picheta.

Nazwa konkursu nawiązuje do znanej fraszki Jana Kochanowskiego, a – zgodnie z regulaminem - rywalizują w nim zwycięzcy różnych, organizowanych w kraju konkursów literackich o zasięgu ogólnopolskim – ze szkół podstawowych, średnich i gimnazjów. Nagrody w konkursie otrzymują autorzy stu najlepszych tekstów. Dlaczego aż tylu? „… literatura (…) to nie sport – nie ma tu łatwych miar i jednoznacznych wyników” - wyjaśnia w przedmowie do tomiku Tomasz Jastrun – przewodniczący jury.

21 października odbyła się finałowa gala w/w Przeglądu, na którą zaproszono międzyrzeckie laureatki. Dziewczęta otrzymały nagrody z rąk patrona konkursu - Prezydenta Miasta i wysłuchały atrakcyjnego koncertu muzycznego w wykonaniu Czesława Mozila. Ponadto uczestniczyły w profesjonalnych warsztatach literackich prowadzonych przez znanych poetów oraz w panelu dyskusyjnym „Czy literatura jest potrzebna młodym?”.

Podróż dzieci do Bielska-Białej była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców ZPO nr 3. Międzyrzeckie „Zefirki” to jedna z najliczniejszych, nagrodzonych w tym roku grup pochodzących z jednej miejscowości (czworo uczniów). Udało nam się pokonać nawet tak prężne ośrodki kulturalne jak Poznań, Warszawa, Kraków.

REKLAMA
reklama


Sukces młodych literatów z Trójki


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male