YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Nagrodzili najpiękniejsze pisanki

25 marca 2021 17:23:47 | autor: Anna Ostapiuk
Gminne Centrum Kultury w Drelowie wyłoniło najpiękniejsze pisanki wykonane metodą tradycyjną, zgłoszone do gminnego konkursu wielkanocnego.

Zadaniem uczestników gminnego konkursu na pisankę tradycyjną, ogłoszonego przez Gminne Centrum Kultury w Drelowie, było wykonanie trzech pisanek techniką tradycyjną z zachowaniem dawnych materiałów oraz wzorów charakterystycznych dla Południowego Podlasia. Konkurs podzielono na dwie kategorie przyznając nagrody odrębnie za pisanki pisane woskiem i drapane. Oceny prac i ustalenia werdyktu podjęła się mieszkanka Białej Podlaskiej Aniela Halczuk, twórczyni ludowa, prezes Fundacji "Korzenie i Skrzydła" kultywującej i chroniącej dziedzictwo kulturowe.

W kategorii Pisanka tradycyjna pisana woskiem:

I miejsce - Anna Ostapiuk

II miejsce - Anna Bobrek
 

III miejsce - Barbara Kozłowiec
 

I miejsce kat. dziecięcej - Zosia Pepa
 

W kategorii pisanka drapana:

I miejsce - Renata Duda
 

II miejsce - Maja Wachulik
 

III miejsce - Katarzyna Olesiejuk
 

- Celem konkursu jest przede wszystkim kultywowanie ludowej tradycji, w którą zdobnictwo pisanek się wpisuje. Jest to okazja upowszechniania plastyki obrzędowej związanej z okresem Świąt Wielkanocnych. To także kontynuowanie rodzinnych tradycji rękodzieła ludowego poprzez przekazywanie z pokolenia na pokolenie sposobów wykonywania pisanek - wyjaśnia dyrektor GCK w Drelowie Michał Olesiejuk. - Tego roku w regulaminie konkursu położyliśmy szczególny nacisk na to, aby uczestnicy skupili się właśnie na naszym tradycyjnym, regionalnym wzornictwie oraz sposobie zdobienia. Wszystko po to, aby go utrwalać, dokumentować i w naszej lokalnej, kulturowej świadomości mieszkańców zaszczepiać. Oprócz prac nawiązujących do wzorów regionalnych Południowego Podlasia pojawiły się też pisanki drapane nie nawiązujące bezpośrednio do naszych wzorów, ale ich sposób wykonania był tak kunsztowny i tak pracochłonne było ich wykonanie, że zwiększyliśmy pulę nagród i podzieliliśmy konkurs na kategorie. Dziękuję wszystkim uczestnikom za wykonanie pięknych prac, a przede wszystkim za ich zaangażowanie w propagowanie sztuki ludowej.

_________________
Fot. GCK w Drelowie

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (25 marca 2021 20:38:45) Takie tam "Proszę Księdza" autor: Jacek
    (25 marca 2021 19:14:39) Trochę nie na temat, ale jak teraz na ,,pedała,, należy mówić , by nikogo nie obrazić? autor: Dziadek
    logo male