YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Najpiękniejsza palma i pisanka - zaproszenie

26 lutego 2020 23:04:09 | autor: Anna Ostapiuk
Gminne Centrum Kultury w Drelowie zaprasza do udziału w konkursie wielkanocnym opartym o symbolikę i obrzędowość ludową. Na wykonawców najpiękniejszych palm i pisanek czekają atrakcyjne nagrody.

Niedziela Palmowa w Żerocinie - 2019 (fot. www.fotomj.pl)

Kultywowanie i podtrzymywanie tradycji wielkanocnych, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i obrzędowości, a także propagowanie wśród mieszkańców gminy Drelów kreatywności i zainteresowania twórczością ludową to główne cele konkursu, który od lat ma swój finał w Żerocinie podczas Niedzieli Palmowej. W konkursie mogą uczestniczyć zarówno osoby indywidualne, jak i koła gospodyń wiejskich, warunkiem jest wykonanie palmy i/lub pisanki i dostarczenie jej do Domu Ludowego w Żerocinie w dniu uroczystości 5 kwietnia.

Palma oceniana będzie bez podziału na wiek w dwóch kategoriach: zespołowa powyżej 1 m i indywidualna, przy czym ta druga winna opierać się na motywach tradycyjnych i nie może przekraczać długości 100 cm. Do wykonania ozdoby można wykorzystać rośliny naturalne tj. żarnowiec, bukszpan, bazie, suche kwiaty, zboża, trawy, krzewy iglaste, natomiast do dekoracji dopuszczone są krepina, bibuła, wstążka i wydmuszki.

Aby wziąć udział w konkursie na najpiękniejsze jajo wielkanocne należy wykonać pisanki techniką tradycyjną (ozdobna wydmuszka, gotowane jajko zdobione techniką pisania lub skrobania) lub współczesną (materiał i zdobienie dowolne). Pisanki oceniane będą w dwóch przedziałach wiekowych: dorośli oraz dzieci i młodzież. Każdy uczestnik zgłasza 3 pisanki wykonane jedną metodą plastyczną.

Palmy i jaja należy podpisać imieniem i nazwiskiem autora oraz podać miejsce zamieszkania i kategorię. Wszystkie dostarczone na konkurs prace zostaną zaprezentowane na Wystawie Wielkanocnej w Domu Ludowym w Żerocinie w dniu uroczystości, podczas której nastąpi rozstrzygnięcie i wyłonienie laureatów. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe lub finansowe. Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie organizatora www.gck.drelow.pl.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male