YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Najpiękniejszy wieniec gospodarzy dożynek

26 sierpnia 2019 16:38:32 | autor: Anna Ostapiuk
Uroczystości dożynkowe gminy Międzyrzec Podlaski rozpoczęła msza święta w jelnickiej kaplicy, natomiast pozostała część imprezy odbyła się w pobliskich Sawkach, dokąd barwny korowód poprowadzili starostowie Marzenna Agata Złotkowska z Sawek i Adam Tymoszuk z Jelnicy. Piękna, słoneczna pogoda, a także piękne dekoracje przy posesjach mieszkańców Jelnicy i Sawek, zachęciły do przybycia wielu gości, dla których organizatorzy przygotowali liczne atrakcje.

Dożynki 2019 Gminy Międzyrzec w Jelnicy oraz Sawkach (fot. miedzyrzec.info)

Święto plonów w dniu 25 sierpnia przemówieniem rozpoczął włodarz gminy Międzyrzec Podlaski wójt Krzysztof Adamowicz - Chcę państwu powiedzieć, że przez ostatnie dni będąc w Sawkach i Jelnicy spotkałem ludzi, którzy mimo wszelkich przeciwności dzielą się tym, co mają, swoją pracą z innymi, bo tacy ludzie mieszkają w całej gminie Międzyrzec Podlaski. Na ich ręce składam ogromne podziękowanie i oddaję wielki szacunek. Dzisiaj rzeka Krzna, dzieląca obie miejscowośc i gospodarzy dożynek, nie dzieli, ale łączy nie tylko Jelnicę i Sawki, ale całą gminę. Łączmy ludzi - apelował wójt - odnośmy się z szacunkiem i uznaniem do siebie nawzajem. 

- Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem trudu, który nie zna zwolnień lekarskich, urlopów i niedziel. Pracujecie w rytmie wyznaczonym przez naturę, szanujecie ten rytm, a zaopiekowanie się darami jest waszym wielkim obowiązkiem - tymi słowami wicestarosta bialski Janusz Skólimowski witał rolników, najważniejszych uczestników uroczystości, podkreślając ogromne znaczenie pracy na roli. Przybyłe do Sawek delegacje wieńcowe, z wieńcami uwitymi z tegorocznych plonów, wypełnione warzywami i owocami, dumnie zaprezentowały efekt wspólnej pracy mieszkańców.

Wieńce o różnorodnych kształtach z dominacją korony, elementów liturgii i symboli narodowych, wzięły udział w konkursach, a dycyzją komisji konkursowej nagrody przyznano:

- w konkursie na Najpiękniejszy wieniec tradycyjny:
I miejsce - Sawki
II miejsce - Krzewica
III miejsce - Rogoźnica

- w konkursie na Najpiękniejszy wieniec wspólczesny:
I miejsce - Tłuściec
II miejsce - Tuliłów
III miejsce - Zaścianki

W trakcie dożynek wielokrotnie mówiono o problemach dręczących polskich rolników, takich jak susza, ASF i niedoskonały system wsparcia. - To czas, kiedy spotykamy się, by podziękować Bogu za plony - mówił starosta bialski Mariusz Filipiuk - Ale to też dobry moment, by usiąść i zastanowić się, jak wygląda sytuacja w rolnictwie, co należałoby zmienić, żeby poprawić i usprawnić, aby rolnicy otrzymywali godne wynagrodzenia za swoją ciężką pracę. - To, co robicie każdego dnia, to jest ogromny trud i wysiłek - zaznaczyła Kornelia Wróblewska, poseł na Sejm RP - a ta wiara, którą jeszcze w sobie macie, mimo różnych trudności i przeciwności losu, zasługuje na najwyższy podziw i na największe wsparcie. Mam nadzieję, że takie wsparcie będziecie otrzymywać na każdym kroku, obyście tylko wierzyli w to, co robicie i nie poddawali się.

O tym, że wspólna praca pomimo niesprzyjającym okolicznościom przynosi piękne efekty, mogli się przekonać uczestnicy dożynek, podziwiając przygotowane przez mieszkańców gminy Międzyrzec Podlaski stoiska promujące wsie. Bogactwo smaków regionalnych potraw i wdzięczne ozdoby będące wytworem rąk minionych i obecnych pokoleń urzekły komisję, która po obejrzeniu 17 zgłoszonych do konkursu stoisk przyznała nagrody:

Za Najpiękniejsze stoisko promujące wieś:
I miejsce - gospodarze wsi Jelnica i Sawki
II miejsce - Rzeczyca
III miejsce - Żabce

Dodatkowo wręczono nagrody za Najlepszy chleb dożynkowy, przyznając I miejsce wsi Kożuszki, II - Rogoźnicy, a III - Jelnicy. Miłym akcentem było również nagrodzenie Pucharem Radnej Agnieszki Chmielewskiej mieszkańców Kożuszek za ciasto  o wdzięcznej nazwie Makowa Panienka w konkursie na Najlepsze ciasto dożynkowe.

Wójt gminy Krzysztof Adamowicz, mówiąc z dumą o gminie, którą od wielu lat z powodzeniem kieruje, zaznaczał potrzebę bycia razem, solidarności i budowania wspólnoty, - Chcemy budować gminę otwartości dla osób potrzebujących naszej pomocy. Musimy budować mosty, które połączą ludzi. To jest nasza powinność. Podkreślał również znaczenie pracy rolników dla całej gminy, jak i dla gospodarki krajowej. Najbardziej zasłużonym dla gminy Międzyrzec Podlaski rolnikom wręczono honorowe odznaczenie.

Zasłużeni dla rolnictwa mieszkańcy gminy Międzyrzec:
Piotr Nikiciuk z Rzeczycy, Zdzisław Filipiuk z Rogoźnicy, Józef Walerian Banasiuk ze Strzakłów, Klemens Brewczyński ze Strzakłów, Przemysław Bogucki z Tłuśćca, Leszek Barczuk z Sawek, Zbigniew Łaziuk z Sawek, Zdzisław Granasiuk z Sawek, Bogdan Zaniewicz z Sawek, Stanisław Jędruchniewicz z Sawek, Stanisław Złotkowski z Sawek, Zbigniew Madyński z Tuliłowa, Jacek Siejka z Kożuszek, Józef Zachariasz z Kożuszek, Eugeniusz Wnukowicz z Kożuszek, Józef Ignaciuk z Kożuszek, Ludwik Siejka z Kożuszek, Agnieszka Chmielewska z Jelnicy, Stanisław Mikołajczuk z Sawek, Stanisław Adamowicz z Przychód, Mirosław Chodziński z Kożuszek.

W artystycznej części uroczystości wzięli udział: przedstawiciele Przedszkola w Rzeczycy z przedstawieniem "Opowieści nie tylko śmiesznej treści spod grabowieckiego lasu", uczniowie szkół w Jelnicy, Tuliłowie i Tłuśćcu, młodzież z Krzewicy, siostry Bułhak, Zuzanna Chmielewska i Alicja Nowosielska, Gminna Grupa Taneczna dzialająca przy GOK Międzyrzec i zespoły śpiewacze. 
Stowarzyszenie Moja Gmina z Miś przeprowadziło konkurs dojenia krowy na czas, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pościsze i Tuliłów zaprosiło dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym "Jak widzę pracę rolnika", a Stowarzyszenie Przyjazne Misie zachęcało do wyczynów sportowych w konkurencjach sprawnościowych.  

Uwieńczeniem imprezy była zabawa pod chmurką w rytm muzyki disco polo, której przewodziły zespoły Maczo, PowerBoy, B-Qll i Fortex.
 


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male