Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-3.3°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Nie chcą barona za patrona

10 lutego 2014 20:31 | autor: red.
fot. SP3

Akcja Katolicka nie chce, aby patronem Gimnazjum Sportowego nr 3 został baron Pierre de Coubertin. I sugeruje nadanie placówce imienia Jana Pawła II.

Baron de Coubertin (1863-1937) to francuski historyk i pedagog, uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego. Był założycielem i drugim przewodniczącym (w latach 1896–1925) Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zaprojektował flagę olimpijską. Kandydaturę francuskiego barona zaakceptowała już rada pedagogiczna Gimnazjum Sportowego nr 3. Teraz stosowną uchwałę musi podjąć rada miasta.

„Swoje niezadowolenie i sprzeciw” dla takiej decyzji wyraził oddział Akcji Katolickiej przy parafii Chrystusa Króla. W piśmie POAK czytamy:

„Czy odczuwamy brak rodzimych autorytetów i wzorców do uhonorowania nimi szkoły, że aż musimy sięgać po osobowości – mało znane i o wątpliwej reputacji – z forum międzynarodowego? Baron Pierre de Coubertin aczkolwiek jest uznawany za głównego prekursora idei olimpijskiej, nie stanowi wystarczającego powodu aby zaistniał jako patron gimnazjum sportowego.

Głównym i jedynym patronem pierwszej placówki w Zespole Placówek Oświatowych Nr 3 jaką jest Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 jest Największy z Rodu Polaków Papież Jan Paweł II. Staraniem Księdza Infułata Kazimierza Korszniewicza w 1996 roku Szkoła przyjęła to wielce zobowiązujące imię, przynoszące chlubę dla miasta Międzyrzeca Podlaskiego. Rok 2014 jest oczekiwaniem na kanonizację Błogosławionego Jana Pawła II – Wielkiego Polaka, Patrioty, Przyjaciela Młodzieży i Sportowca.

Niezręcznością jest wprowadzanie do placówki utożsamianej z imieniem Jana Pawła II konkurencyjnego, nieporównywalnego i nieszczególnie znanego patrona.

Reprezentując środowiska chrześcijańskie, sugerujemy rodzicom i radnym oraz wnosimy o przyjęcie dla Gimnazjum Sportowego nr 3 za patrona – Jana Pawła II, który to patron wyczerpuje wszelkie oczekiwania – nawet sportowe – i jest wzorem do naśladowania dla młodzieży”.

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (1 marca 2014 10:11)
  Dowiedziałem
  Fajnie, przynajmniej dowiedziałem się kim był ten Coubertin i skąd się wzięły kółka olimpijskie. OOOOO Dobre.
  autor: Koper

  (20 lutego 2014 13:59)
  Widać do takiego łysego Bolca nic nie dociera. Zafiksowany na punkcie infułata.
  autor: gość

  (20 lutego 2014 13:33)
  Akcja Katolicka to zbrojne ramię Korszniewicza w walce z inaczej myślącymi
  autor: gość

  (19 lutego 2014 21:23)
  a co Korszniewicz ma w tym momencie do tego? „Swoje niezadowolenie i sprzeciw” dla takiej decyzji wyraził oddział Akcji Katolickiej przy parafii Chrystusa Króla. Jak by chodzili do kościoła to by wiedzieli że Korszniewicz z innej parafii
  autor: gość

  (19 lutego 2014 19:53)
  Korszniewicz patronem
  międzyrzeckiego ciemnogrodu!!!
  autor: gość

  (18 lutego 2014 22:46)
  Czy ktokolwiek zastanawiał się jakie to są koszty przy zmianie patrona szkoły? Czy miasto na to stać, chyba,że zapłacą z PRYWATNEJ kieszeni CI co to wymyślili. Myślę ,że rada miasta jest myśląca.
  autor: gość

  (18 lutego 2014 13:03)
  A ja myślę że to sam ksiądz Kazimierz chciałby zostać chociaż patronem szkoły i czeka aż mu ktoś to zaproponuje
  autor: gość

  (18 lutego 2014 09:39)
  Najprostsza linia kontrataku - zwalić wszystko na Korszniewicza. Ja nie mam z nim nic wspólnego, a propozycję nazwy uważam za kretyńską. To samo tyczy się błękitnych hełmów w dwójce. I nie mogę się nadziwić co za kretyni wymyślają patronów dla międzyrzeckich szkół!
  autor: gość

  (18 lutego 2014 08:24)
  ksiądz polityk
  Jak długo jeszcze w ważnych sprawach dla życia społecznego mieszkańców Międzyrzeca będzie mieszał ksiądz-polityk Korszniewicz.Niedawno zarządzanie cmentarzem oddał w ręce prywaciarza z Hadesu a ten natychmiast podniósł stawki.Teraz wraz z kółkiem różańcowym dewotek wtrącają się w nazewnictwo szkoły.Niedługo nie pozwoli chodzić po skwerku podczas mszy w kościele.Co jeszcze wymyśli ten nawiedzony ksiadz ? Strach się bać.
  autor: gość

  (17 lutego 2014 19:08)
  i bardzo dobrze
  Bardzo miły i ciekawy człowiek.Jestem za:) http://www.youtube.com/watch?v=5cn6FYNS6dg
  autor: Zbytnik

  (17 lutego 2014 18:37)
  wszystko
  A może wszystko będzie nosiło nazwę JP2 lub Kaczy. A te stowarxyszenia katolickie niech pilnują gei i pedofilów w śród kleru a nie sie wszędzie wpier......Kościół to miejsce wyznania wiary a nie pierdolenie o plityce i pieniądzach ,wychwalaniu wlaściciela zajazdu i nazywaniem go królem chyba że dłużnikòw ?!! I co szanowny Infułat na to? Zajmijcie się lepiej posługą Bogu a nie diabłu bo młodzi powoli przestają wierzyć w te wasze bajki
  autor: ico

  (17 lutego 2014 17:25)
  Wbij sobie do głowy jeden z drugim, że mamy demokrację. I mieszkańcy Międzyrzeca, zrzeszeni bądź nie, maja prawo wyrażania swoich opinii także na takie tematy jak patroni szkół. Międzyrzec nie jest prywatnym folwarkiem, szkoła podobnie!!!
  autor: gość

  (17 lutego 2014 16:32)
  Patron
  Proponuję Kamila Stocha na patrona... Bł. Jan Paweł II z politowaniem z góry spogląda na to, jak w Jego imię wszczyna się awantury. Na pewno nie to było ideą Jego nauk... ale to sie u nas nie zmieni... typowe Polskie (Międzyrzeckie) piekiełko. Gratulacje dla inicjatorów awantury!
  autor: Gość

  (17 lutego 2014 14:47)
  A co ich to obchodzi jakie imie dla szkoły wybiorą jej nauczyciele,uczniowie i ich rodzice?Nie mają swoich pilnych spraw do których rada rodziców się nie wtrąca?
  autor: mieszkaniec

  (13 lutego 2014 15:19)
  Nie dla barona
  Jak można nazwać tak polską szkołę? Niech będzie Jana Pawła II
  autor: gość

  (13 lutego 2014 13:11)
  Na forum dziennika wschodniego jest sonda w której zadano pytanie-"kogo chciałbyś za patrona szkoły 74% forowiczów zagłosowało na Barona de Coubertina. To chyba coś znaczy ?
  autor: gość

  (13 lutego 2014 09:17)
  Trzeba się stosować do przepisów a nie uprawiać samowolkę.Nawiedzony infułat rzucił hasło dewotki z kółka różańcowego podłapały temat i dawaj forsować nadanie imienia szkole.
  autor: gość

  (12 lutego 2014 10:40)
  patron
  ..ciekawa jestem co teraz sobie odpowiesz ...może podasz nr monitora, dziennik ustaw...
  autor: gosia

  (12 lutego 2014 08:24)
  prawo
  Zgodnie z przepisami szkole nadaje imię organ prowadzący na wniosek rady szkoły lub wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Kompetencje w tym zakresie wykonuje organ stanowiący j.s.t., który podejmuje stosowną uchwałę... W tej sprawie głos mają rodzice, nauczyciele i młodzież tej szkoły. To są gremia właściwe do prowadzenia dyskusji na ten temat.
  autor: gość

  (12 lutego 2014 00:17)
  patron
  Nie zauważyłeś , że zadajesz pytanie i sam na nie odpowiadasz. W dodatku uważasz się za POLIMATA.
  autor: gosia

  (11 lutego 2014 22:57)
  Paranoja tym większa, iż uczniowie mieliby nie lada problem z wymową i pisownią nazwiska patrona
  autor: gość

  (11 lutego 2014 17:05)
  Baron się w grobie przewraca.....
  autor: gość

  (11 lutego 2014 13:51)
  A więc tu chodzi o to aby do....ć Grzybowi a nie o to jakie imię będzie nosić szkoła.Wyszło szydło z worka !!
  autor: gość

  (11 lutego 2014 13:08)
  Bardziej odpowiedni byłby chyba baron Münchhausen. Jego wzorem Artura Grzyba mozna by na koniec kadencji wystrzelić w kosmos.
  autor: gość

  (11 lutego 2014 13:02)
  Nikt niczego nie stawia, szkoła stoi od dawna, nie zauważyłeś?
  autor: gość

  (11 lutego 2014 11:58)
  paranoja
  JAN PAWEŁII MÓWIŁ ''NIE STAWIAJCIE POMNIKÓW Z BETONU I ŻELAZA STAWIAJCIE ŻYWE POMNIKI WIARY''jak to ma się do tego co chcecie zrobić drodzy państwo z A K PRZECIEŻ SZKOŁA PODSTAWOWA "TRÓJKA" JUŻ NOSI IMIĘ JANA PAWŁAII CZYŻ TO NIE ZAKRAWA NA JAKĄŚ PARANOJĘ !!!
  autor: gość

  (11 lutego 2014 11:39)
  Bardzo proszę nie obrażać osób związanych z Akcją Katolicką.Wiele z nich to młodzi ludzie, ceniący sobie wartości katolickie, o szerokich zainteresowaniach. Moim zdaniem propozycja mianowania Barona de Coubertina patronem jest jakimś nieporozumieniem....
  autor: gość

  (11 lutego 2014 08:32)
  niewiedza
  Gimnazjum Sportowe nr.3 w Międzyrzecu jest kojarzone ze znakomitymi wynikami sportowymi jego uczniów i rozsławia nasze miasto w całej Polsce.Uważam że nadanie mu imienia założyciela Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jest jak najbardziej zasadne.Jan Paweł II kochał sport sam też go uprawiał i napewno byłby zadowolony z nadania imienia Barona de Coubertina szkole.Stawianie pomników i nazewnictwo ulic szkół itp.imieniem Jana Pawła II stało się tak powszechne że aż przeraża.Nie dziwię się że panie zasiadające w Akcji Katolickiej nie wiedzą kim był Baron de Coubertin bo w większości są to osoby w podeszłym wieku i poza różańcem niewiele więcej ich interesuje
  autor: gość

  (11 lutego 2014 08:24)
  A miało być tak pięknie. Imprezka przed wyborami. Ktoś z komitetu olimpijskiego, jakiś francuz i koniecznie jakiś olimpijczyk. A w ich towarzystwie kandydat na burmistrza Artur Grzyb. piękna wyborcza imprezka by była a tu taki zgrzyt..
  autor: gość

  (10 lutego 2014 20:56)
  NIE dla Pierre i NIE dla Jana Pawla...
  autor: gość

  (10 lutego 2014 20:55)
  Skoro podstawówka nosi imię Jana Pawła to może Gimnazjum powinno nosić inne?Moim zdaniem to jest robienie sztucznego problemy.
  autor: gość

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny