YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Nie przepłacaj za OC

27 września 2017 19:27:01 | autor: Materiał partnera
OC – jedyne ubezpieczenie, w przypadku którego liczy się wyłącznie cena. Artykuł wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób oszczędzić na obowiązkowej polisie tyle, ile się da.

Dlaczego nie warto płacić więcej za OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla wszystkich aut, które zarejestrowano w Polsce. OC należy wykupić niezależnie od wieku, wartości czy stanu technicznego pojazdu – kwestią decydującą jest tylko to, czy posiada polskie tablice rejestracyjne. Co najważniejsze, warunki polisy reguluje ustawa, dlatego są identyczne dla wszystkich i towarzystwa nie mogą ich zmienić. To z kolei oznacza, że OC zawsze działa tak samo i ofertuje identyczną ochronę ubezpieczeniową bez względu na cenę i firmę. A skoro nie widać różnicy, nie ma sensu przepłacać.

Jak nie przepłacać

Największym błędem, jaki popełniają kierowcy przy wyborze OC, jest ograniczanie się do ofert jednego lub kilku towarzystw. Nawet jeśli masz swoją ulubiona firmę ubezpieczeniową, z którą doskonale Ci się współpracuje, pod żadnym pozorem nie poprzestawaj tylko na jej propozycjach. Zanim wykupisz polisę, zorientuj się w cenach w różnych towarzystwach i porównuj je między sobą. W tym celi możesz skorzystać z usług agenta ubezpieczeniowego, który posiada własny kalkulator do wyliczenia składki w wielu firmach, jak i sięgnąć po możliwości, jakie daje internetowa porównywarka OC i AC.

Porównanie cen odgrywa fundamentalną rolę z finansowego punktu widzenia, ponieważ identyczne OC dla tego samego kierowcy w jednym towarzystwie możesz kosztować nawet kilka razy więcej niż w innym. Nie jest niczym dziwnym, ze w firmie A zapłacisz za polisę – przykładowo – 500 zł, podczas gdy w firmie B 1500 zł. Jak widzisz, nie porównując wysokości składek proponowanych w różnych towarzystwach, ryzykujesz niepotrzebną utratę setek, a nawet tysięcy zł! Pamiętaj o tym, bo wypowiedzenie umowy OC jest możliwe dopiero po 12 miesiącach od jej podpisania.

Jeśli chcesz maksymalnie obniżyć cenę OC, koniecznie ureguluj ją za jednym razem i pod żadnym pozorem nie korzystaj z rat. Za rozłożenie składki na kilka transz towarzystwa pobierają bowiem wysokie opłaty, które mogą wynosić nawet 30% kwoty bazowej. Czy warto narażać się na tak duże, dodatkowe koszty za udogodnienia, jakie wiążą się z ratami? Wydaje się to wątpliwe.

Jako że na wysokie składki najbardziej narażeni są młodzi i niedoświadczeni kierowcy, często decydują się na zarejestrowanie samochodu dodatkowo na drugą osobę, która może wnieść maksymalne zniżki. Efekt? OC tańsze nawet o 50% w porównaniu ze składką wyliczoną wyłącznie dla młodego kierowcy. Sięgając po tę metodę, należy jednak pamiętać, że w razie wyrządzenia szkody przez jednego z właścicieli auta zniżka tracą obaj po równo.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male