Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
11.9°C
Kontakt
gmina Drelów

Niebieskie paragony - Czym są i do jakich pojemników je wyrzucać?

8 sierpnia 2024 17:02 | autor: Tekst sponsorowany
fot. freepik.com

W dzisiejszym świecie, gdzie troska o środowisko i zdrowie staje się coraz ważniejsza, wiele osób zwraca uwagę na to, jak postępować z różnego rodzaju odpadami. Jednym z często spotykanych, lecz rzadko omawianych, rodzajów odpadów są niebieskie paragony. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym są niebieskie paragony, jakie potencjalne zagrożenia dla zdrowia i środowiska niesie ze sobą ich użytkowanie, a także jak prawidłowo je utylizować.

Czym są niebieskie paragony? - Wyjaśnienie pojęcia

Nim przejdziemy do omawiania wpływu niebieskich paragonów na środowisko, warto omówić, czym właściwie są. Niebieskie paragony, nazywane ze względu na charakterystyczny niebieski kolor druku, są wydrukami na termopapierze. Ten, zmienia barwę pod wpływem ciepła. Jak już wspomnieliśmy, wykonuje się je z termopapieru. Czym on właściwie jest? To nic innego, jak specjalny rodzaj papieru pokryty warstwą materiału, który zmienia kolor, gdy jest poddany działaniu ciepła.

Nie każdy wie, że drukowanie na termopapierze odbywa się bez użycia atramentu. Drukarki termiczne wykorzystują ciepło do aktywowania chemikaliów w papierze, co powoduje pojawienie się druku. To sprawia, że proces drukowania jest szybki i cichy. Musimy tutaj dodać, że termopapier zawiera chemikalia, takie jak bisfenol A lub jego alternatywy. BPA jest związkiem chemicznym, który może mieć negatywne skutki dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także dla środowiska.

Z paragonami najczęściej mamy styczność podczas zakupów, zarówno tych mniejszych, jak i większych. Jak wiadomo, przeprawa przez sklepy spożywcze i galerie handlowe może okazać się wyczerpująca. Z tego też względu warto po niej zrelaksować się przy oglądaniu ulubionego sportu. Jeśli macie dryg do odgadywania rezultatów wydarzeń sportowych, to wiedzcie, że możecie na tym zarobić, obstawiając je. Bonus bez depozytu są świetną promocją na początek tej przygody.

Wpływ na środowisko i sposób utylizacji niebieskich paragonów

Tak, jak już wspomnieliśmy, że ze względu na obecność BPA, niebieskie paragony mogą stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. Wszystko za sprawą faktu, że BPA jest znanym związkiem chemicznym zaburzającym gospodarkę hormonalną, który może przenikać przez skórę podczas kontaktu z termopapierem. Dlatego ważne jest, aby ograniczać kontakt z paragonami i stosować się do odpowiednich zasad ich utylizacji.

Gdzie wyrzucać ten konkretny rodzaj odpadów? Niebieskie paragony powinny być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Jest to najbezpieczniejszy sposób na utylizację tych paragonów. Otóż odpady zmieszane są zazwyczaj spalane lub składowane w sposób, który minimalizuje ryzyko uwolnienia szkodliwych substancji do środowiska.
Warto jednak dodać, że niektóre sklepy deklarują, że ich niebieskie paragony nadają się do wyrzucania do niebieskich pojemników. Trudno jednak uwierzyć w te informacje, gdyż ich skład przeczy tej możliwości. Zawarte w paragonach chemikalia bowiem mogą zanieczyścić proces recyklingu papieru, prowadząc do zanieczyszczenia nowych produktów papierowych.

Alternatywy dla Niebieskich Paragonów

Wiele firm i organizacji zaczyna szukać alternatyw dla tradycyjnych paragonów na termopapierze. Przykładowo, coraz więcej sklepów oferuje opcję wysyłania paragonów drogą elektroniczną, np. na e-mail. Jest to ekologiczna alternatywa, która eliminuje potrzebę używania papieru.
Niektóre przedsiębiorstwa natomiast zaczynają stosować tradycyjne drukarki atramentowe lub laserowe, które drukują paragony na zwykłym papierze. Choć może to być nieco droższe, eliminuje ryzyko związane z BPA. Na rynku pojawiają się również alternatywne termopapiery, które nie zawierają tego składniku. Są one bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska, choć mogą być droższe.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (17 września 2024 15:03)
    Ja
    Po co segregować jak to na jedną kupę idzie paranoja
    autor: Ja

    (19 sierpnia 2024 12:51)
    No faktycznie, wychodzi na to że żadnego PSLowca nie mamy w radzie.
    autor: gość

    (19 sierpnia 2024 11:32)
    A propos to naszym miastem zarządzają ludzie którzy nic nie mają?! Tak wynika z oświadczeń majątkowych radnych. Nic nie ma, totalnie zero pani przewodnicząca. Nic nie ma jeden radny co startował z okręgu Piłsudskiego, Zarówie... Jak można nic nie mieć, nawet kredytu? No chyba że te oświadczenia majątkowe są błędnie wypełnione? Jak budżetem naszego miasta mogą zarządzać tacy ludzie? Kogo wybrali zatem wyborcy? Jaka zatem przyszłość czeka nasze miasto?
    autor: gość

    (19 sierpnia 2024 10:55)
    Proszę Cię, zajmij się swoim życiem, weź sprawy w swoje ręce.
    autor: Do międzyrzeczanin

    (18 sierpnia 2024 15:48)
    międzyrzeczanin
    A szkoda że nie mówicie że nasza przewodnicząca Ewa Kieruczenko już nie mieszka tam gdzie na nią głosowali. Teraz mieszka przy Brzeskiej, powinna zrzec się mandatu!!! Ona nawet nie jest z Międzyrzeca tylko z Terespola.. a przed wyborami pierwsza uczciwa!!
    autor: przewodnicząca

    (17 sierpnia 2024 18:51)
    Jak raz mnie bezzwrotne butelki nie przeszkadzają. Martwię się jedynie że kapsle na łańcuchu mogą nakazać.
    autor: gość

    (17 sierpnia 2024 08:31)
    Butelki bezzwrotne, które lądują w zielonych workach są poddawane recyklingowi i interes dobrze się kręci.
    autor: Gość

    (16 sierpnia 2024 20:05)
    Nie można ale uśmiechnij się bo najważniejsze że PIS nie rządzi.
    autor: gość

    (16 sierpnia 2024 16:45)
    Popieram. Bezzwrotne butelki to jakaś zmora! I gdzie ta ekologia? A czy gdzieś np. można sprzedać makulaturę?
    autor: gość

    (16 sierpnia 2024 01:18)
    Największym idiotyzmem jest sprzedawanie piwa w bezzwrotnych butelkach.
    autor: gość

    (10 sierpnia 2024 07:21)
    Jeżeli są szkodliwe, to powinny być zakazane . Idiotycznymi pomysłami typu nakrętki na stałe się zajmują a tym co ważne dla ludzi nie.
    autor: gość

    (9 sierpnia 2024 19:13)
    Eee tam, Jacek jedynie.
    autor: gość

    (9 sierpnia 2024 13:49)
    Śmierdzi? Ale ludzie są uśmiechnięci
    autor: gość

    (9 sierpnia 2024 12:11)
    Ależ w tym mieście śmierdzi
    autor: gość

    (9 sierpnia 2024 09:24)
    Ale wszyscy uśmiechnięci
    autor: gość

    (9 sierpnia 2024 09:07)
    Do Redakcji
    Do Redakcji. Proszę opisać kolejną awarię wodociągu w miejscowości Bereza. Od wczoraj nie ma wody. Dzisiaj dodatkowo nie ma prądu.
    autor: Do Redakcji

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny