Niedziela Palmowa jest w tradycji chrześcijańskiej pamiątką przybycia Pana Jezusa do Jerozolimy. Pierwsze ślady uroczystości pochodzą już z IV wieku. W Polsce obchodzona jest od średniowiecza. Tego dnia wierni przychodzą do kościołów z palemkami, które mają przypominać o powitaniu, jakie miał Chrystus wjeżdżający do miasta. Palmy symbolizują też odradzające się życie.
Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień, w Kościele Katolickim czas wyjątkowy. W kościele św. Józefa w Międzyrzecu o godz. 9 odbędzie się uroczyste poświęcenie palm, procesja, a po mszy świętej rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą i najwyższą palmę.
W sposób wyjątkowy obchodzona będzie Niedziela Palmowa w Żerocinie. O godz. 9.40 w miejscowym kościele odprawiona zostanie msza święta. Później zebrani przejdą do Domu Ludowego, gdzie można będzie posłuchać wielkopostnych pieśni w wykonaniu zespołów ludowych. Ważny punkt programu to rozstrzygnięcie konkursu na tradycyjną wielkanocną palmę i najpiękniejszy stroik. Jest on przeznaczony wyłącznie dla mieszkańców gminy Drelów. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez Gminne Centrum Kultury w Drelowie.
Z Niedzielą Palmową związana jest także Droga Krzyżowa, w czasie której wierni oddają cześć męce Pańskiej. W czasie tego nabożeństwa wierni uczuciowo idą tą samą drogą, którą Jezus przebył w czasie ostatnich dni swego ziemskiego życia: od Góry Oliwnej po Górę Kalwarię, gdzie został ukrzyżowany i ogród, w którym został pochowany w grobie wykutym w skale. 24 marca nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawione będzie na ulicach Międzyrzeca. Rozpocznie się o godz. 19 w kościele Mikołaja i tam też się zakończy.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny