Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-0.5°C
Kontakt
Region

Nietolerancje pokarmowe u dzieci: jak rozpoznać pierwsze objawy?

7 kwietnia 2022 11:18 | autor: Artykuł sponsorowany

Nietolerancja pokarmowa charakteryzuje się trudnością w trawieniu poszczególnych pokarmów. Przejawia się ona różnymi reakcjami organizmu. Co ważne, nietolerancja pokarmowa nie powoduje zaangażowania układu odpornościowego, a tym samym nie jest zagrożeniem życia. Objawy pojawiają się tylko wówczas, kiedy spożywa się większą ilość nietolerowanego pożywienia. Dolegliwości mogą pojawiać się stopniowo nawet kilkanaście godzin po posiłku. Bardzo często nietolerancję pokarmową w przypadku dzieci wywołują: laktoza, zboża, substancje słodzące, a także rośliny strączkowe.

Nietolerancje pokarmowe u dzieci - jak rozpoznawać

Pierwsze objawy nietolerancji pokarmowych u dziecka powinny obudzić czujność rodzica. Najczęściej w wyniku pojawienia się nietolerancji pokarmowych u dziecka dochodzi do silnego swędzenia skóry, wysypki skórnej, silnego bólu brzucha, wymiotów, biegunki, pojawiają się również wzdęcia. Wymienione objawy są jednak typowe w przypadku wielu schorzeń. To sprawia, że celne zdiagnozowanie nietolerancji pokarmowej u dziecka nie zawsze jest łatwym zadaniem.

Jak szybko rozpoznać pierwsze objawy nietolerancji pokarmowych dziecka?

Istnieje kilka głównych przyczyn, z których wynikają nietolerancje pokarmowe u dzieci. Może być to zespół jelita drażliwego, celiakia, brak enzymu koniecznego do trawienia pokarmu, wrażliwość na dodatkowe elementy w żywności takie jak alkohol, bakterie, ale również barwniki czy konserwanty.

Jednakże przyczyną nietolerancji pokarmowej u dzieci może być również stres . To właśnie on powoduje zwiększoną przepuszczalność jelit, zmieniając funkcje nabłonka. Przyczynia się to do nagłego rozwoju alergii, a także nietolerancji pokarmowych. W przypadku pojawienia się objawów nietolerancji pokarmowych warto również wykorzystać probiotyki dla dzieci w Wapteka.pl .

Szybkie wykrycie nietolerancji pokarmowych u dziecka

Jedną z najbardziej skutecznych metod w zakresie wykrywania nietolerancji pokarmowych u dziecka jest tak zwana dieta eliminacyjna . Oznacza to, że z jadłospisu dziecka należy wyłączyć produkty, które mogą potencjalnie powodować dolegliwości. Zaleca się zatem, aby pojedynczo wykluczać składniki pokarmowe z diety jednocześnie obserwując czy wywołuje to jakiekolwiek zmiany w organizmie oraz w zakresie samopoczucia dziecka. Najczęściej zaleca się, aby potencjalnie nietolerowany pokarm wykluczyć z diety na co najmniej dwa tygodnie . W tym czasie należy nieustannie weryfikować objawy, ich intensywność oraz zakres występowania. Bywają jednak sytuacje, kiedy objawy związane z nietolerancją pokarmową u dziecka pojawiają się tylko po spożyciu dużych ilości danego produktu. W takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z lekarzem oraz wykonać testy na nietolerancję pokarmową.

Zapobieganie nietolerancjom pokarmowym u dzieci

Organizm dziecka jest niezwykle wrażliwy na spożywany pokarm. Tym samym należy zwracać uwagę na dietę podawaną dziecku , unikając jednocześnie stosowania produktów, które mogą potencjalnie powodować alergie pokarmowe. Szereg rad w tym zakresie opisuje blog Wapteka.pl . Kiedy samodzielne ustalenie przyczyny nietolerancje pokarmowej u dziecka nie powiodło się wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie testów. Mogą to być testy przeciwciał, które polegają na badaniu krwi oraz mierzenie poziomu białka. Wykonanie testów daje rzetelną wiedzę na temat występowania alergii oraz nietolerancji u dziecka.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny