YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Nowe życie starej szkoły w Maniach

26 października 2018 19:30:55 | autor: Redakcja / JM
Budynek szkoły podstawowej w Maniach, który do tej pory stał nieużytkowany i niszczał, przeszedł gruntowny remont. Jeśli wszystko dobrze pójdzie to już w grudniu tego roku rozpocznie w nim działalność placówka opiekuńczo-wychowawcza.

Prezentacja nowej placówki opekuńczo-wychowawczej w Maniach (fot. UG w Międzyrzecu Podlaskim)

Koszt nwestycji to 2,8 mln złotych, w tym 2 mln pozyskane z funduszy unijnych. Już niedługo wprowadzi się tutaj 14 wychowanków z placówki w Komarnie. W poniedziałek, 15 października, odbyła się prezentacja nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Utworzono ją w ramach projektu "13.2 Infrastruktura usług społecznych".

– W niedługim czasie zostanie otwarta nowa placówka opiekuńczo-wychowawcza w Maniach, a wraz z nią nastąpi przeniesienie centrum administracyjnego z Komarna właśnie tutaj.  Obecnie dom dziecka w Komarnie może przyjąć 30 wychowanków. Teraz znajduje się w okresie przejściowym, bo zgodnie z ustawą z 2016 roku, wszystkie placówki w Polsce, od 1 stycznia 2020 roku, będą mogły przyjmować do 14 wychowanków – mówi Piotr Malesa, dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Komarnie.

Budynek stał pusty przez siedem lat. Odnowiona placówka będzie posiadać wysoki standard. Wychowankowie zamieszkają w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Dodatkowo czekać na nich będą pomieszczenia terapeutyczne, świetlica, pokój wypoczynkowy, pralnia wraz z suszarnią, odnowione boisko, plac zabaw i dwa, trzypokojowe mieszkania chronione do zajęcia przez pełnoletnich wychowanków, którzy kontynuują naukę lub pracują ale jeszcze nie mają swojego własnego mieszkania. Jest to ułatwienie startu w dorosłym życiu.

– Zamierzamy zatrudniać jak najmniej osób, dlatego na parterze znajdzie się jadalnia z aneksem kuchennym, gdzie wychowankowie będą mogli wspólnie gotować i spożywać posiłki. Oczywiście na początku będzie zatrudniona osoba do pomocy przy przygotowywaniu posiłków, ponieważ mamy na uwadze, że nie wszystkie dzieci są już samodzielne i pomoc będzie im potrzebna – tłumaczy Piotr Malesa.

Od 2019 roku, dolna granica wiekowa dla dzieci przyjmowanych do ośrodka, będzie wynosiła 10 lat.  Powiat bialski chce również utworzyć zakłąd opiekuńczo-leczniczy w Łózkach, którego celem jest pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym i przewlekle chorym. Zakład również powstanie w budynku po dawnej szkole, a wartość inwestycji wyniesie około 11 mln złotych.


Prezentacja budynku pod dom dziecka w Maniach


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (26 października 2018 20:37:07) Żółty kolor jest na topie autor: gość
    logo male