YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Nowi sternicy drelowskiej oświaty

29 sierpnia 2017 23:19:33 | autor: redakcja
W trzech szkołach na terenie gminy Drelów przeprowadzono konkursy na dyrektorów. Są zmiany.

Budynek Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Drelowie (fot. UG Drelów)

 

Jedyną placówką, w której dyrektor się nie zmieni jest Szkoła Podstawowa w Szóstce. W konkursie na to stanowisko ponownie wybrano Małgorzatę Celińską. Była jedyna kandydatką. Nikt też w zasadzie zmiany sie nie spodziewał, po tym jak wiosną szkoła odniosła duży sukces w konkursie firmy Śnieżka, wygrywając budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego.

- To przede wszystkim ogromny sukces społeczności szkolnej, choć nie ukrywam, że udało się zaangażować do internetowego głosowania także mieszkańców innych miejscowości. Sąsiednich wójtów prosiłem o pomoc, również swego brata – mówi wójt Piotr Kazimierski.

Organizatorzy konkursu bardzo dokładnie śledzili jak wygląda głosowanie mailowe i istotne było dla nich, że głosy na Szóstkę oddawano również z innych miejscowości. Nie umniejsza to jednak w żadnym stopniu sukcesu dyrektorki szkoły, kadry nauczycielskiej, uczniów i rodziców.

- To nie był przypadek, tam się od dawna dobrze dzieje – podkreśla wójt. - Szkoła miała dobre wyniki również w innych konkursach. Recepta jest prosta, to współpraca środowiska. Zespół jest bardzo dobrze zgrany, mimo że tworzą go osoby pochodzące z różnych miejscowości, także spoza gminy. Potrafią skonsolidować rodziców i zaangażować dzieci. I to się przełożyło na wynik w konkursie.

Nową dyrektor będzie miała za to Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Żerocinie. Od 2007 roku kierowała nią Anna Świderska, która zapowiedziała, że nie będzie ponownie kandydować. W konkursie na jej miejsce wybrano Magdalenę Semeniuk - nauczycielkę międzyrzeckiego LO zamieszkałą w Dołdze. Wójt mówi o niej, że jest "młoda, ambitna i operatywna". Podkreśla, że w konkursie wypadła bardzo dobrze.

- Udało mi się ją namówić do udziału w konkursie na dyrektora szkoły, która wciąż walczy o to, by nie zostać zlikwidowaną ze względu na małą liczbę uczniów. Teraz zyska, bo są wygaszane gimnazja i trochę dzieciaków przybędzie – mówi Piotr Kazimierski.

Wójt ubolewa jednak, że nowa dyrektorka została wybrana niejednogłośnie, nie zyskując poparcia grona pedagogicznego.

- Dziwnie się środowisko zachowało, co pewnie w swoim czasie wypomnę, bo szkoła cały czas walczy o przetrwanie i część radnych ma ochotę ją zlikwidować – stwierdza wójt. Walczę o to, aby jednak dali szansę, bo Żerocin to duża miejscowość, a szkoła kreuje jej rozwój. Ludzie się tam osiedlają i pozostają, bo mogą na miejscu wysłać dzieci do szkoły. Liczyłem na to, że każdy kto ma wigor, werwę i pomysły, aby prowadzić tę placówkę zostanie przywitany gorąco. Stało się inaczej, a był przecież tylko jeden kandydat.

Magdalena Semeniuk jest historykiem, co jak podkreśla wójt ma znaczenie w przypadku Żerocina. Znajduje się tam kopiec Józefa Piłsudskiego usypany jeszcze w 20-leciu międzywojennym.

- Jest to patriotycznie nasycona miejscowość i wokół tego można wiele zbudować. Żerocin można uczynić naszym gminnym centrum obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości – podkreśla Piotr Kazimierski.

Zaskakujący finał miał przeprowadzony na początku czerwca konkurs na dyrektora szkoły w Drelowie. Jedyny kandydat – dotychczasowy dyrektor gimnazjum Tadeusz Kondraciuk - nie uzyskał wystarczającej liczby głosów poparcia ze strony członków komisji konkursowej. Wójt powodów takiej sytuacji dopatrywał się w nie najlepszej współpracy między szkołą podstawową a gimnazjum, funkcjonującymi w tym samym budynku. Mając do wyboru możliwość powołania na stanowisko dyrektora własnego kandydata lub ponowne ogłoszenie konkursu, zdecydowały się na to drugie rozwiązanie.

2 sierpnia ogłoszono nowy konkurs. Zgłoszono trzy kandydatury. Ponownie do konkursu przystąpił obecny dyrektor gimnazjum Tadeusz Kondraciuk, mieszkaniec Drelowa z doświadczeniem w zarządzaniu placówkami oświatowymi. Drugim kandydatem była Dorota Sawczuk, która również ma duże doświadczenie w zarządzaniu oświatą. Do końca minionego roku szkolnego piastowała stanowisko dyrektora miejscowej Szkoły Podstawowej. Trzecim kandydatem była Iwona Szaroń, mieszkanka gminy Drelów, wieloletni pedagog, aktualnie nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim.

Za drugim podejściem konkurs udało się rozstrzygnąć. Komisja wybrała Dorotę Sawczuk.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (1 września 2017 12:54:04) Mamy sprawnych sterników międzyrzeckiej oświaty, więc zwolnień nie będzie. autor: gość
    (1 września 2017 11:56:14) Zwolnienia A wiadomo coś ewentualnych o zwolnieniach w międzyrzec kich szkołach w związku z reformą? autor: Qwerty
    logo male