Jednym z najcieplejszych materiałów izolacyjnych jest polistyren ekstrudowany (XPS), nazywany potocznie styrodurem. Produkuje się go w procesie wyciskania i swobodnego rozprężania pianki. W wyniku tego materiał ma jednorodną budowę, bez widocznych grudek. Materiał ma wiele zalet: ma dużą wytrzymałość na ścianie, odporność na wodę oraz nie podtrzymuje ognia.
Unowocześnioną wersją dla tradycyjnego poliuretanu są płyty PIR. Mają niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu może być zastosowana cienka warstwa izolacji. Materiał jest odporny na wodę oraz większość rozpuszczalników organicznych. Dodatkowo, dzięki zawartości retardantów, płyty są odporne na działanie ognia i wysokiej temperatury. Najczęściej stosuje się je do ocieplenia dachów, ale mogą być także wykorzystywane na ścianach.
Płyty posiadają zamknięto komórkową budowę, dzięki czemu nie przepuszczają pary wodnej i nie chłoną wilgoci. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacji termicznej, oraz są wytrzymałe, trudno zapalne i nietopliwe. Dzięki temu, już cienkie warstwy materiału mogą znacząco ograniczyć przepuszczanie ciepła.
Aerożel charakteryzuje się lekkością oraz dużą porowatością. Na rynku spotyka się go w postaci granulatu, płyt lub mat. Produkowany jest z zolu krzemianowego. Jego zaletami jest dobre tłumienie dźwięków oraz duża wytrzymałość na ściskanie.
Innym, zyskującym na popularności materiałem do ocieplania jest celuloza . Jest to materiał pochodzenia organicznego, wytwarzany ze specjalnego papieru gazetowego. Jest on rozdrabniany i impregnowany, co czyni go odpornym na ogień. Izolacja celulozowa pakowana jest we worki i dostarczana w miejsce budowy. Do wykonania izolacji potrzebna jest specjalna maszyna wdmuchująca, w której materiał jest odpowiednio rozdrabniany i napowietrzany.
Ten rodzaj izolacji charakteryzuje się szeregiem zalet. Między innymi jest to materiał dobrze izolujący oraz ograniczający straty ciepła. Dodatkowo zapobiega przegrzewaniu się budynku latem. Metoda wdmuchiwania celulozy umożliwia nałożenie izolacji także w trudno dostępnych miejscach. Celuloza może być stosowana na poddaszach, stropach, dachach skośnych, podłogach, ścianach i różnego rodzaju przegrodach.
Celuloza może być nakładana na trzy sposoby: wdmuchiwanie, mokry lub ciepły natrysk. Metoda ocieplania przez wdmuchiwanie jest bardzo chętnie wykorzystywana, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, gdzie zastosowanie innych ociepleń jest niemożliwe. Otaczanie elementów konstrukcji celulozą pod ciśnieniem uniemożliwia powstawanie mostków cieplnych. Często wykorzystuje się tą metodę do naprawy nieskutecznego, istniejącego ocieplenia.
Metoda otwartego nadmuchu najczęściej wykorzystuje się na poddaszach nieużytkowych, ponieważ pozwala na szybką izolację dużych powierzchni.
Metody natryskowe są rzadziej wykorzystywane, ponieważ wymagają więcej czasu. Dzięki aktywowaniu zawartego naturalnie w celulozie kleju możliwe jest nakładanie substancji na mokro.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny