Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
13.5°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

O jeżach wiedzą wszystko

11 grudnia 2017 11:17 | autor: Redakcja / Gimnazjum ZPO nr 2

„Jeż – pożyteczny zwierz” to cykl zajęć realizowanych przez uczniów klasy IIIc Gimnazjum nr 2 w ramach projektu „Młodzi obserwatorzy przyrody. Razem chronimy bioróżnorodność”.

Młodzież najpierw odwiedziła Nadleśnictwo Międzyrzec Podlaski. Celem wizyty była rozmowa z Łukaszem Rumińskim, specjalistą służby leśnej. Wywiad poruszał tematy związane z pożytecznym znaczeniem jeży, ich ochroną oraz sposobami pomocy tym sympatycznym zwierzętom. Wizyta przebiegła w miłej atmosferze, a zakończyła się wręczeniem każdemu z uczniów albumu pt. „Leśne tajemnice”. Wywiadu można posłuchać na stronie internetowej ZPO2.

Uczestnicy projektu zorganizowali również konkurs plastyczny dla klas IV dotyczący zagrożeń czyhających na jeże i form pomocy tym zwierzętom. Technika i sposób interpretacji tematu były bardzo różnorodne. Wygrała wspólna praca Zuzanny Byczyk i Mai Łopackiej z klasy IVa, drugie miejsce zajęły Oliwia Mieczaj i Łucja Komar, również z tej samej klasy, a trzecie miejsce przypadło Karolinie Charczuk z klasy IVc. Nagrody w postaci albumów przyrodniczych i gratulacje uczennice otrzymały z rąk dyrektora ZPO2 Grzegorza Kowalczyka.

20 listopada uczniowie klasy III c z wychowawczynią odwiedzili wychowanków internatu SOSW. Celem wizyty było przeprowadzenie lekcji przyrody o jeżach. Na początku gimnazjalistki przekazały kilka ciekawostek z życia tych ssaków oraz bardzo dogłębnie opowiedziały o zagrożeniach czyhających na jeże. Kolejnym punktem spotkania była nauka piosenki o kolczastych stworzeniach oraz wspólne jej odśpiewanie przy akompaniamencie ukulele (na instrumencie zagrała Aleksandra Kutczyńska). Następnie wszyscy uczestniczyli w zabawie ruchowej „Jeż i pies”, było przy tym dużo śmiechu i udanej zabawy. Podsumowaniem lekcji były zadania do wykonania przez uczniów internatu, z którymi wszyscy świetnie sobie poradzili. Tablice informacyjne ośrodka zapełniły się kolorowymi plakatami o jeżach.

Najciekawszym punktem wizyty było umieszczenie w ośrodkowym ogródku budki dla jeża oraz zostawienie przy nim jeżowej karmy. Uczniowie SOSW byli bardzo zaangażowani i zaciekawieni tymi działaniami oraz obiecali uzupełniać karmę w razie potrzeby.
Uczestnicy projektu mają jeszcze wiele pomysłów. Jednym z nich jest prowadzenie bloga na temat kolczastych zwierzątek. Projekt „Jeż – pożyteczny zwierz” realizowany jest pod opieką wychowawczyni Sylwii Muszyńskiej – nauczycielki biologii.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny