YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

O kulturze ludowej wiedzą najwięcej

29 października 2019 22:36:16 | autor: Anna Ostapiuk
W Publicznej Szkole Podstawowej w Rudnikach odbył się finał XVII edycji konkursu "Gmina Międzyrzec Podlaski - Wczoraj - Dzisiaj - Jutro". Gośćmi uroczystości byli autorzy książki "Czarna Róża".

Finał konkursu Gmina Międzyrzec Podlaski - Wczoraj - Dzisiaj - Jutro (fot. PSP w Rudnikach)

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu, wpisanego w obchody Roku Kultury Ludowej w powiecie bialskim, był Andrzej Kurenda, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Uczestnicy konkursu wykazali się znaczną wiedzą związaną z tematyką zabytków, sztuki ludowej i obrzędów gminy Międzyrzec, jej środowiska przyrodniczego oraz współczesnych możliwości funkcjonowania i rozwoju.

Do konkursu historycznego przystąpiło 14 uczestników z pięciu szkół podstawowych z terenu gminy: Rzeczycy, Kożuszek, Miś, Tuliłowa i Rudnik. Decyzją jury laureatami zostali:

I miejsce - Kinga Latoch, SP w Rzeczycy
II miejsce - Anita Ignaciuk, SP w Kożuszkach
III miejsce - Szymon Saczuk, SP w Rudnikach

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono egzemplarze „Roczników Międzyrzeckich” przekazanych przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu, a opiekunom - najnowszą publikację Stowarzyszenia Miłośników Historii Międzyrzeca Podlaskiego „Nasze dzieje. Międzyrzec 1390 – 2019”. 

Do konkursu plastycznego ilustrującego baśnie ze zbioru "Czarna Róża" przystąpiło 17 uczniów, spośród których wybrano laureatów:

I miejsce - Maja Kwasińska, SP w Rudnikach
II miejsce - Amelia Węgrzyniak, SP w Tłuśćcu
III miejsce - Agnieszka Domańska, SP w Halasach

Nagrody ufundował GOK Międzyrzec Podlaski.

W trakcie finału odbyło się spotkanie z państwem Krystyną i Ryszardem Kornackimi, którzy zdradzili tajniki powstawania książki „Czarna róża. Zbiór baśni i opowieści z Podlasia”.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male