Krok pierwszy – planujemy
Budowę oczka wodnego zaczynamy od wytyczenia granicy wykopu pod zbiornik. Po wyznaczeniu miejsca, wielkości i kształtu oczka możemy przystąpić do kopania. Niecka powinna być nieco głębsza od planowanej głębokości gotowego oczka wodnego. Konieczne jest wypoziomowanie dna. Jeśli chcemy, aby nasze oczko było wielopoziomowe, możemy stworzyć półki na zróżnicowanej głębokości. Wokół gotowej niecki należy wykopać rowek i wypełnić go żwirem. Jest to sposób na zapobiegnięcie przesiąkaniu wody ze stawu do gruntu. Tak przygotowany wykop możemy zacząć obudowywać i uszczelniać.
Krok drugi – budujemy zbiornik
Dno stawu należy wysypać warstwą piasku (około 10 cm), a następnie dokładnie ubić. Na tak przygotowanym podkładzie rozkładamy folię uszczelniającą. Na dnie zbiornika ustawiamy następnie pompę - doprowadzony do niej przewód wodny oraz kabel elektryczny ukrywamy w fałdzie folii, po czym całość maskujemy za pomocą żwiru i kamieni. Warto zwrócić uwagę, aby kamienie nie miały ostrych krawędzi, które mogłyby przedziurawić folię. Najlepiej wybrać do tego celu otoczaki. Brzegi oczka wodnego również wykładamy kamieniami.
Krok trzeci – efekty specjalne
Jeśli oczko wodne ma być wyposażone w efektowną kaskadę, możemy przystąpić do wykonania niewielkiego wzniesienia przy brzegu zbiornika. Jego zbocze również należy zabezpieczyć folią, tak aby woda spływała po nim do oczka, zamiast wsiąkać w podłoże. Na tak przygotowanej powierzchni instalujemy przewód doprowadzający wodę do kaskady. Następnie powierzchnię kaskady pokrywamy kamieniami połączonymi zaprawą betonową. Inną ciekawą propozycją jest stworzenie strumienia poprzez odpowiednie nachylenie gruntu; dno oraz brzegi takiego ogrodowego cieku wodnego również należy uszczelnić folią i zabezpieczyć kamieniami. Ostatnim etapem prac jest obsadzenie oczka wodnego dekoracyjnymi roślinami. Wzniesienie stworzone na potrzeby zbudowania kaskady może posłużyć za efektowny skalniak. Wzdłuż strumienia pięknie prezentować się będą niewielkie krzewy. Wiosną i latem doskonałą ozdobę oczka wodnego tworzyć będą kolorowe kwiaty przystosowane do wilgotnego środowiska: kaczeńce, kosaćce, liliowce. Brzeg zbiornika obsadzić możemy także niezwykle efektownymi pałkami wodnymi lub tatarakiem - dzięki temu zbiornik zyska wygląd naturalnego stawu. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie takie sprawdzi się tylko w przypadku dużych oczek wodnych. Małe zbiorniki mogłyby zostać przytłoczone nadmiarem roślinności.
Szczelne, solidnie wykonane oczko wodne to ciekawy sposób na urozmaicenie powierzchni ogrodu. Decydując się na takie rozwiązanie dekoracyjne, warto przygotować dokładny projekt, uwzględniający wielkość, kształt, obecność kaskady, czy też strumienia oraz roślinność otaczającą zbiornik.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny