Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
18.8°C
Kontakt
gmina Drelów Ludzie stąd...

Od 60 lat w służbie mieszkańcom

26 sierpnia 2021 14:17 | autor: Anna Ostapiuk
Ochotnicza Straż Pożarna w Drelowie służy mieszkańcom gminy od 1960 r. (fot. OSP KSRG Drelów)

Już za kilka dni Ochotnicza Straż Pożarna w Drelowie będzie uroczyście świętowała jubileusz 60-lecia istnienia jednostki. Jej powstanie sięga czasów, gdy Drelów charakteryzowała zwarta drewniana zabudowa, a dachy kryte strzechą niejednokrotnie obejmowały niszczące pożary. Pierwsze pompy strażackie przewożone konnym zaprzęgiem dziś są już tylko wspomnieniem, bowiem obecna, bardzo prężna umundurowana jednostka, wyposażona jest w nowoczesny sprzęt ratowniczo - gaśniczy, a sami ochotnicy posiadają wszelkie uprawnienia i umiejętności do ratowania życia i mienia mieszkańców gminy. Dziś wspominamy ciekawą historię ponad półwiecznego bezinteresownego niesienia pomocy potrzebującym.

Zwarta drewniana zabudowa Drelowa, w której przeważały dachy kryte strzechą, stwarzała ogromne zagrożenie pożarowe. To właśnie z chęci przeciwdziałania tej sytuacji kilku mieszkańców wsi wspólnymi siłami doprowadziło w 1960 r. do założenia pierwszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Stanowisko prezesa objął wówczas dh Władysław Michalczuk. W skład zarządu weszli również druhowie: naczelnik Józef Zaniewicz, sekretarz Stanisław Panasiuk s. Kazimierza, skarbnik Franciszek Olesiejuk i gospodarz Błażej Opalko. Początkowo jednostka liczyła 15 członków.
Początki nie były łatwe, bowiem o swój pierwszy sprzęt strażacy musieli się postarać sami. Zaradni druhowie, z pomocą kierownika miejscowej szkoły Jerzego Chwesiuka, przygotowywali przedstawienia dla mieszkańców wioski i tym sposobem zbierali pieniądze na zakup gaśniczego wyposażenia. Podstawowy, profesjonalny sprzęt otrzymali od Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim.

Od młyna do obecnej strażnicy

Początkowo do przechowywania zgromadzonego wyposażenia wykorzystano budynek po starym młynie, który umiejscowiony był naprzeciwko szkoły podstawowej, przy skrzyżowaniu dróg wiodących do Przechodziska i Łózek. Strażnica, w którą tchnęli życie ochotnicy, spełniała swoją rolę tylko przez pewien czas, ponieważ stan techniczny budynku wymusił jego rozbiórkę. Na potrzeby OSP zaadaptowano garaże miejscowej Spółdzielni Kółek Rolniczych, w których przechowywano m.in. użytkowaną kilkanaście lat sikawkę konną. Dopiero w 1973 r. druhowie otrzymali swój pierwszy samochód marki Żuk. W kolejnych latach dysponowali różnymi pojazdami bojowymi, które po kilkuletnim użytkowaniu przekazywano pobliskim jednostkom. W ostatnich latach jednostka została doposażona samochodem bojowym MAN TGM 13.290 4x4 BL. Cztery takie pojazdy, których oficjalne poświęcenie odbyło się w Drelowie w 2013 r., zostały zakupione w wyniku realizacji dofinansowanego ze środków unijnych projektu „Poprawa systemu bezpieczeństwa ekologicznego w Gminie Drelów, Gminie Międzyrzec Podl. oraz Gminie Kąkolewnica poprzez doposażenie w specjalistyczny sprzęt ratowniczo – gaśniczy”. Na wyposażeniu jednostki były też lekkie samochody typu Żuk, Lublin i Polonez, a środki na ich zakup pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, dofinansowania gminnego lub środków własnych. Obecnie jednostka posiada samochód lekki marki Ford Transit zakupiony z wykorzystaniem dotacji z ZGŁ ZOSP RP. Powiększająca się w miarę rozwoju jednostki flota oraz coraz liczniejszy sprzęt gaśniczy wywołały potrzebę budowy własnej dużej strażnicy, do czego doszło w 1977 r. Budowa zakończyła się w 1991 r. i od tego momentu OSP Drelów ma swoją siedzibę w budynku przy ulicy Ogrodowej, w którym dziś znajduje się także Gminne Centrum Kultury i Poczta Polska.


Budowa strażnicy przy ulicy Ogrodowej w Drelowie trwała od 1977 do 1991 r. (fot. OSP KSRG Drelów)

Sztandar i kapliczka ku czci patrona

W roku 1987 zrodziła się inicjatywa ufundowania jednostce sztandaru. Dzięki zbiórce przeprowadzonej wśród strażaków oraz wsparciu gminy i miejscowych zakładów pracy pozyskano środki na jego wykonanie, a poświęcenia podczas uroczystości ku czci patrona strażaków - św. Floriana w dniu 4 maja 1988 r. dokonał ks. Tadeusz Dzięga. Później, gdy jednostka świętowała 30-lecie powstania, aktu wręczenia sztandaru na ręce prezesa OSP dokonał wojewoda bialski dh Andrzej Czapski. W 1995 r., wraz z obchodzonym jubileuszem 35-lecia, Ochotnicza Straż Pożarna w Drelowie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, zyskując miano OSP KSRG Drelów.


Obchody 35-lecia istnienia jednostki OSP Drelów (fot. OSP KSRG Drelów)

Przy strażnicy w 2004 r. stanęła kapliczka św. Floriana, którą w czynie społecznym zbudowali drelowscy ochotnicy. Tablicę z napisem wykonał miejscowy zakład kamieniarski, a samą rzeźbę, ufundowaną przez marszałka Franciszka Jerzego Stefaniuka, stworzył artysta ludowy spod Biłgoraja. Niestety, niekorzystne warunki atmosferyczne wymusiły wymianę figury na nową, którą zakupił ówczesny wikary Sebastian Mućka. Strażacy z OSP Drelów byli również fundatorami zdobiącego ścianę urzędu gminy obrazu św. Floriana i dwóch tablic poświęconych miejscowym proboszczom ks.Welinowiczowi i ks. Wajszczukowi.

Na ratunek ludziom i ich mieniu

W swojej 60-letniej historii jednostka OSP Drelów uczestniczyła w wielu akcjach i pożarach. Szczegółowo udokumentowane wyjazdy pozwalają stwierdzić, że o ile w początkowych latach działalności strażacy uczestniczyli w kilku lub kilkunastu zdarzeniach, to obecnie służą swoją pracą nawet w trzydziestu akcjach rocznie. Do największych pożarów, w gaszeniu których brali udział drelowscy ochotnicy, należą: pożar łąk i lasu w Drelowie, pożar sortowni śmieci w Międzyrzecu Podlaskim oraz pożary kompleksów leśnych w rejonie Dołha, Szachy i Sokule. Brali również udział w akcji ratowaniu ludzi i ich dobytku w miejscowości Kępa Gostecka. Właśnie wtedy, w 2001 r., ponieśli dotkliwą stratę, ponieważ ich samochód marki Lublin został zatopiony i wymagał gruntownego remontu. 4 maja 2002 r. w Kodniu, w czasie II powiatowej pielgrzymki strażaków, uczestnicy akcji powodziowych zostali odznaczeni medalami za ofiarność i odwagę w obronie życia i mienia. Odznaczenia odebrali wówczas druhowie Zygmunt Szabaciuk, Jerzy Makaruk, Ireneusz Szabaciuk, Robert Szostkiewicz i Wojciech Szabaciuk.


Wręczenie odznaczeń za ofiarność i odwagę podczas powodziowej akcji ratowniczej w Kępie Gosteckiej (fot. OSP KSRG Drelów)

Pies do zadań specjalnych

W 2002 r. powołano Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Psami, której inicjatorem był dh Mariusz Filipiuk. Do grupy należeli także Tomasz Bieniek, Jolanta Zychowicz, Przemysław Zandecki, Marek Niestoruk, Andrzej Stańczuk, Zygmunt Szabaciuk, Jarosław Korolczuk, Karol Bieniek oraz Hubert Włodarczyk. Pozyskane Środki przeznaczono na zakup psa rasy owczarek niemiecki. Przewodnikami Bera zostali druhowie Mariusz Filipiuk i Tomasz Bieniek, nawigatorem zaś Marek Niestoruk. Pierwszą akcją było zakończone sukcesem poszukiwanie 77-letniego mieszkańca Witoroża. Kolejne akcje ratownicze oraz intensywne szkolenia pozwoliły zyskać wysoki poziom umiejętności, co owocowało kolejnymi sukcesami, a także zakupem następnych zwierząt. Grupa funkcjonowała do 2016 r. i była wówczas jedyną, która prowadziła tego typu działalność na terenie województwa lubelskiego. Jej członkowie pracowali społecznie i byli dostępni 24 godziny na dobę. Przez lata istnienia drużyna wzięła udział w 38 akcjach poszukiwawczych na terenach leśnych, bagnach i gruzowiskach rewiru województwa lubelskiego oraz jednej w województwie podkarpackim.


Członkowie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami (fot. OSP KSRG Drelów)

W akcji nie tylko na ziemi

Drugim zespołem powstałym w strukturach OSP była Grupa Ratownictwa Wysokościowego, której działalność w 2011 r. zapoczątkował dh Marek Niestoruk. Grupa liczy 8 członków, a sprzęt został kupiony ze środków własnych jednostki. Członkowie ćwiczą umiejętność wspinania się po linie i zatrzymywania na niej w dowolnym miejscu, a także transport poszkodowanego. Na uwagę zasługuje fakt, że w województwie lubelskim są tylko dwie takie grupy, w Drelowie i Lublinie.

Weryfikacja sprawności bojowej

Swoją sprawność bojową i kondycję drelowscy strażacy niejednokrotnie testowali biorąc udział w zawodach sportowo-pożarniczych. Od połowy lat siedemdziesiątych sześciokrotnie zdobywali czołowe miejsca na zawodach rangi gminnej i rejonowej. Podczas jednego ze zmagań, w 1979 r. w Krzewicy, dała o sobie znać również żeńska drużyna OSP Drelów.


Żeńska drużyna OSP Drelów, Krzewica 1979 r. (fot. OSP KSRG Drelów)

Przy OSP Drelów działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i one także, uczestnicząc w zawodach sportowo-pożarniczych, zajmowały czołowe miejsca w zawodach na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Pierwsze miejsca, zarówno dla grupy męskiej jak i żeńskiej, odnotowywano kilkanaście razy na przełomie lat 2004 -2018.

Bezpieczeństwo i pomoc medyczna

Bieżąca działalność ochotników to nie tylko udział w ratowaniu życia podczas wypadków czy pożarów. Na co dzień pomagają przy zabezpieczaniu masowych imprez, takich jak dożynki, festyny czy uroczystości kościelne. Dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale dzięki systematycznie rozwijanym umiejętnościom z zakresu pierwszej pomocy, zapewniają również natychmiastową pomoc medyczną.

Wczoraj a dziś

W początkowych latach istnienia w szeregach jednostki odnotowano 15 członków. Dziś, w 60. rocznicę, OSP Drelów liczy 63 czynnych ochotników i 10 honorowych. Przez ponad pół wieku funkcję prezesa, przejmując stanowisko po Władysławie Michalczuku, sprawowali kolejno druhowie: Jerzy Chwesiuk, Eugieniusz Szabaciuk, Zbigniew Jaworski i Zygmunt Szabaciuk . Obecnie, od 2021 r., drużynie przewodzi dh Michał Kołkowicz. Pozostałe funkcje w zarządzie pełnią druhowie: wiceprezes Zygmunt Szabaciuk, naczelnik Damian Goś, zastępca naczelnika Arkadiusz Panasiuk, gospodarz Kamil Sawczuk, kronikarz Piotr Wieczorek, skarbnik Mateusz Matejko, sekretarz Tomasz Daciuk i członek zarządu Maciej Zieniuk.

Wspominając historię drelowskich ochotników warto nadmienić, że w 2004 r. w plebiscycie Dziennika Wschodniego  “Strażak - Ratownik Roku” województwa lubelskiego w kategorii “Strażak Ochotnik”  laureatem został dh Mariusz Filipiuk, a dh Franciszek Jerzy Stefaniuk pełnił również funkcję członka Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Przedstawiona historia OSP KSRG Drelów to tylko krótkie podsumowanie 60-letniej działalności. Aby zapoznać się z szerszym materiałem, warto odwiedzić siedzibę w Drelowie i zajrzeć do prowadzonej przez strażaków kroniki, a także przeczytać broszurę, która zostanie zaprezentowana podczas uroczystości jubileuszowych 60-lecia istnienia już w najbliższą niedzielę. Jednostka zaplanowała na ten dzień imprezę, podczas której wspólnie z mieszkańcami gminy i przyjaciółmi OSP będzie świętowała to ważne dla nich wydarzenie. Szczegóły uroczystości i wykaz dostępnych atrakcji na poniższym plakacie.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny