Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
23.3°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Od poniedziałku Międzyrzec z nowym burmistrzem i nową radą miasta

7 maja 2024 09:28 | autor: redakcja
Inauguracyjna sesja Rady Miasta IX kadencji (fot. UM/Paweł Jakubiuk)

6 maja odbyła się pierwsze sesja nowej Rady Miasta Międzyrzeca Podlaskiego. Burmistrz i radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. W tajnym głosowaniu wybrano przewodniczącego rady i dwóch zastępców.

Sesję zorganizowano tym razem w kinie Sława. Zebranych przywitał ustępujący burmistrz Zbigniew Kot, który przekazał przewodniczenie obradom najstarszemu radnemu Zbigniewowi Bernatowi. Po odśpiewaniu hymnu przewodnicząca Miejskiej komisji Wyborczej Adrianna Grochowska wręczyła radnym zaświadczenia o wyborze. W kolejnym punkcie sesji radni kolejno ślubowali „obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro gminy i jej mieszkańców”. Wszyscy po słowie „ślubuję” dodali „tak mi dopomóż Bóg”.

> > > > 1. sesja Rady Miasta - FOTO < < < <

Po radnych zaświadczenie o wyborze odebrał nowy burmistrz Paweł Łysańczuk, składając następnie ślubowanie.

- W kampanii wyborczej towarzyszyły mi, miałem je gdzie z tyłu głowy, trzy słowa, które przewijają się w naszej wierze, czyli „wiara, nadzieja, miłość”. Wiara, bo od pierwszego dnia gdy zostałem zastępcą burmistrza, a także później w trakcie kampanii wierzyłem w to miasto, wierzyłem w jego mieszkańców i ich odpowiedzialne wybory. Nadzieja, bo przyświeca nam ona na przyszłość. Nie myślmy przeszłością, waśniami ale myślmy do przodu. A miłość, to jest to, co podkreślałem w kampanii niemal każdego dnia. Ja po prostu kocham to miasto. Lubię tu być, lubię tu mieszkać i tak naprawdę przez ostatnie 10 lat nie było ani jednego dnia, kiedy o tym mieście nie myślałem – mówił w swoim pierwszym wystąpieniu.

Podkreślił, że burmistrz musi współpracować z radą miasta, a rada z burmistrzem.

- Bardzo bym nie chciał współpracować z radą miasta, która będzie na polityczny telefon. Nie chciałbym rady miasta, która w imię jakichś dziwnych wartości będzie torpedowała niektóre pomysły. Nie chciałbym rady miasta, która będzie mówiła „nie bo nie”. Zawsze jestem człowiekiem otwartym na dialog i zawsze będę tego dialogu oczekiwał – deklarował.

Kończąc podziękował dla burmistrza Kota, burmistrza Grzyba, rodziców i drużyny, która wspierała go w wyborach.

Po wystąpieniu nowego burmistrza głos zabrał Zbigniew Kot.

- Przychodzi taki moment, kiedy trzeba pomyśleć o przekazaniu władzy w inne ręce, z nadzieją, że młodość poradzi sobie z wyzwaniami jakie czekają nie tylko Międzyrzec, ale cały nasz kraj. Ogromnie się cieszę Pawle, że zdobyłeś zaufanie aż tak wielu mieszkańców. Wiesz dobrze, że to również odpowiedzialność za całą resztę. To stanowisko to ogromne wyzwanie. To niepokój, bo każda decyzja niesie ryzyko. Tę odpowiedzialność będziesz miał na swoich barkach. Miałem okazję przez dłuższy czas obserwować twoją karierę samorządową i wierzę, że poradzisz sobie z tym wyzwaniem – mówił ustępujący burmistrz.

Zwrócił się również do nowych radnych.

- To wielki zaszczyt pozyskać zaufanie mieszkańców, to oczywiście również ogromne wyzwanie, zobowiązanie. Przekonacie się już wkrótce, że częściej będziecie musieli podejmować decyzje o tym co się dzieje w mieście, niekoniecznie w swoim okręgu. A musicie podjąć je wspólnie. Jeżeli się podzielicie, w wielu wypadkach nie znajdziecie kompromisu. Musicie się tego kompromisu nauczyć. Zachęcam, abyście pytali, dyskutowali i rozwiązywali problemy tego miasta. Na waszych barkach jest całe miasto nie tylko wasz okręg – stwierdził.

Na zakończenie Zbigniew Kot podziękował wszystkim swoim współpracownikom, podkreślając, że ostatnia kadencja to były bardzo trudne lata, ze względu na pandemię i wojnę na Ukrainie.

Kolejnym punktem sesji były wybory przewodniczącego rady. Zgłoszono trójkę kandydatów, przy czym Roman Golec nie wyraził zgody na kandydowanie, radni mieli więc do wyboru Zbigniewa Bernata i Ewę Kieruczenko. Tajne głosowanie wygrała radna z KWW „Razem zmieniamy Międzyrzec na lepsze”.

Wyniki
Zbigniew Bernat: 7 głosów za, 7 przeciw, 1 wstrzymujące się
Ewa Kieruczenko: 8 głosów za, 5 przeciw, 2 wstrzymujące się

>>>> 1. sesja Rady Miasta - FOTO <<<<

Do wyborów na dwa stanowiska wiceprzewodniczących rady zgłoszono cztery kandydatury. Paulina Szczęśniak nie zgodziła się jednak na kandydowanie, w grze pozostali więc Zdzisław Frydrychowski, Mirosław Jung i Marek Chomiuk. W tajnym głosowaniu na zastępców Ewy Kieruczenko wybrano Junga i Chomiuka.

Wyniki
Zdzisław Frydrychowski: 7 głosów za, 7 przeciw, 1 wstrzymujący się
Mirosław Jung: 15 głosów za
Marek Chomiuk: 8 głosów za, 6 przeciw, 1 wstrzymujący się

Oba tajne głosowania przeprowadziła komisja skrutacyjna w składzie: Roman Golec – przewodniczący, Agnieszka Trochymiak – członek komisji, Wojciech Kot – członek komisji.

Na zakończenie sesji Ewa Kieruczenko podziękowała za powierzenie jej zaszczytnej funkcji przewodniczącej rady miasta i szczerze przyznała, że w debiucie towarzyszył jej stres.

- Dziękuję za zrozumienie, za wsparcie. Postaram się jak najlepiej reprezentować naszą radę i pracować w zgodzie dla dobra mieszkańców. Bo najważniejsze jest, aby miasto się rozwijało i żebyśmy wspólnie pracowali dla Międzyrzeca – powiedziała przewodnicząca rady.

>>>> 1. sesja Rady Miasta - FOTO <<<<

------------------------------------

Autorem zdjęć jest Paweł Jakubowicz /FOTO-HAFT

Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (11 maja 2024 08:56)
  Nie obrażając zwierząt oczywiście!!
  autor: gość

  (11 maja 2024 08:21)
  I tym sposobem przed II turą Pan kandydat na burmistrza M.roznosił ulotki Pana kandydata na burmistrza D.! Świat zszedł na psy!
  autor: gość

  (10 maja 2024 21:20)
  Popis
  Najbardziej mnie dziwi że Po połączylo się z PiS...... Niektórzy sięgnęli dna.
  autor: Pani

  (10 maja 2024 21:17)
  Najbardziej mnie dziwi że PO połączyli się z PiS.....Niektórzy sięgnęli dna
  autor: Pani

  (10 maja 2024 14:29)
  Sobie powinni też obniżyć! Niech rada da przykład że można coś robić społecznie!!
  autor: gość

  (10 maja 2024 13:19)
  Pensja
  Ciekawie mnie czy radni OBNIŻĄ pensje burmistrza. Obecna byla na maksymalnym poziomie.
  autor: Pensja

  (9 maja 2024 18:49)
  ? czy jak obecna rada poprze konstruktywny pomysł Burmistrza to oznaczać będzie, że Rada się rozpadła? NO nie, także propagandziści młodzieżówki niech się zajmą nauką i pomaganiem rodziców.
  autor: gość

  (9 maja 2024 13:59)
  ...
  Za kilkanaście dni się okaże Że już opozycja się rozpada Przekonacie się.
  autor: ..

  (9 maja 2024 06:31)
  Dzień☀ dobry. Szanowni państwo, dajcie popracować panu burmistrzowi i radzie miasta. Od zaprzysiężenia, same teorie spiskowe, knujecie, układacie i wymyślacie dyrdymały. Miłego dnia.
  autor: Gość

  (8 maja 2024 23:26)
  Dziwię się tym niezależnym że tak łatwo sprzedali swoją niezależność.
  autor: gość

  (8 maja 2024 22:00)
  Jak chce przerobić Mironiuka i Łysańczuka? Bo nie kumam.
  autor: gość

  (8 maja 2024 21:50)
  Do Joanna. Pani w jasnym różu na konferencji (z ekipą) to kandydatka na radną Pani Monika Nowik-Cep - okręg nr 7.
  autor: gość

  (8 maja 2024 21:42)
  "KI" i ".."
  Jak już knujesz to musisz się bardziej starać. Zdradzają cię te "buźki" i brak kropki po końcowym zdaniu komentarza.
  autor: gość

  (8 maja 2024 20:27)
  ...
  Też już to slyszalam że się rozpada 8 radnych:-) Kruszy sie opozycja dwa dni po sesji ???? Moze chodzilo o to aby głosami mlodych ogarnac sobie stołki
  autor: ..

  (8 maja 2024 20:09)
  X
  Opozycja błąd zrobiła wystawiając radna od Janusa na przewodniczącego. Ona już knuje ściągając ludzi do swojego kółka. Chcę przerobić mironiuka i lysanczuka. Tatus z terespola z nie jednego pieca chleb jadł.
  autor: Y

  (8 maja 2024 19:55)
  8 maja 2024 19:15 podobno na sesji w kinie moczu nie utrzymałeś.
  autor: gość

  (8 maja 2024 19:42)
  Radni też ludzie. Mają swoje rodziny i problemy różnego rodzaju. Po co być w opozycji i nic nie ugrać, choćby dla swoich wyborców. Lepiej być za, a nawet przeciw.
  autor: Gość

  (8 maja 2024 19:15)
  Onet
  Już po 8 radnych ;-) nie utrzymali podobno większości
  autor: Kl

  (8 maja 2024 17:54)
  Ośmioro radnych z tzw opozycji i bardzo dobrze. Koniec jednoosobowego zarządzania miastem, witaj demokracjo !!!
  autor: gość

  (8 maja 2024 15:59)
  Super Pani przewodnicząca, chyba w kaszę nie da sobie dmuchać. Powodzenia i sukcesów.
  autor: gość

  (8 maja 2024 15:12)
  Joanna
  Nie. Chodziło mi o panią na zdjęciu z konferencji prasowej które jest dostępne na innym portalu. Nie tutaj.
  autor: Joanna

  (8 maja 2024 14:22)
  Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej - jest w treści artykułu.
  autor: gość

  (8 maja 2024 14:07)
  Joanna
  Kim jest ta kobieta w różowej marynarce obok burmistrza podczas konferencji. Pojawi się z nim również na innych uroczystościach i imprezach.
  autor: Joanna

  (8 maja 2024 09:13)
  Och
  Wy coś tam o stoku jak ponoć budynek przy stoku jest wynajęty . W tamtym roku miało się tam coś otworzyć . Teraz wożą tam i z powrotem co jakiś czas.
  autor: G

  (8 maja 2024 05:42)
  Przy takim założeniu nie brania kredytów to nie licz na ścieżkę rowerową, najmniejszą inwestycje czy jakąś załataną dziurę na ulicy.Do każdego dofinansowania potrzebny jest wkład własny. Przy tej radzie i takim założeniu nie grozi nam jakikolwiek rozwój tylko stagnacja!
  autor: gość

  (7 maja 2024 22:27)
  Kaganiec
  Mam nadzieję, że obecna rada ustali wynagrodzenie burmistrza na adekwatnym poziomie, a nie wyśrubowanym, jak dotychczas (na poziomie Warszawki). Mam nadzieję, że obecna RM nie udzieli zgody na zaciągnięcie kolejnego kredytu. Mam nadzieje że rada przyjrzy się wydatkom i planom budżetowym. POWODZENIA
  autor: Mieszkamniec

  (7 maja 2024 21:58)
  Wyborcy Popieraja
  Bardzo dobre posunięcie opozycji. Brać wszystko i pilnować wydatków miasta. Nie może być dyktatury. Na to liczymy drodzy Państwo. - wasi wyborcy
  autor: P

  (7 maja 2024 21:23)
  a
  po wuefistowskiemu
  autor: b

  (7 maja 2024 20:48)
  A "trza" to po jakiemu?
  autor: gość

  (7 maja 2024 20:47)
  Wuefiście się nie opyla tyle pracować! W szkole ma ferie,wakacje, przerwy świąteczne! A tu trza dzień w dzień do roboty! Najedzony nie zrozumie głodnego a nauczyciel normalnego robola!
  autor: gość

  (7 maja 2024 18:54)
  A wuefista się nie nada? Trza coś jeszcze ogarniać?
  autor: gość

  (7 maja 2024 18:13)
  Burmistrz jest! Zastępca jest! Zobaczymy kto zostanie dyrektorem MOSIR? Oby ktoś kto będzie umiał zarządzać obiektami i ludźmi! I miał pomysły na to! A nie jakiś przypadkowy ktoś czy jakiś wuefista! Nie obrażając wuefistów ale nauczyciel to nie materiał na dyrektora MOSIR.
  autor: gość

  (7 maja 2024 17:58)
  Do G. Jeżeli radna od Łysańczuka zaproponowała P. Szczęśniak a ta nie chciała to co już może 5ciu idąc tym tokiem myślenia?
  autor: gość

  (7 maja 2024 17:54)
  Wstrzymała się bo nie miała zdania? Czy chciała być neutralna? Czy komuś nie zaszkodzić a może komuś dobrze zrobić? Będąc radną chyba trzeba mieć swoje zdanie? A nie by było lotto!
  autor: gość

  (7 maja 2024 17:01)
  G
  Jak oglądałem wczoraj sesje to zauważyłam, że tylko P. Szczęśniak jak jedyna 2 krotnie wstrzymała się od poparcia kandydatów i jako jedyna skorzystała z parawanu. A czemu P. z drużyny Pawła chciał P. Golca jak przewodniczącego ? Może drużyna P. ma tylko 6 osób ?
  autor: P

  (7 maja 2024 17:01)
  G
  Jak oglądałem wczoraj sesje to zauważyłam, że tylko P. Szczęśniak jak jedyna 2 krotnie wstrzymała się od poparcia kandydatów i jako jedyna skorzystała z parawanu. A czemu P. z drużyny Pawła chciał P. Golca jak przewodniczącego ? Może drużyna P. ma tylko 6 osób ?
  autor: P

  (7 maja 2024 16:19)
  A Pan Kot to ląduje oczywiście w Wipaszu ?
  autor: gość

  (7 maja 2024 15:52)
  Łysańczuk wczorajszym zachowaniem tylko dowiódł że nie nadaje się na stanowisko burmistrza
  autor: Gość

  (7 maja 2024 15:40)
  Ps
  Pani Radna Niezależna Szcześniak sama nie wie czego chce. Poszła do Mironiuka i Duszka tam będzie mogła powiedzieć co myśli. Tak jak pozostali radni wiceprzewodniczący.
  autor: Ps

  (7 maja 2024 14:43)
  Stok jest potrzebny, jest tam na tych linach w lecie zlot gawronów z całej okolicy.
  autor: gość

  (7 maja 2024 14:40)
  mały człowiek
  Rada wybrała przewodniczącą nie po nosie Nowego Burmistrza. I płacz, pisanie, wyzwiska j. to j. tamto. że są na telefon. Skąd te uprzedzenia? skąd te nienawiść. Poczekaj Pan trochę. Zaproś na kawę, porozmawiaj a nie ostentacyjnie się puszysz. Ni dziękuję, ni powodzenia, ni zapraszam.
  autor: janusz

  (7 maja 2024 14:18)
  W woli przypomnienia to stok wybudowano za rządów burmistrza - A.G. i oddany w zarząd dla MOSIR kiedy dyrektorem był poprzednik obecnego dyrektora -M.L. Ale ten poprzednik przecież był w Radzie Miasta wiele lat i kandydował do nowej rady od A.M. I co rada też nie miała pomysłu na stok?
  autor: gość

  (7 maja 2024 13:53)
  Chyba ten pan na funkcję burmistrza jeszcze nie dorósł, ale powodzenia.
  autor: gość

  (7 maja 2024 13:51)
  Radna Włosek kiedyś ładnie podsumowała inwestycje na żwirowni. I jak po latach widać miała rację. Mamy teraz na pewno coś czego inni nie mają. Całorocznie zamknięty stok narciarski. A takie tęgie głowy zasiadają w urzędzie i mosirze. I teraz nawet miastem będą rządzić. Stok zamknięty, przejazd zamknięty. Co następne w kolejce?
  autor: gość

  (7 maja 2024 13:29)
  Przed laty, przewodniczącą Rady Miasta została pani Włosek. Była nią niedługo. Myślę że z obecną, stanie się to samo.
  autor: Gość

  (7 maja 2024 13:14)
  Może Panowie byli kandydaci też by coś dla miasta dobrego zrobili? Mając takie możliwości dlaczego nie skorzystać? Przecież mogą z tego wyniknąć tylko dobre rzeczy? Zamiast być anty jeden czy drugi to może warto?
  autor: gość

  (7 maja 2024 12:37)
  W końcu młody i energiczny burmistrz i zastępca!! Będą mogli wspólnymi pomysłami zrobić coś dobrego dla naszego miasta!! Myślę że będą się angażować bo zaangażowanie widać u nich od zawsze! A rada no cóż, musi się dograć! Oddzielnie daleko nie zajadą! Muszą to zrozumieć i być ponad podziałami. Szkoda tylko że Ci "niezależni" tak szybko stracili swoją niezależność!
  autor: gość

  (7 maja 2024 12:15)
  Panie Janus przestań się Pan przyczepiać burmistrza i znowu jątrzyć. Przecież widać że znowu Pan ruszył do pisania. Nuda doskwiera czy co?
  autor: gość

  (7 maja 2024 12:00)
  Bardzo słuszna uwaga Gege. Niestety ale Pan Burmistrz dowiódł o braku dojrzałości. Dowiódł że nie ma poszanowania do prawa ani ludzi. Niestety skończyło się ustawianie radnych po kontach - proszę podpytać jak było tych co mieli okazje stawać tych kontach. A dzisiaj nie mają już nic do stracenia.
  autor: gość

  (7 maja 2024 11:11)
  Szkoda
  Miejmy szacunek do wszystkich radnych. Ci ludzie zostali wybrali przez mieszkańców naszego miasta. Są z różnych komitetów. Dziwi mnie,że p.Łysańczuk robi taką nagonkę na radnych,którzy nie są z jego drużyny. Panie Burmistrzu należy spotkać się ze WSZYSTKIMI radnymi i porozmawiać. W tej chwili p.Łysańczuk podczas konferencji prasowej podzielił radę na samym początku kadencji. Radni z gmin , miast po zakończonych sesjach robią zazwyczaj wspólne zdjęcie (prosty przykład Gmina Międzyrzec i Gmina Drelów). A nasz Burmistrz także robi zdjęcie, ale tylko ze SWOIMI. Obawiam się ,że to nie będzie burmistrz wszystkich mieszkańców. Niestety.
  autor: Gege

  (7 maja 2024 10:57)
  A mnie dziwi tylko że PO potrafiło się dogadać z PIS by się zbratać przeciw Łysańczukowi. Nawet niezależni przestali być niezależnymi bo ich wciągnęło już w trybiki systemu! Błędy wyborcze! Niestety!!
  autor: gość

  (7 maja 2024 10:53)
  skąd taka narracja- o tych telefonach. Zwracam uwagę, że to Pan Paweł cały czas dzierżył w ręku telefon. Zero opanowania, profesjonalizmu, brak gratulacji... mały człowiek.
  autor: gość

  (7 maja 2024 10:45)
  Ważne, że imiona się zgadzają.
  autor: ja

  (7 maja 2024 10:44)
  Ta rada jest niestety na polityczny telefon! Osoby bez własnych decyzji, sterowane politycznie przez innych! Będą robić co im inni każą, nie dla dobra społeczności!
  autor: gość

  (7 maja 2024 10:31)
  Po jej yyy i kompletnym nieprzygotowaniu do roli to nawet nazwisko mogło się pomylić. Nie dziwi nic!
  autor: gość

  (7 maja 2024 10:26)
  Błędy błędy błędy
  Kto pisał ten artykuł? Masakra! Do autora:Kim jest Ewa Wieczorek ? Kim jest Paulina Szczęsna?
  autor: Mc

  (7 maja 2024 09:45)
  Kto w końcu?
  Pani Ewa Kieruczenko czy Pani Ewa Wieczorek? Można się pogubić, o matko. Nic nie czaję
  autor: ja

  reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

  «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

  Copyright 2020 © Międzyrzec.info
  Lokalny portal informacyjny