YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Od soboty nowe zasady bezpieczeństwa

16 października 2020 08:16:13 | autor: redakcja
W ramach walki z epidemią koronawirusa od 17 października w całym kraju zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia. Zmieni się m.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych.

Na rządową strategię walki z COVID-19 składają się trzy powiązane ze sobą cele.

Wsparcie dla seniorów

Jednym z priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej wrażliwej i narażonej grupie – seniorom. Jest to możliwe, m.in. poprzez wsparcie i ułatwienie zmiany codziennych aktywności i zachowań, w tym ograniczenia kontaktów.

Jednym z ułatwień są godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepie, aptece i na poczcie przebywać mogą wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego rząd zaostrzy zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki, a także zaleci maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.

Każdy z nas może pomóc, oferując wsparcie osobie starszej lub niepełnosprawnej w postaci: zrobienia zakupów, wykupienia leków, odebrania poczty lub wyprowadzenia psa na spacer.

Odpowiednia dostępność do leczenia dla pacjentów z COVID-19

Głównym celem podczas walki z koronawirusem jest zapewnienie odpowiedniej dostępności do infrastruktury leczenia – personelu, łóżek szpitalnych i sprzętu.

W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek również będzie większa.

Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, które będą koordynować m.in.:

•    przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
•    ruch karetek „wymazowych” i transportowych,
•    przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

•    lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
•    ograniczona liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
•    od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
•    w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
•    w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
•    w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
•    wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
•    w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
•    zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Strefa czerwona:

•    ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
•    od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
•    podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
•    w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
•    w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej.

Nowe powiaty w strefie czerwonej

W czwartek lista objętych czerwoną strefą powiatów powiększyła się do 152. Na liście znalazło się też 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

W woj. lubelskim w strefie czerwonej znalazły się powiaty: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość.

W woj. mazowieckim m.in. Siedlce.

Zasada DDMA

Rząd zachęca do stosowania czterech zasad, dzięki którym chronimy siebie i innych:

D jak dystans
D jak dezynfekcja
M jak maseczka
A jak aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Utrzymywanie dystansu min. 1,5 m od innych osób, częste mycie rąk wodą z mydłem i ich dezynfekcja, a także zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej - to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

źródło: gov.pl

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male