O sprzedaży gminnych nieruchomości decyduje Rada Gminy. Jeżeli dana działka okazuje się zbędna dla potrzeb samorządu, a przy tym są osoby zainteresowane nabyciem danego gruntu - podejmuję się uchwałę i wyraża zgodę na zbycie nieruchomości w drodze postępowania przetargowego, poprzedzonego wyceną. Samorząd jednak nie tylko zbywa nieruchomości ale jeśli jest taka wola i potrzeba mieszkańców, grunty są też nabywane.
Sporo działek, które zbywamy nie stanowiły wcześniej własności gminy, stały się naszym mieniem na skutek decyzji Wojewody. Nieruchomości, które po określonym czasie nie zostały rozdysponowane jakiemukolwiek podmiotowi publicznemu- Województwu, Skarbowi Państwa czy Agencji Nieruchomości Rolnych, stają się z mocy prawa własnością gminy. W przeważającej części są to grunty o niewielkich areałach- około 30/50 arów. Są to głownie pozostałości z przekazywania działek przez mieszkańców gminy w zamian za rentę, emeryturę w latach 70tych i 80tych. Skarb Państwa za pośrednictwem Starosty, decyzjami komunikacyjnymi przekazuje takie nieruchomości Gminie. Proces ten trwa już od kilku lat. Jeśli takim gruntem zainteresowani są np. spadkobiercy osób, które go przekazały gmina dokonuje ich zbycia. Od wielu lat obowiązującą i żelazną zasadą jest konsultacja i zgoda mieszkańców. Nieruchomość zbywana jest tylko wtedy, gdy podczas zebrania wiejskiego taki zamiar zaakceptują mieszkańcy. Sami rozstrzygają także na jakie cele zostaną przeznaczone pieniądze ze sprzedaży mienia - ponieważ cała kwota wraca na konto danego sołectwa.
Nieruchomości są także przez Gminę nabywane. Dotyczy to najczęściej gruntów przeznaczonych pod rozbudowę domów ludowych, strażnic OSP czy budowy placów do wykorzystania publicznego. Kilka lat temu np. został zakupiony tartak łącznie z placem przy Gminnym Centrum Kultury, który teraz jest wykorzystywany do celów nie tylko wspomnianej placówki. Kupiliśmy też dwie parcele przy domu ludowym w Żerocinie w celu jego rozbudowy.
Podobnie stanie się w miejscowości Kwasówka. Na ostatniej sesji Rady Gminy podjęto uchwałę, o nabyciu działki pomiędzy kaplicą a domem ludowym/strażnicą OSP. Nabycie tych dwudziestu kilku arów, będzie służyć poszerzeniu placu wokoło domu ludowego. Po wykarczowaniu krzaków, które obecnie porastają ten teren, odpowiednim zagospodarowaniu, stworzy się swego rodzaju centrum miejscowości. Niemały plac będzie można wykorzystać również na ewentualne imprezy plenerowe.
Zabiegi związane z „obrotem” samorządowymi nieruchomościami są korzystne dla gminy. Powodują, że zbywamy działki nam zbędne, nabywając za te fundusze grunty potrzebne do rozwoju gminy, służące mieszkańcom i poprawie standardów funkcjonowania w poszczególnych sołectwach. Należy pamiętać, że wszelkie zabiegi związane ze zbywaniem/nabywaniem działek poprzedzone są zgodą samych mieszkańców, wyrażoną na zebraniach wiejskich. To mieszkańcy decydują i każdy podczas zebrania, organizowanego na tę okoliczność, będzie mógł wyrazić swoją wolę w tej materii.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny