Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca musi podjąć decyzję o redukcji etatów. Nie zawsze z powodu ogłoszenia upadłości. Coraz częściej firmy decydują się na zmianę strategii działalności, co skutkuje koniecznością likwidacji niektórych stanowisk, a nawet działów. Choć decyzja ta jest pokierowana troską o dobro całej firmy, to może wywołać negatywne emocje zarówno u osoby zwalnianej, jak i u pracowników, którzy zostają na dotychczasowych stanowiskach. Najwięcej problemów pojawia się w momencie zakończenia współpracy z osobami na stanowiskach menedżerskich oraz w przypadku zwolnień grupowych. Wielu sytuacjom rodzącym konflikty można zapobiec, obejmując zwalnianych pracowników programem zmiany zawodowej.
Choć program zmiany zawodowej zawsze jest przygotowywany pod konkretnego pracownika, to można wymienić kilka ogólnych korzyści płynących z wdrożenia tego rozwiązania w organizacji. Co istotne – zyskuje na tym nie tylko osoba zwalniana, ale także cała organizacja.
Utrata pracy może w negatywny sposób wpływać na poczucie własnej wartości zwalnianego pracownika. Outplacement pozwala zminimalizować psychologiczne koszty utraty zatrudnienia. To szczególnie istotne dla osób, które były przez wiele lat związane z organizacją. W ramach programu wsparcia zmiany zawodowej pracownik może skorzystać m.in. z doradztwa zawodowego. Dzięki temu staje się bardziej świadomy swoich mocnych i słabych stron. Autoprezentacja jest bardzo ważnym elementem poszukiwania pracy. Osoba objęta programem wsparcia zmiany zawodowej ma szansę zdobyć nowe umiejętności, które ułatwią jej przebranżowienie się. Dzięki temu czas poszukiwania nowej pracy będzie zdecydowanie krótszy. Zwolniony pracownik poczuje się doceniony, mimo konieczności opuszczenia organizacji. Outplacement może pozytywnie wpłynąć na jego opinię o byłym pracodawcy.
Outplacement ma istotny wpływ na nastroje wewnątrz organizacji. Ogranicza ryzyko spadku motywacji i wydajności. Dobrze przemyślany program wsparcia zmiany zawodowej pozwala zapobiec wysuwaniu roszczeń wobec pracodawcy przez zwalnianych pracowników. Inwestycja w outplacement to inwestycja w pozytywny wizerunek organizacji zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz. Dzięki temu firma nie traci budowanego przez lata wizerunku. Takie działanie pozwala zapobiec wielu kryzysom, które mogą wpłynąć nie tylko na spadek wydajności pozostałych osób zatrudnionych, ale także spowodować mniejsze zainteresowanie wśród potencjalnych kandydatów na inne stanowiska.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/outplacement
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny