Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
7.8°C
Kontakt
Region

Outplacement w organizacji. Jak wygląda pomoc zwalnianym pracownikom?

22 września 2022 18:40 | autor: Artykuł partnera

Wbrew pozorom zmiana pracy dotyczy nie tylko pracownika, który opuszcza firmę. Zwolnienie ma wpływ na funkcjonowanie organizacji, którą opuszcza. Coraz więcej przedsiębiorców ma tego świadomość. Dlatego w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się programy wsparcia zmiany zawodowej. Na czym polega outplacement?

Kiedy warto pomyśleć o wdrożeniu programu zmiany zawodowej?

Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca musi podjąć decyzję o redukcji etatów. Nie zawsze z powodu ogłoszenia upadłości. Coraz częściej firmy decydują się na zmianę strategii działalności, co skutkuje koniecznością likwidacji niektórych stanowisk, a nawet działów. Choć decyzja ta jest pokierowana troską o dobro całej firmy, to może wywołać negatywne emocje zarówno u osoby zwalnianej, jak i u pracowników, którzy zostają na dotychczasowych stanowiskach. Najwięcej problemów pojawia się w momencie zakończenia współpracy z osobami na stanowiskach menedżerskich oraz w przypadku zwolnień grupowych. Wielu sytuacjom rodzącym konflikty można zapobiec, obejmując zwalnianych pracowników programem zmiany zawodowej.

Outplacement – korzyści dla organizacji i pracownika

Choć program zmiany zawodowej zawsze jest przygotowywany pod konkretnego pracownika, to można wymienić kilka ogólnych korzyści płynących z wdrożenia tego rozwiązania w organizacji. Co istotne – zyskuje na tym nie tylko osoba zwalniana, ale także cała organizacja.

Utrata pracy może w negatywny sposób wpływać na poczucie własnej wartości zwalnianego pracownika. Outplacement pozwala zminimalizować psychologiczne koszty utraty zatrudnienia. To szczególnie istotne dla osób, które były przez wiele lat związane z organizacją. W ramach programu wsparcia zmiany zawodowej pracownik może skorzystać m.in. z doradztwa zawodowego. Dzięki temu staje się bardziej świadomy swoich mocnych i słabych stron. Autoprezentacja jest bardzo ważnym elementem poszukiwania pracy. Osoba objęta programem wsparcia zmiany zawodowej ma szansę zdobyć nowe umiejętności, które ułatwią jej przebranżowienie się. Dzięki temu czas poszukiwania nowej pracy będzie zdecydowanie krótszy. Zwolniony pracownik poczuje się doceniony, mimo konieczności opuszczenia organizacji. Outplacement może pozytywnie wpłynąć na jego opinię o byłym pracodawcy.

Outplacement ma istotny wpływ na nastroje wewnątrz organizacji. Ogranicza ryzyko spadku motywacji i wydajności. Dobrze przemyślany program wsparcia zmiany zawodowej pozwala zapobiec wysuwaniu roszczeń wobec pracodawcy przez zwalnianych pracowników. Inwestycja w outplacement to inwestycja w pozytywny wizerunek organizacji zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz. Dzięki temu firma nie traci budowanego przez lata wizerunku. Takie działanie pozwala zapobiec wielu kryzysom, które mogą wpłynąć nie tylko na spadek wydajności pozostałych osób zatrudnionych, ale także spowodować mniejsze zainteresowanie wśród potencjalnych kandydatów na inne stanowiska.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/outplacement

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny