Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
3.2°C
Kontakt
gmina Drelów

Pamiątkowa tablica na 100-lecie katolickiej parafii w Szóstce

22 marca 2019 08:53 | autor: Anna Ostapiuk
fot. Archiwum Parafii w Szóstce

3 marca b.r. w Parafii Narodzenia NMP w Szóstce miało miejsce uroczyste poświęcenie pamiątkowej tablicy z listą proboszczów katolickich. Rok 2019 jest dla parafii w Szóstce rokiem wyjątkowym, gdyż mija równo 100 lat odkąd wierni modlą się w katolickiej świątyni.

Listę posługujących proboszczów otwiera wraz z rokiem 1921 ks. Stanisław Kawecki. Był to pierwszy proboszcz mianowany dekretem biskupa, wcześniej od 1919 r., od momentu jej erygowania,  w świątyni posługiwali księża sąsiednich parafii: ks. Antoni Padewski (administrator parafii Ostrówki) i ks. Karol Leonard Wajszczuk (administrator parafii Drelów). Księża ci przyjeżdżali do świątyni tylko w celu odprawienia niedzielnych mszy świętych, prowadzenia ksiąg parafialnych i poświęcenia cmentarza. Podobną funkcję pełnił również w 1961 r. ks. Aleksander Kornilak (administrator parafii Kąkolewnica). 100 lat to okres umowny, ponieważ na przestrzeni lat nie została zachowana ciągłość parafii katolickiej. W okresie II wojny światowej odebrano świątynię katolikom i przekazano prawosławnym.

Decyzją obecnego proboszcza parafii w Szóstce ks. kan. Andrzeja Duklewskiego oraz Rady Parafialnej, ze środków finansowych pozyskanych z ofiar złożonych przez parafian, przygotowano marmurową tablicę pamiątkową obejmującą lata 1919 – 2017, kiedy to funkcje proboszczów sprawowali kolejno:
1919 ks. Stanisław Kawecki
1924 ks. Aleksander Mroziński
1930 ks. Zdzisław Stanisław Rybak
1932 ks. Aleksander Prus
1935 ks. Antoni Norwa
1940 ks. Jan Czornak
1945 ks. Antoni Soszyński
1947 ks. Stanisław Kowalski
1955 ks. Stefan Sucharski
1956 ks. Modest Więckiewicz
1961 ks. Aleksander Kornilak
1961 ks. Jan Ciok
1969 ks. Jan Frączek
1970 ks. Wojciech Bednarczyk
2000 ks. Zbigniew Hawryluk
2010 ks. Edward Konarski
2017 ks. kan. Andrzej Duklewski (obecnie)

W przeszłości miejscowość Szóstkę, w różnych okresach jej istnienia, zamieszkiwali katolicy, prawosławni i unici. Polacy, Rusini i Ukraińcy. Tym samym istniały świątynie prawosławne, unickie i katolicka. Niejednokrotnie zdarzało się, że świątynię unicką zamieniano w cerkiew prawosławną lub odwrotnie. Świątynia katolicka, w której modlą się obecnie wierni, została zbudowana jako cerkiew prawosławna w latach 1889 – 1890. W tym samym czasie w 1890 r. drewniana cerkiew unicka została przeniesiona na teren cmentarza grzebalnego. W 1915 r. cerkiew prawosławna została opuszczona, a cztery lata później przejęta na świątynię rzymskokatolicką. Obecnie modlą się w niej parafianie z Szóstki i Wors. – Od 100 lat wierni mają tu kontakt z Panem Bogiem, modlą się, a kolejni proboszczowie dbali o przekaz wiary, chrzcili, udzielali sakramentów małżeństwa kolejnym pokoleniom – tłumaczy ks. kan. Andrzej Duklewski – Parafianie byli ściśle związani z duszpasterzami. Stąd pomysł wykonania tablicy. To pierwsza z zamierzonych, obecnie w przygotowaniu jest również druga tablica, poświęcona historii parafii. Zostanie odsłonięta w ostatnich dniach marca. Będzie wykonana z tworzywa sztucznego, tak by ułatwić dopisanie do niej kolejnych ważnych faktów w przyszłości.

Tablica proboszczów zawisła po prawej stronie od wejścia do świątyni, na drugą oczekuje miejsce po przeciwnej stronie.

Znajdujący się w centrum wsi Szóstka okazały budynek świątyni wyróżnia zachwycająca architektura. Został zbudowany w stylu bizantyjskim według projektu architekta Wiktora Iwanowicza Syczugowa, członka Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Na planie wpisanego w kwadrat krzyża, z centralną kopułą pośrodku, silnie akcentowanymi wewnętrznymi podziałami oraz odgrodzoną częścią ołtarzową. Budowniczowie zwrócili świątynię frontem na południe, w stronę Bizancjum. Wymurowana z cegły, na kamiennym cokole, wysoka na ponad 20 metrów, o długości 25 m i szerokości 14 m. Budynek składał się z prezbiterium, nawy, chóru, skarbca, babińca (kruchta kościelna) i wejścia na dzwonnicę. W 1931 r. dobudowano zakrystię.

foto: W. Zaremba (poświęcenie tablicy) i Archiwum Parafii w Szóstce (zewnątrz i wewnątrz kościoła)

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny