Dyrektor szkoły Dorota Herda przedstawiła sylwetkę autora, zaś młodzież szkolna zaprezentowała poruszający program słowno-muzyczny dotyczący mordów na Wołyniu.
Wyświetlona została również prezentacja multimedialna autorstwa Artura Stefaniuka – nauczyciela historii, ukazująca brutalną prawdę o rzezi wykonanej przez UPA w 1943 roku.
Po wstępnie przygotowanym przez młodzież i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Rogoźnicy głos zabrał bohater spotkania – Krzysztof Kołtun. Mówił o swoich książkach, o podróżach na Wołyń oraz zachęcał do wysłuchania audycji stworzonych w jego Antykwariacie Kresowym.
Z dystansem do tematu poeta zachęcał do podjęcia próby zrozumienia oraz poznania historii o naszych Rodakach. Odnosił się do tych historii na przykładach z literatury oraz życia codziennego, czym zaimponował uczestnikom spotkania. Ciepło i z dużą dozą humoru namawiał do pokochania Polski oraz do dobrego i prawdziwego życia.
Krzysztof Kołtun mieszka w Chełmie, jego rodzina pochodzi z Wołynia i to doświadczenie historyczne – rzeź Wołynia w 1943 r. – kiedy to w ciągu jednego dnia UPA potrafiła wymordować kilkadziesiąt wsi, w tym i Rymacze (jego rodzinną wieś) – zdeterminowała twórczość Krzysztofa Kołtuna, działalność w środowiskach kresowych oraz aktywność społeczną.
Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/w w Wysoki, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy. Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski objął wydarzenie honorowym patronatem.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny