YouTube Facebook fotogalerie
gmina Międzyrzec Podlaski

Patriotyczny wieczór okazją do odznaczenia zasłużonych

12 listopada 2019 09:20:28 | autor: Anna Ostapiuk
Szósta odsłona "Wieczoru z Patriotyzmem" zgromadziła w podmiędzyrzeckiej wsi Krzewica mieszkańców gminy, którzy wspólnie obchodząc Narodowe Święto Niepodległości uczestniczyli we wręczeniu odznaczeń zasłużony dla gminy i honorowy obywatel.

Wręczenie odznaczeń Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski podczas Wieczoru z Patriotyzmem w Krzewicy

"Niepodległa. Niepokonana. Niezwyciężona" to hasło przewodnie szóstego z rzędu Wieczoru z Patriotyzmem w Krzewicy, gminnej uroczystości upamiętniającej odzyskanie niepodległości przez Polskę. Tegoroczne spotkanie zgromadziło w dniu 11 listopada w krzewickim budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Wyszyńskiego w Kożuszkach uczniów, nauczycieli, mieszkańców i przedstawicieli gminnych jednostek publicznych. - Po 123 latach zaborów nasza Ojczyzna odzyskała wolność. Można było pokonać Polaków fizycznie, wymazać naszą Ojczyznę z map Europy, ale dzięki temu, że w sercach naszych przodków Polska była niepokonana i niezwyciężona, dzięki temu, że w sercach mieli tę tęsknotę za wolną i niepodległą Ojczyzną, dziś możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju - tymi słowami powitał zgromadzonych Zenon Domański, dyrektor SP w Kożuszkach.

Uroczystość stała się okazją nie tylko do upamiętnienia 101 rocznicy odzyskania niepodległości, ale też uhonorowania mieszkańców gminy za ich wzorowe postawy patriotyczne i aktywną działalność na rzecz społeczności lokalnej.  - Wśród zasłużonych dla gminy Międzyrzec Podlaski sołtysi, mieszkańcy miejscowości, odszukali w swojej pamięci ludzi, którzy tworzyli historię, którzy swoją codzienną pracą i zaangażowaniem przyłożyli małą cegiełkę w rozwój tej gminy. Dzisiaj wśród zasłużonych będziemy mieli też osoby, które odeszły od nas, ale ważne jest, że ci ludzie żyją w naszej pamięci, że zapisują się w pamięci miejscowości i historii gminy - mówił wójt Krzysztof Adamowicz - Dzisiaj możemy być dumni z naszych przodków, że możemy żyć w niepodległym kraju, żyć pełną piersią. Ale wolność nie jest dana raz na zawsze, dlatego musimy ją pielęgnować, a najlepszym nośnikiem wolności, niepodległości i umiłowania Ojczyzny jest każdy z was.

Uchwałą XIII/99/2019 Rady Gminy z dnia 31 padziernika 2019 r. tytułem i odznaczeniem Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski uhonorowano:

1. Kazimierza Ostapowicza
2. Wiesława Domańskiego
3. Wojciecha Michaluka
4. Andrzeja Cepa
5. Franciszka Korniluka
6. Karola Łukaszuka
7. Stanisława Marciniuka
8. Justynę Kowalczuk - Lesiuk
9. Pawła Orłowskiego
10. Agnieszkę Słupek
11. Stowarzyszenie Przyjazne Misie

Wyrazem najwyższego uznania i uhonorowania za zasługi Honorowe Obywatelstwo Gminy Międzyrzec Podlaski przyznano w tym roku  dr. Szczepanowi Kalinowskiemu, który odbierając statuetkę wyraził dumę z tego, że to Podlasie było jednym z prekursorów społeczności, ktora odpowiedziała na wezwanie do walki o wolność. - Możemy być dumni z naszych przodków, bo przyczynili się do tego, że my dzisiaj możemy cieszyć się z wolności - mówił dr. Kalinowski 

Dr Szczepan Kalinowski urodził się 5 listopada 1950 roku w Międzyrzecu Podlaskim, ukończył Szkołę Podstawową Nr 1, a w 1969 r. Liceum Ogólnokształcące w Międzyrzecu Podlaskim. Nauczyciel akademicki ZW AWF i PWSZ w Białej Podlaskiej, regionalista, bibliofil i edytor, działacz społeczny, publicysta, wiceprezes TPN w Międzyrzecu Podlaskim. Działacz ZHP, PTTK i towarzystw regionalnych. Napisał kilkadziesiąt artykułów na temat Podlasia, krajoznawstwa, historii, kresów i dziejów Kościoła. Współautor pierwszego przewodnika po Międzyrzecu i okolicach. Zredagował dokonując wyboru wierszy i opatrzył wstępem antologię pt. „Unici w poezji polskiej”, autor książki „Szlakiem Legionów po Podlasiu”. W 1989 r. uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi, a dziewięć lat później Srebrnym Medalem Opiekuna MPN. W 2004 r. odznaczony Medalem Zasłużony dla Powiatu Bialskiego, w 2008 r. - Zasłużony dla Gminy Międzyrzec Podlaski i Honorowy Członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Jabłońskiej. W 2001 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski, a dziś zyskał miano Honorowego Obywatela Gminy Międzyrzec Podlaski.

O artystyczną oprawę uroczystości zadbały dzieci i młodzież szkolna, która przygotowała montaż słowno - muzyczny oparty o piosenki i wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem niepodleglości.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male