YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Pierwsi pacjenci w Łózkach już w czerwcu

19 maja 2020 14:08:37 | autor: Anna Ostapiuk
W drugiej połowie czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Łózkach, na którego scenariusz niewątpliwie będzie miała duży wpływ epidemia koronawirusa. Tymczasem trwają ostatnie prace, budynek jest sukcesywnie doposażany, a na stanowiska medyczne wciąż można aplikować składając CV do międzyrzeckiego szpitala.

Na 19 czerwca zaplanowano otwarcie Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Łózkach (fot. Anna Ostapiuk)

Okazały budynek Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Łózkach, będący jednostką SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim, już wkrótce stanie się jedną z oficjalnych wizytówek nie tylko gminy Drelów, ale i całego powiatu bialskiego. Na 19 czerwca zaplanowano uroczyste otwarcie placówki, do której zostaną przeniesieni dotychczasowi pacjenci miejskiego ośrodka funcjonującego przy ulicy Wiejskiej. 15 pacjentów to dopiero początek, bowiem, jak informuje dyrektor SPZOZ Wiesław Zaniewicz, trwa procedura zapisów do jednostki, w której docelowo miejsce otrzyma prawie 90 osób. - Stan epidemiczny związany z koronawirusem zmienił nam trochę sposób zapisywania nowych pacjentów, ale kolejne zgłoszenia trwają i pacjenci będą systamatycznie przyjmowani do placówki. Osoby obecnie przebywające w ośrodku w Międzyrzecu zostaną przeniesieni do Łózek, a dotychczasowa placówka zakończy działalność w obecnej lokalizacji.

Na chwilę obecną zakończyły się prace budowlane i wykończeniowe, wewnątrz pozostało m.in. rozstawienie łóżek i mebli. Zakład oczekuje jeszcze na ostatnie dostawy, które mają być zrealizowane do końca maja. Trwają natomiast prace związane z zagospodarowaniem terenu. Za budynkiem, oprócz obecnego już parkingu, powstanie teren rekreacyjny, na placu pojawią się chodniki, ławki i altany, w ramach projektu zostanie również nasadzona roślinność.

Na wyposażeniu ZOL-u znajduje się sprzęt medyczny niezbędny do funkcjonowania zakładu, natomiast w ramach tego samego projektu doposażona zostanie jednostka macierzysta. - Właśnie dotarły do nas aparaty USG, w szpitalu będzie również taki sprzęt jak laparoskop, endoskop, system Holtera i bieżni wysiłkowych - wymienia dyrektor Zaniewicz - W miarę potrzeb pacjenci będą dowożeni na specjalistyczne badania do szpitala. Szpital, jak i ZOL, będą obsługiwały naprzemiennie dwa ambulanse, zarówno nowy, który na wyposażeniu placówki jest od 14 maja br., jak i jego poprzednik otrzymany za symboliczne 1 euro w 2019 r. - Nie da się przypisać do ZOL-u tylko jednego pojazdu. Oba ambulanse są przypisane do SPZOZ w Międzyrzecu, którego zakład w Łózkach jest jedną z jednostek szpitalnych - dodaje administrator. 

Przypomnijmy, że według projektu „Wzrost efektywności i dostępności oraz koordynacji świadczeń zdrowotnych udzielanych przez SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim poprzez doposażenie Zakładu i utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Łózkach”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, doposażone zostaną Zakład Diagnostyki Endoskopowej, Pracownia Gastroskopii i Pracownia Kolonoskopii, Poradnia Kardiologiczna, Pracownia Echokardiografii i Prób Wysiłkowych oraz Blok Operacyjny. Szpital wzbogaci nowoczesny zestaw endoskopowy – gastroskop i kolonoskop wraz z oprzyrządowaniem i myjnią dezynfekującą, echokardiograf, zestaw do wykonywania prób wysiłkowych z oprogramowaniem, bieżnia i cykloergometr rowerowy oraz zestaw laparoskopowy. Wartość projektu to 11 680 647,99 zł, przy czym kwota dofinansowania sięga 7 590 537,11 zł.

W Zakładzie Opiekńczo - Leczniczym w Łózkach przewidziano zatrudnienie dla około 50 osób. Obecnie trwa postępowanie rekrutacyjne na stanowiska: pielęgniarka, opiekun medyczny, salowa, fizjoterapeuta, logopeda, terapeuta zajęciowy i psycholog. Osoby zainteresowane mogą przesyłać CV na adres: sekretariat@spzozmc.pl Szczegółowe informacje na stronie ⇒ SPZOZ.

Zaplanowany na 19 czerwca dzień oficjalnego otwarcia zbliża się wielkimi krokami, kwestią nierozstrzygniętą pozostaje sposób przeprowadzenia uroczystości w dobie epidemii koronawirusa. - Terminy przesuwały się kilkukrotnie ze względu na kwestie techniczne: sprawy przetargowe, niemożność zwołania sesji w celu przekazania dotacji, szpital nie mógł podpisać umowy ze względu na brak zmian w budżecie - wyjaśnia starosta powiatu bialskiego Mariusz Filipiuk. - 27 maja odbędzie się sesja, na której, mam nadzieję, uda się wszystkie bieżące kwestie dopiąć. Planujemy większe otwarcie, lecz jeśli przepisy nie pozwolą na takie rozwiązanie, odbędzie się tylko przeniesienie pacjentów i symboliczne przecięcie wstęgi w ramach zachowania wszelkich reguł bezpieczeństwa.


Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Łózkach


 
Dodaj swój komentarz:
 • captcha
 • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
  (21 maja 2020 22:40:49) A dla kogo? Pacjencie,nie rozumiem Twojej radości, że "wreszcie nie wszystko dla Międzyrzeca". Pacjenci z M-ca też tam pojadą, a Ośrodek na Wiejskiej też nie był tylko dla M-ca. autor: gość
  (21 maja 2020 21:36:34) A dla kogo? Pacjencie,nie rozumiem Twojej radości, że "wreszcie nie wszystko dla Międzyrzeca". Pacjenci z M-ca też tam pojadą, a Ośrodek na Wiejskiej też nie był tylko dla M-ca. autor: gość
  (20 maja 2020 10:27:26) Brawo! Wreszcie nie wszystko dla Międzyrzeca autor: pacjent
  (19 maja 2020 19:36:49) Zaraz, zaraz od otwarcia międzyrzeckiego ośrodka nie minęło nawet 3 lat, a już będzie zamknięty? A czy pieniądze włożone w modernizację i przystosowanie lokalu się chociaż zwróciły? A może pan dyrektos to wyrówna zamykając kolejny oddział? autor: ja z Międzyzeca
  logo male