W przeglądzie wystąpiło 12 zespołów śpiewaczych i wokalista Piotr Struczyk. Każdy z wykonawców zaprezentował po jednym wybranym utworze. - Spotkaliśmy się, by pieśnią sławić Matkę Boską, pielęgnować tradycję, nie tylko ludową, ale i religijną, bo to ściśle się łączy. Prosiliśmy, by w tym roku każdy zaprezentował jedną pieśń, ale z uzasadnieniem jej wyboru: dlaczego jest szczególnie bliska ich sercu, czym się charakteryzuje? Zespoły bardzo poważnie podeszły do tematu - zauważyła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z siedzibą w Wysokim Sylwia Hubica .
Tym razem zaprezentowali się wykonawcy nie tylko z powiatu bialskiego, ale też łukowskiego i radzyńskiego. Tradycyjnie wydarzenie miało miejsce w kaplicy w Przychodach. - Już po raz trzynasty w miesiącu maju Zespół "Echo" z Przychód, najstarszy w Gminie Międzyrzec Podlaski, z dużymi tradycjami i osiągnięciami, organizuje Przegląd Pieśni Maryjnej. Miesiąc maj to właśnie miesiąc Maryjny i bardzo ważnym elementem jest połączenie tego sacrum z kulturą ludową. Cieszę się bardzo, że to zespól z tej miejscowości podjął się organizacji takiego przedsięwzięcia - podkreślił Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz , mieszkaniec Przychód. - Jeszcze dzisiaj spotykamy rozmodlonych ludzi przy kapliczkach na nabożeństwie majowym. Ta tradycja jest tak mocno zakorzeniona w ludowości tej ziemi, że bez niej chyba byśmy nie istnieli. Dziś gromadzimy się, by dać wyraz miłości do ziemi ojczystej, a przede wszystkim przywiązania do chrześcijańskiej wiary.
8 maja w Przychodach wystąpili:
- Zespół "Echo" z Przychód
- Zespół "Leśne Echo" z Zaścianek
- Dziecięcy Zespół Ludowy „Hreczka” z Zaścianek
- Zespół "Kalina" z Wygnanki
- Zespół "Ale Baby" z Berezy
- Jadwiga Tarasiuk z Zespołu "Nadzieja" z Mań
- Piotr Struczyk
- Zespół "Jutrzenka" z Rogoźnicy
- Zespół "Niezapominajki" z Dminina
- Zespół "Jagódki" ze Żdżar
- Zespół "Białynia" z Worońca
- Zespół "Tęcza" z Brzozowicy Małej
- Zespół "Sami Swoi" z Tłuśćca
Wydarzenie po raz kolejny przyjęło formę przeglądu, bez wyłaniania laureatów. - Tu nie chodzi o miejsce, a o to, by być ze sobą, wspólnie przenikać się tą atmosferą i wspólnie pośpiewać, w ten sposób oddając hołd Matce Boskiej. Przy okazji uczynić też coś dobrego, bo modlitwa zawsze jest dobra - zaznaczył wójt Adamowicz.
Po przeglądzie w remizie OSP publiczność mogła obejrzeć wystawę prac konkursowych "Maj w tradycji podlaskiej wsi". W konkursie plastycznym wzięły udział dzieci i młodzież z terenu gminy. - Możemy zobaczyć, jak dzieci wyobrażają sobie i jak widzą maj. Cieszę się, że ich wyobrażenia są bliskie temu, co my mamy w głowach. To znaczy, że to, co dziś tutaj robimy, co robią zespoły ludowe, jest bardzo ważne. To my kształtujemy to, co nasze dzieci mają w głowach - mówiła dyrektor Hubica.
Decyzją komisji konkursowej nagrody w konkursie plastycznym "Maj w tradycji podlaskiej wsi" przyznano:
I miejsce w kategorii przedszkolnej:
Patryk Wrzos
Iga Sójka
I miejce w kategorii wiekowej klas I-III:
Gabriel Jędruchniewicz
I miejsce w kategorii wiekowej IV – VIII:
Jakub Siłuszyk
Wyróżnienia:
Wiktoria Oświt
Amelia Stefaniuk
Izabela Siłuszyk
Milena Sawczuk
Gabriela Jakubowicz
Jakub Wrzos
Krzysztof Klaczyński
Cezary Kokoszkiewicz
Lena Grzeszyk
Edyta Drynio
Wiktoria Kunowska
Edyta Drynio
Wiktoria Kurowska
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny