Skupiamy się na tym, co nas łączy
Piknik rodzinny to impreza integracyjna organizowana w SOSW w Międzyrzecu Podlaskim od kilkunastu lat na przełomie wiosny i lata.
- Ta impreza służy integracji z rodzicami. Organizuje ją Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Międzyrzecu Podlaskim, rada rodziców i Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Zrozumieć Ich Świat”. Celem tej imprezy jest skupienie się na tym, co nas łączy, a nie dzieli. Wszyscy tutaj chcemy być bezpieczni, bo jesteśmy w środowisku szkolnym, w gronie naszych rodzin i opiekunów. Uczymy się akceptować siebie nawzajem: rodzice nas, my rodziców i uczniów. Jest to też forma wymiany doświadczeń, bo rozmawiamy tego dnia o różnych radościach i problemach - przybliża założenia piknikowej imprezy dyrektor SOSW w Międzyrzecu Podlaskim Jolanta Modrzewska .
Piknikowi każdego roku towarzyszy poczęstunek, grill z kiełbaskami i słodkości, a dodatkowo zabawy animacyjne prowadzone przez zaproszonych animatorów. W tym roku w murach SOSW gościł Fantomasz. Podczas imprezy nie zabrakło zabawy tanecznej, ale też i konkurencji sportowych na świeżym powietrzu.
Dajemy dzieciom nowe doznania i wiedzę
Organizacja wydarzenia w tak atrakcyjnej formie dla jej uczestników możliwa jest dzięki zaangażowaniu przedstawicieli i środkom finansowym Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Zrozumieć Ich Świat”, które działa przy SOSW Międzyrzec Podlaski na rzecz jego wychowanków.
- Wszystkie nasze działania podejmowane są na rzecz wychowanków tego ośrodka i ich rodzin. Działamy od 14 lat, zrobiliśmy wiele imprez, głównie to integracja, wypoczynek, zwiedzanie i turystyka. Zależy nam na tym, żeby tym dzieciom coś pokazać, żeby mogły doświadczyć czegoś, czego na co dzień nie zrobią. Od wielu lat prowadzimy też zajęcia na basenie, więc jest to kontakt z wodą i nauka pływania. Od kilku lat prowadzimy festiwal talentów obejmujący swoim zasięgiem województwo, również przegląd twórczości artystycznej. Co roku wyjeżdżamy na wycieczki, które są jednocześnie lekcją dydaktyczną dla dzieci, bo poznają muzea, różne środowiska, dowiadują się też, jak dawniej wyglądało życie. Co roku próbujemy im dać nowe doznania i nową wiedzę. Naszą rolą jest wspieranie działań wychowawczych SOSW. Dzisiaj jesteśmy współgospodarzami tego pikniku integracyjnego, który współfinansujemy z radą rodziców - podkreśla prezes stowarzyszenia Leszek Stęślik .
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Zrozumieć Ich Świat” współpracuje ściśle m.in. z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej, PFRON i miejskim magistratem, podejmuje również różnorodne inicjatywy. - Pozyskujemy z tych instytucji środki, co chwilę pojawiają się też nowe inicjatywy wzbogacające ofertę edukacyjną. Mamy świadomość ograniczenia dostępu wychowanków SOSW do niektórych rzeczy, więc staramy się zapewnić im możliwość korzystania z jak największej ilości wydarzeń - dodaje prezes Stęślik.
Dzieci niepełnosprawne chcą być szczęśliwe
Każda forma inicjatyw podejmowanych przez SOSW, radę rodziców i stowarzyszenie to nie tylko doskonała okazja dla całych rodzin, by spędzić wspólnie czas, ale też wspierać się w radzeniu sobie z różnymi aspektami niepełnosprawności. Doceniają to rodzice wychowanków ośrodka, którzy chętnie angażują się w przygotowania i przebieg imprez, dokładają też starań przy pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Nie zabrakło ich także podczas pikniku, a jako rada rodziców mają nadzieję, że w codziennej walce o dobro dzieci będą ich wspierać instytucje.
- Dzieci niepełnosprawne, tak samo jak zdrowe dzieci, chcą być szczęśliwe. Aby być szczęśliwym, trzeba żyć wśród innych ludzi, mieć wspólne radości, wspólnie spędzać czas, nawiązywać znajomości i przyjaźnie. Nasze niepełnosprawne dzieci nie mają do tego okazji. Nasze dzieci potrzebują wsparcia nie tylko w edukacji i oświacie, ale - pewnie przede wszystkim - w nawiązywaniu relacji z innymi i w rozwijaniu ich aktywności społecznej i poczucia wartości jako ludzi. W zajęciach dodatkowych, wyjazdach i zawodach sportowych najczęściej uczestniczą dzieci najlepiej funkcjonujące, a dzieci z głębszymi niepełnosprawnościami, których jest wiele w SOSW, rzadko korzystają z takich działań - podkreśla członkini rady rodziców SOSW, pedagog specjalny na co dzień pracująca z dziećmi z niepełnosprawnościami Iwona Płaszewska . Jak zauważa, piknik rodzinny to szczególnie ważne dla dzieci i ich rodziców wydarzenie. Wspólnie spędzają miłe chwile, bawią się, wzmacniają przyjaźnie. - Dziękujemy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Zrozumieć Ich Świat” i radzie rodziców za zorganizowanie pikniku. Miło nam, że pracownicy ośrodka także się angażują. Rodzice pieką ciasta, sprzedają je, pozyskują środki w inny sposób, poświęcają swój czas. Ale potrzebujemy też wsparcia instytucjonalnego, z nim możemy zdziałać więcej. Wierzymy, że wreszcie dla naszych dzieci znajdzie się miejsce na plac zabaw, że zorganizujemy dla nich więcej aktywności. Ufamy, że nadszedł dla nas wszystkich dobry czas, a miasto i szkoła będą nas wspierać.
Pracowity i atrakcyjny koniec roku szkolnego
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Międzyrzecu Podlaskim na co dzień zapewnia opiekę i edukację w przedszkolu i szkole podstawowej, a także w szkole przysposabiającej do pracy. Prowadzi również grupę wychowawczą, tzw. internat. Obecnie placówka ma ponad 70 wychowanków i prowadzi wczesne wspomaganie rozwoju dla ponad 30 dzieci.
- W naszym ośrodku przebywają i uczą się uczniowie z niepełnosprawnością znaczną, umiarkowaną, głęboką oraz sprzężoną, również dzieci z autyzmem, w wieku od 3 do 25 lat. Prowadzimy też wczesne wspomaganie rozwoju dziecka dla dzieci spoza ośrodka, od ich urodzenia do szóstego roku życia, zanim pójdą do szkoły. Te dzieci, często przy asyście rodzica, mają zajęcia ze specjalistami: psychologiem, pedagogiem i logopedą - wyjaśnia dyrektor Modrzewska.
Już niedługo zakończy się rok szkolny 2023/2024, ale zanim to nastąpi społeczność szkolna wybiera się jeszcze na wycieczkę do Krainy Rumianku, a 7 czerwca weźmie udział w olimpiadzie sportowej, na którą zaprosi zaprzyjaźnione placówki. - Ta olimpiada nie miałaby takiego wymiaru, gdyby nie pomoc studentów AWF, którzy organizują dla nas wszystkie dyscypliny i prowadzą wydarzenie - podaje szczegóły sportowej imprezy dyrektor SOSW. Kolejne zaplanowane wydarzenie to festiwal piosenki, ktory odbędzie się na terenie ośrodka 11 czerwca. Ostatni przedwakacyjny miesiąc będzie również pracowitym czasem dla szkolnej grupy teatralnej, która wyjedzie na przegląd drużyn teatralnych do Firleja.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny