Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-0.4°C
Kontakt
gmina Międzyrzec Podlaski

Piloci gościli w szkole w Krzewicy

28 października 2021 16:14 | autor: Anna Ostapiuk
Piloci Mirosław Joński i Franciszek Ostrowski (fot. PSP im. kard. S. Wyszyńskiego w Kożuszkach z siedzibą w Krzewicy)

Społeczność szkolna PSP w Kożuszkach z siedzibą w Krzewicy wzięła udział, 21 października, w spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Piloci major Mirosław Joński i podpułkownik Franciszek Ostrowski podzielili się wspomnieniami o funkcjonowaniu lotniska wojskowego w Krzewicy. Przybliżyli historię i działalność bazy lotniczej, gdzie w przeszłości szkolili młodych lotników.

W pobliżu wsi znajdowało się lotnisko wojskowe Krzewica. "Lotnisko wybudowane przez Niemców podczas drugiej wojny światowej w ramach przygotowań do „Operacji Barbarossa”, której celem był atak na ZSRR. Tuż przed atakiem Niemiec hitlerowskich na ZSRR, na przygotowane lotnisko w Krzewicy 14 czerwca 1941 roku zostaje przebazowana „I. Grupa Jagdgeschwader 53 Ace of Spades” (As Pik) wyposażona w samoloty Messerschmitt Me 109, oraz w dniu 15 czerwca 1941 roku dołącza na lotnisko „IV Grupa Jagdgeschwader 51 Mölders", którego godłem na kadłubach samolotów była tarcza z namalowanym na niej butem w kolorze czarnym na białym tle. Pobyt na lotnisku obu grup myśliwskich nie trwał jednak długo gdyż z uwagi na szybko oddalającą się linię frontu po ataku na ZSRR samoloty zostały przebazowane do Prużan. W trakcie walk na wschodzie lotnisko nie odgrywa większej roli, aż do 1944 roku, gdy armia czerwona zaczęła zbliżać się do wschodnich granic polski. W okresie powojennym lotnisko było wykorzystywane od 1952 roku jako trawiaste wojskowe lądowisko polowe-szkolne. Stacjonowały tu okresowo różne pułki min: jedna z eskadr 59 Pułk Szkolno-Bojowego z Białej Podlaskiej. I chociaż w bazie zmieniali się ludzie i sprzęt, charakter lotniska pozostawał wciąż ten sam i pozostał do samego końca jego istnienia jako trawiaste wojskowe lądowisko polowe-szkolne." ( czytaj więcej ⇒ Blog Aloszak - Szeroki trakt )

fot. lotnisko

Wokolicach lotniska został zestrzelony pilot amerykańskiego samolotu myśliwskiego "Mustang" P-51 por. Frank T. Sibbet z San Francisco. Stało się to w dniu 21 czerwca 1944 r. podczas przelotu amerykańskich samolotów z jednego z lotnisk w Anglii do Połtawy na Ukrainie. Pilot ratował się wprawdzie skokiem ze spadochronem ale ze względu na małą wysokość spadochron nie rozwinął się. Jego grób znajduje się na cmentarzu katolickim w Międzyrzecu Podlaskim.

______________________
Źródło: PSP w Kożuszkach

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny