YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Placówka w Maniach gotowa na przyjęcie wychowanków

2 marca 2019 14:44:22 | autor: Anna Ostapiuk
W najbliższych dniach do Placówki Opiekuńczo–Wychowawczej w Maniach zawitają pierwsi mieszkańcy.

 

30 stycznia 2019 r. Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych rozpoczęło funkcjonowanie w nowo wyremontowanym budynku w Maniach. W listopadzie ubiegłego roku zakończono prace budowlane. Obecnie trwają jeszcze ostatnie czynności prowadzące do zaadaptowania i modernizacji budynku na potrzeby placówki w zakresie opieki, rozwoju, aktywizacji społecznej wychowanków oraz standardów wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

W Placówce Opiekuńczo–Wychowawczej w Maniach w najbliższym czasie zamieszka czternastu wychowanków. Przygotowano dla nich w pełni wyposażone dwuosobowe pokoje z łazienką. Kuchnię i jadalnię przystosowano do wspólnego przyrządzania posiłków przez wychowawców i dzieci. Również takie czynności jak pranie, sprzątanie i pomoc w pielęgnowaniu terenów zielonych wokół obiektu będą należały do wychowanków. Umożliwienie pracy przy podstawowych obowiązkach domowych przyczyni się do nauki samodzielności i zaradności oraz wprowadzi nawyk wypełniania tychże obowiązków, co wpisuje się w założenie aktywizacji społecznej – podkreślają przedstawiciele placówki. - Rezygnacja z modelu placówki jako instytucji z obsługą to podejście, które czyni ją nowoczesną i pierwszą tego typu jednostką w województwie lubelskim i regionie.
W budynku utworzono sale terapeutyczne, strefę cichego wypoczynku, kącik internetowy, salę telewizyjną i biblioteczną. Przy placówce powstało zaplecze rekreacyjno–sportowe w postaci boiska, placu zabaw z siłownią zewnętrzną, sceny i altany.

Na placu przylegającym do budynku powstały również dwa mieszkania chronione dla osób opuszczających placówkę bez możliwości powrotu do własnego domu, a chcących zachować samodzielność. Zapewnienie mieszkania pozwoli na samodzielne gospodarowanie i przygotowanie się do rozpoczęcia życia w środowisku społecznym.

Dyrektor Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych w Maniach Piotr Malesa wyraża nadzieję, że wychowankowie odnajdą się w placówce nastawionej na utrzymanie domowej atmosfery, wzajemnego szacunku i zaufania. Podkreśla również, że będzie ona otwarta dla osób odwiedzających, gości, kolegów i koleżanek. Zachęca do odwiedzin i wspólnego korzystania np. z kompleksu sportowego.

Placówka powstała w nieużywanym budynku szkoły podstawowej w ramach projektu „Adaptacja i dostosowanie budynku byłej Szkoły Podstawowej w Maniach do potrzeb placówki opiekuńczo–wychowawczej wraz z mieszkaniami chronionymi”.

Wartość projektu: 2 870 325,99 zł z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 2 042 185,55 zł (inf. Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej).

Celem projektu jest wzrost dostępności wysokiej jakości usług opiekuńczo–wychowawczych świadczonych na obszarze Powiatu Bialskiego.


 

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male