Strażacy do akcji przystąpili przed godz. 15. Na miejscu stawiły się dwie jednostki z JRG Międzyrzec Podlaski oraz OSP KSRG Rzeczyca, OSP KSRG Rogoźnica, OSP Śródmieście, OSP Zawadki i OSP Stołpno. Ogień szalał na łąkach położonych między Krzną a Wipaszem. Wodę do gaszenia pożaru pobierano wprost z rzeki.
5 marca strażacy zainaugurowali ogólnopolską kampanię „Stop Pożarom Traw”. Jej celem jest edukacja i przeciwdziałanie wiosennemu wypalaniu traw, które stanowi zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska. Każdego roku w Polsce ma miejsce kilkadziesiąt tysięcy pożarów suchej roślinności na polach i nieużytkach. Według statystyk Państwowej Straży Pożarnej ponad 90% wszystkich tego typu zdarzeń to efekt podpaleń. Na terenie woj. lubelskiego od 1 stycznia do 6 marca 2025 roku doszło do 278 pożarów traw, łąk i nieużytków.
Już od wielu lat przedwiośnie to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
Foto: OSP Śródmieście / Info: KM PSP Biała Podlaska
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny