Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
-0.6°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Pobiegli „Tropem Wilczym”

7 marca 2023 17:49 | autor: redakcja

Około 120 osób zameldowało się na starcie tegorocznej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, który już po raz siódmy odbył się w Międzyrzecu Podlaskim.

Idea Biegu, którego organizatorem jest Fundacja "Wolność i Demokracja", to honorowanie Żołnierzy Niezłomnych, których sylwetki oraz historie są przypominane przy kolejnych edycjach imprezy. W tym roku zawodnicy biegli w pamiątkowych koszulkach z podobiznami Kurierów Niezłomnych – Tadeusza Płużańskiego, Witolda Pileckiego, Alicji Wnorowskiej i Ireny Szajowskiej.

W Międzyrzecu uczestnicy Biegu zebrali się przy muralu upamiętniającym żołnierzy AK – WiN przy ulicy Kościelnej, skąd ruszyli w trasę liczącą 1963 metry i upamiętniającą rok śmierci Józefa Franczaka ps. Lalek, uznawanego za ostatniego żołnierza podziemia niepodległościowego. W tym roku przypada 60. rocznica jego śmierci, o czym pisał w liście do organizatorów i uczestników Biegu Prezydent RP Andrzej Duda:

„Tegoroczne obchody przypominają także o rocznicach dwóch innych wydarzeń, stanowiących główne cezury zrywu. I tak, 26 sierpnia minie 80 lat od zdradzieckiego pojmania przez Sowietów por. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica”, który został następnie zamordowany, a jego podkomendni rozbrojeni, rozstrzelani lub wcieleni siłą do czerwonej partyzantki. Dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w 1943 roku nad Jeziorem Narocz, uznaje się za pierwszy jawny akt agresji Rosji Sowieckiej wobec Armii Krajowej. Doświadczenie to zaważyło na późniejszej postawie żołnierzy okręgu wileńskiego AK, na czele z legendarnym mjr. Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszką”, w oczach których komunistyczna Moskwa nie mogła być już odtąd „sojusznikiem naszych aliantów”, lecz stała się drugim – obok hitlerowskich Niemiec – śmiertelnym wrogiem i okupantem. Z kolei 21 października przypadnie 60. rocznica śmierci ostatniego z leśnych, Józefa Franczaka „Lalka”, który poległ w walce z siłami milicji i aparatu bezpieczeństwa. Między tymi wydarzeniami i datami – między 1943 a 1963 rokiem – zamyka się epopeja narodowego powstania przeciwko czerwonym najeźdźcom i okupantom oraz funkcjonariuszom obcego, narzuconego naszemu narodowi reżimu.”

W Biegu „Tropem Wilczym” nie prowadzi się żadnych klasyfikacji, a na mecie wszyscy uczestnicy nagradzani są pamiątkowymi medalami. Z kronikarskiego obowiązku odnotujemy więc jedynie, że w tym roku jako pierwszy linię mety minął Filip Pocztarski.

Organizatorem Biegu było Starostwo Powiatowe oraz Zespół Szkół Technicznych, który zadbał o dodatkowe atrakcje dla uczestników, udostępniając im swoją strzelnicę. Trasę zabezpieczali strażacy z OSP Stołpno.

- Gdy ta inicjatywa się pojawiła byłem orędownikiem, aby bieg organizować również w powiecie bialskim, a Międzyrzec jako największe miasto na terenie powiatu był naturalnym wyborem. Są tu trzy szkoły średnie, a Bieg choć skierowany jest do wszystkich, to szczególnie istotne dla mnie jest, aby uczestniczyło w nim jak najwięcej młodych ludzi – mówił na mecie wicestarosta Janusz Skólimowski.

>>>> Fotogaleria z Biegu <<<<

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny