YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Podsumowali kulturalny rok

5 stycznia 2020 20:01:21 | autor: Justyna Madan
Już po raz szósty odbyła się Gala Kultury Powiatu Bialskiego. 17 grudnia w sali widowiskowo-kinowej Gminnego Ośrodka Kultury w Janowie Podlaskim podziękowano artystom, władzom samorządowym, pracownikom instytucji kultury i działaczom kultury za ich działania. Tym razem gala połączona była z podsumowaniem Roku Kultury Ludowej w Powiecie Bialskim.

Gala Kultury Powiatu Bialskiego 2019 (arch. Powiat Bialski)

Gala to doroczna okazja aby podziękować osobom i instytucjom za ich wkład za tworzenie i upowszechnianie kultury na terenie powiatu bialskiego. Na zaproszenie starosty bialskiego Mariusza Filipiuka odpowiedziało wielu samorządowców i dyrektorów szkół czy instytucji kulturalnych, również z gmin Międzyrzec Podlaski i Drelów oraz miasta Międzyrzec Podlaski.

Imprezę rozpoczął występ dwójki młodych artystów z Janowa Podlaskiego - Zuzanny Pikacz oraz Mateusza Łopaciuka. Nie zabrakło tradycyjnych pieśni ludowych i kolęd w wykonaniu Zespołu Ludowego „Pawłowianki” z Nowego Pawłowa, Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Jakówek, Zespołu „Studzienczanie” ze Studzianki i „Pohulanka” z Kopytnika, a także Ludowego Zespołu Śpiewaczego "Dobrynianki" z Dobrynia Dużego. Starosta bialski podziękował wszystkim zaangażowanym w działalność kulturalną powiatu bialskiego, a także dobrą współpracę z władzami gminy, nie tylko na polu kulturalnym.

Podczas Gali podsumowano XII edycję konkursu dla bibliotek publicznych powiatu bialskiego ph „Biblioteka Roku Powiatu Bialskiego”. Tytuł za rok 2019 przypadł Gminnej Bibliotece Publicznej w Sławatyczach, która wyróżniła się ilością przedsięwzięć skierowanych do mieszkańców.

Podczas drugiej części Gali podsumowano Rok Kultury Ludowej w Powiecie Bialskim. Do przystąpienia do obchodów zadeklarowało się 40 podmiotów i zgłosiły one chęć zorganizowania 211 imprez. W sumie zrealizowano 245 przedsięwzięć przez 70 podmiotów (samorządy, parafie, instytucje kultury, szkoły różnych szczebli, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne). Były to m.in. warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, taneczne, wystawy, wieczornice, apele, kąciki regionalne, pokazy tańca, konkursy, spotkania czytelnicze i z twórcami ludowymi, dni kultury ludowej.

Wśród ciekawych przedsięwzięć wymieniono powstanie koła tanecznego w Szkole Podstawowej w Tuliłowie, opracowanie książki kucharskiej w Liceum Ogólnokształcącym w Międzyrzecu Podlaskim czy Festiwal Podlaskich Tańców i Zabaw Korebeczka prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska. Starosta wręczył dyrektorom, nauczycielom, pracownikom instytucji kultury, prezesom organizacji pozarządowych, kierownikom zespołów artystycznych dyplomy z podziękowaniami.
 


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male