Zgromadzonych na sali uczestników przeglądu oraz publiczność powitali prezes SILT Czesław Węgrzyniak oraz bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Tłuśćcu Elżbieta Baj. - To nie przypadek, że po raz kolejny spotykamy się właśnie 10 listopada, w przeddzień Dnia Niepodległości. Przez dziesięć lat stowarzyszenie wraz z biblioteką poprzez gminny konkurs historyczny "To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przeżywa w sercu i pamięci" starało się zaszczepić młodemu pokoleniu pielęgnowanie lokalnej tradycji i poczucie dumy z małej ojczyzny. Przez ten okres powstawały liczne prace, które mówiły o rodzinie, obrzędach, historii, bohaterach wojennych i czasów współczesnych, które są niezbitym dowodem, że młodzi ludzie znają znaczenie słowa patriotyzm - mówiła Elżbieta Baj . - Podczas wręczania nagród towarzyszyła nam przez te dziesięć lat poezja śpiewana. Dzisiaj zapraszamy do świata poezji śpiewanej w wykonaniu młodzieży.
Artyści występujący tego dnia na scenie, trzynastu wykonawców, w tym dwie grupy, zaprezentowali swoje umiejętności śpiewając po dwa utwory z nurtu poezji śpiewanej, piosenki aktorskiej lub poetyckiej. Występy oceniała komisja konkursowa w składzie: Magdalena Chodzińska, Sylwia Hubica i Angelika Magier.
Zwycięzcą i zdobywcą statuetki przeglądu został zespół w składzie: Antonina, Patrycja, Bartosz - rodzeństwo Nurzyńskich oraz Kinga Gomółka za wykonanie utworów „Bajka” Sanah oraz „Jestem białą kartką” A. Grześkiewicz.
Wyróżnienie przyznano: Ewelinie Matejko, Aleksandrze Prokopiak i Aleksandrze Baj. Pozostałe uczestniczki przeglądu: Weronika Duda, Maria Jowik, Zofia Jurkowska, Anna Osiej, Alicja Siłuszyk, Julia Tomczak oraz Julia Wiśnicka otrzymały dyplomy, zaś wszyscy wykonawcy drobne upominki.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminnego i podległych mu instytucji, mieszkańcy Tłuśćca i osoby zaangażowane w przygotowanie przeglądu. - To spotkanie ma szczególny wymiar w przeddzień Święta Niepodległości. Niektóre z tych utworów korzeniami wrosły w walkę o niepodległość - mówił wójt Krzysztof Adamowicz . - Dziękuję za przepiękne chwile.
Wydarzenie uświetnił występ duetu Katarzyny Janiszewskiej i Marty Tchórzewskiej, które w swoim repertuarze nawiązały między innymi do utworów Sławy Przybylskiej. Był to ukłon z racji 90 urodzin słynnej międzyrzecczanki.
Katarzyna Janiszewska – aktorka filmowa, serialowa i teatralna, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz studentka musicalu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Finalistka 38 Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu oraz teatrem Garnizon Sztuki w Warszawie. W 2022 r. premierę miały dwa filmy z jej udziałem „Szczęścia chodzą parami” oraz „Listy do M. 5”.
Marta Tchórzewska – studentka musicalu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Solistka i członkini zespołu aktorskiego w Teatrze Es w Siedlcach przy Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Laureatka wielu festiwali wokalnych ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Orfeo in Italia” we Wloszech.
Działanie jest dofinansowane ze środków Gminy Międzyrzec Podlaski w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny