- W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy. Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji – mówi podinsp. Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Osoby, które nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Już w 160 przypadkach prowadzone są przez mundurowych czynności związane z wykroczeniami, w 8 wszczęte zostały postępowania karne.
Również na terenie powiatu bialskiego policjanci kontrolują, czy osoby objęte kwarantanną domową znajdują się w miejscu izolacji. Sprawdzanie odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, głównie telefonicznie z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. W trakcie kontroli policjanci pytają o stan zdrowia oraz ewentualne potrzeby osób objętych kwarantanną. Zdarza się, że do funkcjonariuszy kierowane są prośby o dostarczenie artykułów spożywczych, środków czystości czy środków do dezynfekcji. Zebrane informacje są przekazywane do właściwych służb. W kontrolach miejsc kwarantanny policjantów wspierają żołnierze 23 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Każdego dnia otrzymujemy zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Dokładnie sprawdzamy każdą taką informację, gdyż osoby, które nie respektują zaleceń służb narażają zdrowie i życie innych. Na terenie powiatu bialskiego w większości przypadków osoby poddane domowej izolacji stosują się do decyzji – informuje podkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej.
Każda osoba, która nie stosuje się do rygorów kwarantanny musi liczyć się z odpowiedzialnością wynikającą z art. 116 Kodeksu Wykroczeń. Oznacza to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w trakcie kontroli, funkcjonariusz sporządzi dokumentację będącą podstawą do sporządzenia wniosku o ukaranie do sądu. O takich przypadkach policjanci informować będą również służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet do 30 tys. zł.
W bardziej drastycznych przypadkach, jeżeli osoba jest zakażona, a mimo to swoim zachowaniem spowoduje rozprzestrzenianie się choroby zakaźnej, podlegać będzie ona przepisom wynikającym z Kodeksu Karnego. W przypadku działania świadomego grozi za to kara nawet do lat 8 pozbawienia wolności.
Na Lubelszczyźnie podczas patrolowania ulic miast i mniejszych miejscowości policjanci wykorzystując nagłośnienie w radiowozach przypominają o tym, by w trosce o zdrowie swoje i innych pozostać w domu. To element akcji #zostanwdomu i efekt ogłoszonego stanu epidemii w Polsce. Policyjne komunikaty można usłyszeć również na ulicach Międzyrzeca Podlaskiego.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny