YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Ponad 20 tysięcy szczepień w powiecie bialskim

26 kwietnia 2021 19:41:01 | autor: Redakcja/Magdalena Gronek/PAP
W powiecie bialskim w dniach 19-26 kwietnia liczba wykonanych szczepień wzrosła z 17 596 do 20 458. W pełni zaszczepiono 5790 osób. W Białej Podlaskiej wykonano 21 955 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 4861 osób.

Do 26 kwietnia w Polsce wykonano 10 343 967 szczepień. Liczba osób w pełni zaszczepionych, to 2 578 244. W woj. lubelskim wykonano ogółem 563 362 szczepienia. Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 153 783.

Od rozpoczęcia w Polsce procesu szczepień przeciw COVID-19 zgłoszono 6761 niepożądanych odczynów poszczepiennych i zutylizowano 10 786 dawek. Do kraju od 27 grudnia dotarło w sumie 11 387 600 szczepionek. Do punktów szczepień przekazano 11 022 740.

W poniedziałek na PGE Narodowym szczepionkę przeciwko COVID-19 przyjęła pierwsza grupa polskich sportowców. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostali przedstawiciele siatkówki - sześć zawodniczek, 13 graczy i członkowie sztabów. W tym gronie byli m.in. środkowe Klaudia Alagierska, Anna Stencel i Zuzanna Efimienko-Młotkowska, rozgrywający Fabian Drzyzga, atakujący Bartosz Kurek, przyjmujący Bartosz Bednorz oraz trener męskiej kadry Vital Heynen. Wszyscy otrzymali jedno-dawkową szczepionkę.

W poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że w tym tygodniu – pomimo majówki - zaplanowano wykonanie 1,6 mln szczepień.
Zwrócił uwagę na średni przyrost szczepień wykonywanych w ciągu tygodnia. "W zeszłym tygodniu wykonaliśmy 1,4 mln szczepień. To oznacza, że w tej chwili średnie tempo szczepienia dzienne jest na poziomie 200 tys. wykonywanych iniekcji" - powiedział Dworczyk.

Przypomniał, że w poniedziałek została uruchomiona rejestracja na szczepienia przeciwko Covid-19 dla kolejnych dwóch roczników: 1974 i 1975. "W konsekwencji tego mogą się rejestrować na szczepienia wszystkie osoby powyżej 46. roku życia" - zaznaczył.

Zapewnił, że nie będzie żadnych zmian, jeśli chodzi o terminarz rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19. Jak dodał, w przypadku powtarzających się opóźnień w dostawach szczepionek, mogą się nieco wydłużyć terminy oczekiwania na samo szczepienie.

Zgodnie z zapowiedziami do 10 maja każdy dorosły obywatel będzie mógł otrzymać e-skierowanie i będzie mógł zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. "9 maja nastąpią rejestracje ostatnich roczników na szczepienia i na pewno nie będzie żadnych zmian, jeśli chodzi o terminarz rejestracji" - zaznaczył Dworczyk.

Przyznał, że zainteresowanie szczepieniem jest "nieco mniejsze wśród młodszych roczników, niż wśród osób starszych". "Ale też zakładamy, że ta sytuacja będzie się z czasem zmieniać" - ocenił.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował w poniedziałek PAP, że do Polski dotarło 1,295 mln dawek szczepionek firmy Pfizer/BioNTech. Preparaty firmy Johnson & Johnson – ok. 100 tys. dawek - powinny dotrzeć w piątek, a nie – jak zapowiadano wcześniej – w poniedziałek.

W poniedziałek rano także AstraZeneca dostarczyła do naszego kraju 67 tys. dawek swojego preparatu.

Zastrzyki przeciw COVID-19 wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwu-dawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jedno-dawkowa.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male