YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Międzyrzec Podlaski

Poprawiny sprzed lat

3 lutego 2020 10:54:23 | autor: Anna Ostapiuk
Klub Seniora w Zaściankach przypomniał zanikające staropolskie zwyczaje towarzyszące weselnym poprawinom. Uroczyste wspominki uświetniła wystawa wiekowej fotografii ślubnej.

Tradycyjne Poprawiny w Zaściankach (fot. miedzyrzec.info)

Już to nie wesele, tylko poprawiny
Nie śpiewają panny, tylko gospodynie...

W Domu Ludowym w Zaściankach w dniu 1 lutego 2020 r. odbyła się sentymentalna podróż w przeszłość. Podczas uroczystości pod hasłem "Wspomnienia przez pokolenia - Poprawiny w Zaściankach" lokalny Klub Seniora zaprosił swoich gości do wspólnej zabawy przy poweselnych przyśpiewkach i odśpiewkach charakterystycznych dla obszaru Międzyrzecczyzny. 

Obrzędy weselne to uroczystość całej wsi, która trwała zazwyczaj kilka dni. Na elementy wesela składały się SWATY, których celem było złączenie młodych w stan małżeński, ZARĘCZYNY z wymianą pierścionków, SPRASZANIE GOŚCI na dwa dni przed ZAŚLUBINAMI, PRZENOSINY młodej i jej wyprawy, POKŁADZINY i POPRAWINY.

Repertuar przyśpiewek skierowanych do państwa młodych Kasi i Jasia, przygotowany przez członków klubu, przeplatały tradycyjne piosenki towarzyszące weselom oraz odśpiewki seniorów z zaprzyjaźnionych klubów. 

Uroczystość połączono z wystawą wiekowych fotografii ślubnych, wśród których najstarszy eksponat pochodził z 1919 r. z Koszelik. Zaprezentowano również elementy tradycyjnej wyprawy panny młodej.

Honorowy patronat nad Poprawinami w Zaściankach sprawował wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, który pełnił zaszczytną rolę jednego z drużbów państwa młodych.


 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male