Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
14.3°C
Kontakt
Region

Poradnik poremontowy - skuteczne sprzątanie krok po kroku

29 czerwca 2023 11:28 | autor: Artykuł zewnętrzny

Każdy remont domu lub mieszkania oznacza bałagan, który trzeba będzie sprzątnąć po zakończeniu wszystkich prac. Podczas remontu pył i kurz dostają się w każdy zakamarek, nawet do wnętrz mebli. Sprawia to, że czekające nas sprzątanie jest wyzwaniem dla wszystkich domowników, a nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Jak to zrobić szybko, skutecznie i możliwie w najmniej męczący sposób?

Usuwanie odpadów poremontowych i pyłów

To pierwsza czynność, którą wykonujemy po wyjściu ekipy remontowej. Pamiętajmy, że odpadów poremontowych nie wolno wyrzucać do pojemnika na odpady komunalne zmieszane. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy, zajmującej się wywozem gruzu i odpadów budowlanych. Wystarczy zamówić worki tzw. big bag na gruz, a w przypadku bardzo dużego remontu, połączonego z przebudową – kontener. Firma dostarczy go we wskazane miejsce i odbierze po zapełnieniu, dzięki czemu wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. Można także samodzielnie dostarczyć posegregowane uprzednio śmieci i odpady do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), jaki znajduje się w każdej gminie. Jest to jednak sposób dość czasochłonny i kłopotliwy.

Pyły zalegające po remoncie usuwa się w myśl zasady „z góry na dół” – najpierw czyści się powierzchnie znajdujące się najwyżej, przechodząc stopniowo do niższych, aż do podłogi. Do tego najlepszym urządzeniem jest profesjonalny odkurzacz o dużej sile ssania i posiadający zabezpieczenie silnika przed pyłem. Zwykły, domowy odkurzacz nie poradzi sobie z takimi ilościami pyłów. Można zdecydować się na niezwykle poręczny, trwały odkurzacz Numatic z rodziny Henry, do nabycia na stronie euroczystosc.pl .

Czyszczenie na mokro

Po usunięciu odpadów poremontowych i gruntownym odkurzeniu pora na mycie i czyszczenie. Sprzęt i narzędzia zapewne zabrała ekipa remontowa, chyba że remont robiliśmy własnym sumptem – wówczas trzeba najpierw umyć wszystkie akcesoria i odłożyć na miejsce przechowywania. Następnie myjemy drzwi, ościeżnice, ramy okienne i framugi oraz okna. Pierzemy i zawieszamy zasłony i firanki. Na końcu zabieramy się do czyszczenia podłóg.

Mycie podłóg rozpoczynamy po ich uprzednim dokładnym odkurzeniu, bowiem podczas sprzątania wyższych partii pomieszczenia mogą znaleźć się na nich śmieci. Ewentualne zaschnięte plamy z farby lub lakieru należy zeskrobać na sucho; może się okazać niezbędne zastosowanie rozpuszczalnika.

W zależności od rodzaju podłogi wybieramy optymalną metodę jej czyszczenia i urządzenia sprzątające. Bardzo małe pomieszczenia wyłożone płytkami z powodzeniem umyjemy za pomocą mopa i roztworu detergentu, specjalnie przeznaczonego do danej powierzchni. Do mycia podłóg w pomieszczeniach dużych przyda się automat szorująco – zbierający. Na stronie bonus-czystosc.pl oferowane są różne maszyny czyszczące do rozmaitych zastosowań; do użytku domowego wystarczy mała maszyna zasilana przewodowo. Kabel zasilający w takich maszynach ma przeważnie 10 metrów długości, a to w zupełności wystarcza do wyczyszczenia podłogi nawet w największym pokoju w mieszkaniu lub w salonie domu jednorodzinnego. Maszynę czyszczącą można wynająć na dogodnych warunkach.

Czyszczenie maszynowe ma tę przewagę nad ręcznym, że pochłania znacznie mniej czasu i wysiłku. Prowadzenie maszyny nie jest ciężkie ani trudne, a czynność szorowania, mycia, zbierania roztworu myjącego i osuszania powierzchni odbywa się w jednym przejeździe. Do poszczególnych rodzajów  maszyn ich producenci często zalecają konkretne preparaty chemiczne (detergenty), dostosowane tak, aby uzyskać maksymalną wydajność urządzenia. Na wspomnianych stronach można zakupić detergenty do stosowania w maszynach czyszczących; sprzedawane są w pojemnikach o różnej objętości, także niewielkiej, wystarczającej do zastosowania w domu.

Prace końcowe

Ostatnim etapem jest ustawianie mebli i układanie dywanów. Dywany i wykładziny po remoncie przydałoby się odświeżyć, dlatego warto zastanowić się, czy nie byłoby lepiej, wybierając wspomniany wyżej odkurzacz Numatic z rodziny Henry, zdecydować się na model przeznaczony do pracy zarówno na sucho, jak i na mokro. Jest to trwała inwestycja i będzie służyć przez wiele lat, a za pomocą takiego urządzenia można nie tylko wyprać dywan czy chodnik, ale także wyczyścić na mokro tapicerkę meblową, a te prace wykonujemy znacznie częściej, niż remont mieszkania lub domu.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny