YouTube Facebook fotogalerie
reklama
Region

Powiat docenił twórczość artystyczną

3 czerwca 2020 16:46:24 | autor: Anna Ostapiuk
Zarząd Powiatu w Białej Podlaskiej przyznał nagrody za szczególne osiągnięcia artystyczne i ochronę dóbr kultury. Wśród laureatów znalazł się Zespół Ludowy Jutrzenka z Kapelą Retro z Rogoźnicy.

Zespół Jutrzenka z Kapelą Retro z Rogoźnicy zdobywcą nagrody za twórczość artystyczną (fot. GOK Międzyrzec Podlaski)

Na mocy Uchwały Nr 31/191/2009 Rady Powiatu w Białej Podlaskiej z dnia 30 marca 2009 r., Zarząd Powiatu w Białej Podlaskiej przyznał nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za rok 2019. Rozpatrzono 13 wniosków. Wśród kandydatów były zespoły, instytucje oraz osoby indywidualne mieszkające lub pracujące na terenie powiatu, a mające szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony dóbr kultury. Po zasięgnięciu opinii komisji powołanej na mocy powyższej uchwały Zarząd Powiatu w Białej Podlaskiej uchwałą Nr 236/2020 z dnia 20 maja 2020 r. postanowił nagrodzić następujące osoby i zespoły:

1. Zespół Ludowy Jutrzenka z Kapelą Retro z Rogoźnicy

Zespół powstał w 2005 r. i w bieżącym roku obchodzić będzie jubileusz 15-lecia. Od początku istnienia cechą charakterystyczną zespołu jest jego wielopokoleniowość. W dorobku artystycznym zespołu znajduje się wiele pieśni tradycyjnych, biesiadnych, kolęd. Zespół aktywnie uczestniczy we wszystkich wydarzeniach kulturalnych na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski i powiatu bialskiego. „Jutrzenka” ma na swoim koncie wyśpiewane nagrody: I miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej, I miejsce w konkursie powiatowym Pieśni Patriotycznej w Tucznej oraz I miejsce w konkursie „Złoty Kur” w Żdżarach. Zespół zajmuje czołowe miejsca w konkursach dożynkowych oraz w konkursach piosenki ludowej organizowanych dla zespołów działających przy GOK. Z zespołem „Jutrzenka” występuje kapela „Retro”, która koncertuje również przy okazji różnych festynów, jubileuszy, biesiad, uroczystości rodzinnych oraz spotkań seniorów i emerytów. Kapela „Retro” zawsze porywa słuchaczy grą na instrumentach, śpiewem i tradycyjną ludową nutą. W kalendarz uroczystości wpisał się „Przegląd Kolęd i Pastorałek” oraz „Niedziela z Folklorem”. Uroczystości organizowane są rokrocznie na przemian, przyciągają rzesze widzów oraz promują rodzinny folklor. Obecnie w zespole występuje 14 osób. (wg uzasadnienia przyznania nagród)

2. Zuzanna Pikacz
3. Zespół „Pogodna Jesień” z Konstantynowa
4. Andrzej Stępka
5. Zespół „Śpiewam bo lubię” z Łomaz
6. Zespół Śpiewaczy „Chodźta do Nos” ze Swór
7. Dorota Kulicka
8. Kinga Linkiewicz.

Uzasadnienia przyznania poszczególnych nagród dostępne są na stronie Starostwa Bialskiego ⇒ Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej...

_______________________________________
Źródło: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej

REKLAMA
reklama

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male