Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
5.8°C
Kontakt

Powrót surowych restrykcji w Europie

17 grudnia 2020 11:20 | autor: Redakcja/Jerzy Adamiak (PAP)

Wiele krajów europejskich zaostrza związane z pandemią koronawirusa restrykcje przed świętami Bożego Narodzenia. We Francji, Włoszech, Hiszpanii i w Czechach obowiązuje godzina policyjna.

W Niemczech do 10 stycznia obowiązuje ścisła kwarantanna. Otwarte będą tylko sklepy z najpotrzebniejszym asortymentem, apteki i banki. Zamknięte są szkoły, restauracje, bary i zakłady usługowe. W prywatnych spotkaniach może brać udział najwyżej pięć osób z dwóch gospodarstw domowych, limit ten nie dotyczy dzieci poniżej 14 lat. To ograniczenie zostanie lekko poluzowane podczas świąt Bożego Narodzenia, od 24 do 26 grudnia. W ostatnim dniu roku zakazano gromadzenia się w większych grupach, a także używania fajerwerków.

W Holandii obowiązuje ścisła kwarantanna, która potrwa przez co najmniej pięć tygodni. Otwarte mają być jedynie sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Zamknięte są wszystkie inne sklepy, restauracje, szkoły, zakłady usługowe, siłownie, placówki kultury i miejsca rozrywki. W domach można przyjmować najwyżej dwóch gości dziennie, między 24 a 26 grudnia ten limit zostanie zwiększony do trzech osób. Ograniczenie dotyczy osób powyżej 13 roku życia.

W Czechach od piątku zostaną przywrócone niektóre zniesione wcześniej restrykcje. Zamknięte zostaną hotele i restauracja, od godz. 23 do 5 rano znów będzie obowiązywać godzina policyjna. Prywatne spotkania mogą się odbywać w gronie co najwyżej sześciu osób, limit ten obowiązuje zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. W kościołach będzie można zajmować maksymalnie 20 proc. miejsc siedzących.

We Francji co najmniej do 7 stycznia zamknięte pozostaną restauracje, bary, placówki kultury i miejsca rozrywki. Od godz. 20 do 6 rano obowiązuje godzina policyjna, która zostanie zawieszona w Wigilię, ale już nie w sylwestra. Władze zalecają, by w świątecznych spotkaniach nie uczestniczyło więcej niż sześć dorosłych osób, radzą również, by przed takimi wizytami, szczególnie jeżeli biorą w nich udział osoby starsze, samoizolować się przez kilka poprzednich dni.

W Belgii podczas Bożego Narodzenia zakazane będzie odwiedzanie się w prywatnych domach. Maksymalnie czteroosobowe spotkania będą możliwe tylko na świeżym powietrzu, np. w ogródkach czy na tarasach. Osoby mieszkające samotnie będą mogły przyjąć w swoich domach dwóch gości w Wigilię i pierwszy dzień świąt.

We Włoszech w okresie świątecznym zakazane będzie przemieszczanie się miedzy regionami kraju bez uzasadnionej potrzeby. 25-26 grudnia i w Nowy Rok nie będzie można opuszczać gminy zamieszkania. Utrzymana będzie obowiązująca od 22 do 5 rano godzina policyjna. Kościoły pozostaną otwarte, ale władze zaapelowały o przełożenie pasterki w Wigilię na wcześniejszą godzinę, by wierni mogli wrócić do domów przed 22. Premier Włoch zapowiedział, że niezbędne będzie wprowadzenie w kraju kolejnych ograniczeń, które mają być ogłoszone w najbliższych dniach, doradzają mu to też naukowcy i eksperci.

W Wielkiej Brytanii od 23 do 27 grudnia maksymalnie trzy gospodarstwa domowe będą mogły stworzyć świąteczną "bańkę", w ramach której osoby z trzech gospodarstw domowych będą mogły odwiedzać się w domach czy spotykać na świeżym powietrzu. Ta grupa przez cały ten czas będzie się musiała składać z tych samych osób. W Szkocji doprecyzowano, że "bańka" nie może liczyć więcej niż osiem osób. Na czas świąt ma być zniesiony zakaz przemieszczania się między poszczególnymi częściami kraju. Eksperci i opozycja wzywają jednak rząd do wprowadzenia bardziej surowych ograniczeń.

W Hiszpanii limit osób, które mogą uczestniczyć w świątecznych i sylwestrowych spotkaniach ustalono na dziesięć osób, wliczają się do niego również dzieci. W całym kraju od 23 do 6 rano obowiązuje godzina policyjna. W Wigilię i sylwestra ma zostać skrócona i będzie trwać od godz. 1.30 w nocy do 6 rano.

***

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 11 953 osób. Najwięcej w województwie wielkopolskim (1555), a najmniej w podlaskim (230).

Z powodu COVID-19 zmarły 93 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 338 osób.

Z powodu koronawirusa hospitalizowano 18 707 osób. 1721 pacjentów jest pod respiratorami. Na kwarantannie przebywa 209 638 osób. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 9 463 osoby.

Łącznie od początku epidemii na terenie Polski wykryto 1 171 854 przypadków COVID-19. Zmarło 24 345 chorych. Wyzdrowiało dotąd 903 349 osób.

W województwie lubelskim minionej doby wykryto 699 nowych zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 12 osób.

W powiecie bialskim wykryto 25 nowych zakażeń, a w Białej Podlaskiej 17. W szpitalach z powodu COVID-19 zmarło 6 pacjentów z terenu powiatu bialskiego i jedna osoba z Białej Podlaskiej, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarł 1 pacjent z powiatu bialskiego.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny