Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
9.1°C
Kontakt
Region

Praca w wakacje i na dłużej: 10 pomysłów na ciekawe zajęcie i zarobkową prace

25 czerwca 2021 17:00 | autor: Tekst sponsorowany

Wakacje to dla większości z nas czas relaksu i wypoczynku. Są jednak osoby, dla których letnie miesiące to okres intensywnej, wielogodzinnej pracy. W wakacje pracują najczęściej uczniowi i studenci, którzy chcą się usamodzielnić, zarobić pieniądze na wymarzony sprzęt, samochód czy prawo jazdy. Pracę sezonową wybierają również osoby bezrobotne, które nie mogą znaleźć stałego zatrudniania. Jakie mają możliwości? Jaką pracę można znaleźć na wakacje?

Oferty pracy w wakacje

Wakacyjnej pracy należy szukać już kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu. W kwietniu i maju pojawiają się pierwsze oferty, dlatego warto regularnie czytać ogłoszenia w prasie, internecie, sprawdzać popularne portale np. Aplikuj pl . Branże, w których jest najwięcej ofert to:

  • Ogrodnictwo – firmy ogrodnicze szukają osób do zbioru owoców i warzyw, pielenia czy grabienia liści.

  • Praca w handlu – w sezonie działa wiele punków handlowych, dlatego potrzebni są pracownicy do ich obsługi. Osoby zainteresowane muszą liczyć się z wielogodzinną pracą, często po 10-12 godzin na dobę. Zatrudnienie można również znaleźć w hipermarketach, poszukiwani są kasjerzy i osoby do rozkładania towaru. Jeżeli pracownik sprawdzi się na danym stanowisku, może liczyć na stałe zatrudnienie.

  • Praca w hotelarstwie – w tej branży bardzo łatwo o zatrudnienie. Hotele i pensjonaty szukają osób do obsługi gości oraz wykonywania prac porządkowych.

  • Praca przy promocjach – to oferty do młodych ludzi, którzy chcą zarobić na własne potrzeby. Nie są wymagane specjalne umiejętności, liczy się miła aparycja i dobre zdolności komunikacyjne.

  • Praca w gastronomii – ta branża jest oblegana w czasie wakacji, dlatego bez problemu można znaleźć pracę jako pomoc kuchenna czy kelner. Dużą zaletą są napiwki, które czasami są wyższe niż pensja.

  • Praca w domu – w wakacje można pracować również w domu, w dogodnym czasie. To ciekawe rozwiązanie, które pozwala zarobić, ale również umożliwia wypoczynek czy krótki wyjazd. Można zająć się tłumaczeniem tekstów, udzielaniem korepetycji, wypełnianiem ankiety czy przepisywaniem nagrań.

  • Praca na produkcji – poszukiwani są pracownicy produkcji, zajmujący się s ortowaniem, pakowaniem wyrobów czy obsługą magazynu. Wiele osób ma szanse na kontynuowanie zatrudnienia również poza sezonem wakacyjnym.

  • Praca przy obsłudze punków usługowych – w wakacje działają różnego typu wypożyczalnie, wesołe miasteczka, bawialnie dla dzieci, sezonowe wystawy. Pracę można znaleźć w znanych miejscowościach turystycznych, co pozwala połączyć wypoczynek z zarobkowaniem.

Staże zawodowe

W akacje mogą być świetną okazją zdobycia doświadczenia oraz poznania specyfiki pracy w danym zawodzie. Duże firmy szukają osób, najczęściej studentów, którzy zastąpią osoby przebywające na urlopach. Staże umożliwiają rozwój kompetencji miękkich, pozwalają na zweryfikowanie swoich słabych i mocnych stron. To dobry sposób na przygotowanie do życia zawodowego, nawiązanie nowych znajomości oraz otrzymanie referencji, które ułatwią późniejsze szukanie zatrudnienia.

Praca sezonowa za granicą

Wiele osób decyduje się na pracę za granicą, która zachęca atrakcyjnymi zarobkami oraz możliwością poznania innego kraju. Na takie rozwiązania decydują się zazwyczaj studenci, uczniowie szkół średnich oraz osoby bezrobotne. Praca w innym kraju daje możliwość podszlifowania języka oraz nawiązana kontaktów, które mogą zaowocować w przyszłym życiu zawodowym. Według portalu europa.jobs ponad 50% firm proponuje sezonowym pracownikom dłuższe kontrakty. Najwięcej ofert pracy jest w firmach produkcyjnych, rolnictwie, budownictwie, hotelarstwie i gastronomii.

Jakie formy zatrudnienia?

Miesiące letnie obfitują w oferty pracy tymczasowej i sezonowej. Kwestie związane z zatrudnieniem regulują przepisy Kodeksu Pracy. Według Bartłomieja Raczkowskiego adwokata z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy, obowiązujące rozwiązania prawne ułatwiają pracownikom znalezienie pracy, zapewniają im ochronę w sytuacji konfliktowej. Firmy zatrudniają pracowników bezpośrednio lub podpisują umowy z agencją, od której wynajmują osoby z odpowiednim kwalifikacjami. Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Polsce działa obecnie ponad 4,5 tys. agencji zatrudnienia, ponad 30 procent specjalizuje się w pracy tymczasowej. Pracownicy tymczasowi mogą być zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz umów cywilnoprawnych tzn. umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Przed rozpoczęciem pracy, warto dowiedzieć się, co gwarantuje dana umowa. Pamiętaj, to musisz wiedzieć, gdy zdecydujesz się na umowę o dzieło . Według ostatnich badań w ten sposób zatrudnionych jest ponad 10 procent Polaków, a w miesiącach letnich ta liczba gwałtownie rośnie.

Praca w wakacje to dobre rozwiązanie, dające możliwość zarobienia pieniędzy, zdobycia doświadczenia oraz doskonalenia kompetencji miękkich. Warto z niego skorzystać, ponieważ praca sezonowa może otworzyć drzwi do przyszłej kariery zawodowej.

REKLAMA
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny